ИЗ ОСКУДИЦЕ НА СЕБЕ ДИЖУ РУКУ: Црна статистика - из године у годину све већи број самоубистава у Српској
БРОЈ самоубистава расте из године у годину, показују подаци Министарства унутрашњих послова РС.
Да је осећај безизлазности, очаја и депресије све присутнији, говоре и бројке да је лане регистровано 213 самоубистава, годину раније 185, док је 2019. године било 173 суицида. Ипак, подаци за прва три месеца ове године показују да је регистровано мање самоубистава него у истом периоду 2021.
- У прва три месеца 2022. године, на подручју РС евидентирано је 45 самоубистава, што је мање за 10 одсто у односу на исти период прошле године. Посматрајући начин извршења, највише самоубистава је почињено вешањем (23), а потом употребом ватреног оружја (15) - навели су у МУП.
Већина оних који су подигли руку на себе ове године су мушкарци - према полној структури извршилаца тог страшног чина, 37 су мушког и осам женског пола.
- Највише самоубистава су починиле особе старости преко 60 година (28). Једно самоубиство је починило лице старости од 18 до 20 година. Они од 21 до 30 год починили су четири самоубиства. Био је један суицид, који је починила особа старости од 31 до 40 године. Регистровано је пет самоубистава које су починиле особе средње доби, од 41 до 50 година, а лица од 51 до 60 година извршила су шест самоубистава - подаци су МУП РС.
Ова црна статистика показује да је нарушено ментално здравље људи у Српској, каже психолог Александар Милић. Он наводи да је све већи број људи који траже помоћ психолога и психијатра, али да је повећан број и оних који то не учине, а сигурно да би требало.
- Управо они који се сами боре са менталним болестима, који се никоме не обраћају, на крају почине страшан чин према себи. То су тежи случајеви и они ретко кад то могу да схвате, да им је потребна помоћ. Та категорија људи је најризичнија. У основи њихове болести је тотални пад емоционалних снага - депресија, стална патња и стрепња у односу на оно што та особа опажа - каже Милић.
Особе склоне суициду препознају се и по паничним нападима, врло тешко издржљивим по њих, наводи Милић.
- Забрињавајуће је да расте број млађих и људи средњих година који падају у такво стање.
Пад у безизлазност, тешки песимизам и очај. У таквом стању, они не налазе решења и одлучују се прво на пасивизацију, неактивност, а онда почињу да маштају о постморталном периоду, често је ту и опроштајно писмо - каже Милић.
Психолог појашњава и да је велики окидач самоубиства незадовољство средином у којој живе.
- У претходном периоду пандемија и затварања само су погоршала стање код таквих људи.
То је често субјективно. Услови живљења ту играју велику улогу. Сада имамо поскупљења, несташицу и оскудицу због којих многи имају неизвесну будућност, и то је засигурно један од ризичних фактора који утичу на ментално стање људи, о поготово оних крхких и осетљивих - сматра Милић.
АПЕЛ ЗА ПОМОЋ
СВАКИ суицид или његов покушај својеврстан је апел за помоћ.
- То је њихов одговор на стање које је неподношљиво. Да би помогли таквим људима, прво их морамо препознати - они су обично повучени, ћутљиви. Потребно је првенствено да се преко породичног лекара упуте одговарајућем психологу и психијатру, и да се примени одговарајућа терапија - навео је Милић.
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)