БИТКА КОЈА ЈЕ СРПСКОЈ УТРЛА ПУТ: У Дугој Њиви код Модриче обележено 30 година од пробоја "Коридора живота" 1992. године

С. МИШЉЕНОВИЋ

27. 06. 2022. у 06:05

У ДУГОЈ Њиви код Модриче јуче је свечано уз присуство представника институција РС као и организација протеклих из одбрамбено отаџбинског рата, обележно три деценије од пробоја Коридора 1992. године и успостављање везе између Републике Српске и Србије.

БИТКА КОЈА ЈЕ СРПСКОЈ УТРЛА ПУТ: У Дугој Њиви код Модриче обележено 30 година од пробоја Коридора живота 1992. године

Фото Срна

Битка за Коридор је најсветлија битка Војске РС и српског народа којом је утабан пут опстанку српског народа и Републике Српске.

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик истакао је обраћајући се окупљенима у Дугој Њиви да је херојска Војска Републике Српске пре 30 година пробила "Коридор живота" и спојила Српску са Србијом, што је био кључни тренутак у њеном настанку, развоју и постојању.

- Да није било ове операције, питање је да ли било Републике Српске. Непријатељи, муслимани и Хрвати помогнути међународним фактором хтели су да нас затворе како бисмо се предали или асимилирали, али у томе нису успели и зато нека живи Република Српска - рекао је Додик на обележавању 30 година од операције "Коридор".

Он је нагласио да су Срби у операцији "Коридор" имали велике генерале Момира Талића и Новицу Симића, али и своју војску и полицију.

- Република Српска је формирана 9. јануара, што је било од пресудног значаја. Српска је једини услов нашег опстанка и док се она види, овде ће живети Срби - додао је Додик.

Председник РС Жељка Цвијановић изјавила је да је пробој коридора симбол херојске борбе српског народа за слободу и опстанак на овим просторима и битка којом је удахнут живот РС.

- Она је вечни подсетник на подвиге које смо у стању постићи онда када смо сложни, јединствени, окупљени око националних интереса и наше Републике Српске - рекла је Цвијановићева.

Почаст погинулим јунацима, Фото РТРС

Она је поручила да је због тога заједничка дужност институција и свих појединачно да одлучно бране оно за шта су се изборили најбољи у српском народу.

Операцију "Коридор", чијим завршетком је успостављена веза са Србијом и Српска добила компактну територију, извеле су снаге 1. крајишког корпуса, Источнобосанског корпуса и полиције Републике Српске Крајине, а командант операције био је тадашњи командант 1. крајишког корпуса генерал Момир Талић. Одлука о пробоју Коридора донета је 18. јуна 1992. године да би се деблокирао западни део Републике Српске, који је био одсечен 42 дана, а у окружењу је било око милион и по становника. Директан повод за акцију "Коридор живота" била је смрт 12 беба у бањалучком породилишту због недостатка кисеоника. Акција је почела након што су снаге ХВО, заузимањем Модриче, пресекле копнени пут између западног дела Српске и тадашње САО Крајине са источним делом Српске и Србијом.
Војна операција "Коридор 92" трајала је од 14. до 28. јуна на подручју Посавине и омогућила је спајање западних делова Српске и Републике Српске Крајине са остатком Српске и Србијом.

Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица, у операцији "Коридор" погинуло је 877 припадника Војске РС, 15 припадника МУП Српске и 17 припадника МУП РС Крајине.

ЛИТУРГИЈА И ВЕНЦИ

У МАНАСТИРУ Светог великомученика кнеза Лазара у Дугој Њиви код Модриче служена је света литургија поводом обележавања 30 година од операције "Коридор". Литургију је служио архијерејски намесник добојски Мирко Николић са свештенством Српске православне цркве са подручја Модриче и Добоја, а присуствовао велики број верника. Након литургије служен је парастос и положени су венци и цвеће на споменик погинулим борцима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ЖРЕБ ЗА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО: Одбојкашице Србије сазнале ривале на путу ка одбрани светске титуле