ЦЕНЕ ОГРЕВА ЛЕТЕ У НЕБО: Грађане Републике Српске предстојеће грејне сезоне очекује дужничко ропство
САВЕТ министара БиХ је недавно на ванредној телефонској седници донео одлуку о забрани извоза обловине, огревног дрвета и пелета из државе.
Одлука је донета након што су цене пелета и другог огрева на домаћем тржишту досегле рекордне нивое.
Тако је тона пелета досегла цену од 640 КМ по тони, што је повећање од 100 одсто у односу на прошлу годину, када се кретала од 300 до 330 КМ. Цена огревног дрвета кретала се до 130 КМ по метру кубном, док је цена обловине ове године скупља и до 400 одсто у односу на раније.
Након одлуке о забрани извоза пелета и дрвета, у појединим фирмама дошло је до корекција цена чврстог огрева, како би производе могли да продају на домаћем тржишту у недостатку страног.
- Цена пелета са енормних 640 КМ смањена за 50 КМ, и сада износи 590 КМ по тони - потврдио је за "Новости" саговорник из фирме "Дрвосеча". - За исцепана дрва смо успели да спустимо цену са 148 КМ по метру на 138 КМ.
С друге стране, Муриса Марић, извршна директорка Удружења грађана "Дон" из Приједора, коментаришући актуелне цене огрева, казала је да ће многи од грађана Српске ући у једно "дужничко ропство".
- Многи грађани неће успети месечно да измире рачуне за грејање. Пелет је толико поскупео, а с друге стране многи говоре како ће да се греју на струју, па шта нас онда чека?
Да ли ће већом потрошњом струје доћи до неких других проблема, то ћемо тек да видимо. Метар кубни дрвета је увелико прешао стотину марака, тако да многе наше суграђане чека један врло тежак период - истакла је Марићева.
Према речима економиста, основни проблем са којим се сада суочавају економија и радници је висока доза нестабилности и нелинерални пораст цена по секторима и гранама.
- У извозно оријентисаном реалном сектору постоје уговорене цене које се не могу тако лако променити због чега је вероватније да управо у оном сектору привреде од кога најдиректније зависи наша конкурентност, долази до пада животног стандарда радника - закључио је економиста Марко Ђого.
НА ПОТЕЗУ ЈЕ ДРЖАВА
КАКО кажу продавци огрева, не смеју се искључити из вида и други ефекти који утичу на цену огрева.
- То је раст цена горива. Ако се тај тренд настави, нажалост, ни ова одлука неће имати толики утицај на цену огрева колики би требало да има. Надамо се да ће држава урадити нешто што ће утицати на смањење цена горива - кажу продавци огрева.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (1)