СЕЋАЊЕ НА ЕГЗОДУС НЕ БЛЕДИ: У Источном Сарајеву јуче обележено 26 година од масовног одласка 120.000 Срба

М. РЕГОЈЕ

17. 03. 2022. у 06:45

ОБЕЛЕЖАВАЊЕ 26 година од егзодуса 120.000 сарајевских Срба ове године је кренуло из Рељева, пре рата богатог српског села у околини Сарајева, из којег су мештани, који су ту живели вековима, масовно кренули у егзодус након потписивања Дејтонског мировног споразума.

СЕЋАЊЕ НА ЕГЗОДУС НЕ БЛЕДИ: У Источном Сарајеву јуче обележено 26 година од масовног одласка 120.000 Срба

Фото М. Регоје

Данас у Рељеву има десетак српских кућа у којима живи махом старије становништво, а његови предратни становници расељени су широм Републике Српске, Србије, Европе и света.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша истиче да је тужно што су ти људи, предратни велики домаћини морали да напусте то село, као и остале српске средине које су у "Дејтону" припале Федерацији БиХ, и оду у непознато.

- Део њих је по напуштању огњишта слободу нашао и свој живот организовао у Источном Сарајеву, потомци су им ту засновали породице и сада су важан део у процесу развоја нашег града. Града који ћемо заједно градити и изградити за све нас и генерације које долазе - каже Ћосић.

Он додаје да Дејтонски споразум јесте зауставио рат, али је све оно што су Срби одбранили препуштено другима.

- Да су Срби у овом броју остали у Сарајеву, питање је како би Српска изгледала. Питање је и како данас изгледају средине у којима живе Срби из Сарајева, једним делом у Источном Сарајеву, а како средине које су Срби напустили. Вогошћа, Илиџа, Рајловац, Грбавица, Рељево личе на неке мало измењене касабице, а погледајте град Источно Сарајево и његове општине - рекао је Ћосић.

Митрополит Хризостом на Малом Зејтинлику, Фото СРНА

Према његовим речима, велика је разлика између некадашњег и садашњег Сарајева, односно Сарајева које је некад бројало 157.000 Срба и оног које данас има мање од 5.000, као и Источног Сарајева које је некада имало 20.000, а данас има 65.000 становника.

Сећање на егзодус ове године је обележено свечаном академијом "Слобода кроз голготу", као и изложбом фотографија, а служен је и помен на Војничком спомен-гробљу Мали Зејтинлик.

ПОНЕЛИ ПОСМРТНЕ ОСТАТКЕ РОЂАКА

ЕГЗОДУС 120.000 Срба из Сарајева уследио је након потписивања "Дејтона", када је пет општина Српског Сарајева у целини припало Федерацији БиХ, а других пет подељено између Српске и ФБиХ, где су Срби углавном добили периферна, ненасељена и рурална подручја.

Бежећи из својих кућа и са имања сарајевски Срби су понели и посмртне остатке чланова својих породица. Од децембра 1995. до марта 1996. године, на Војничко гробље Мали Зејтинлик на Сокоцу пренети су посмртни остаци десетина хиљада бораца ВРС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

ШОК ИЗ НЕМАЧКЕ: Голманка Бајерна има малигни тумор, клуб одушевио све овим потезом (ВИДЕО)