ВИРУС КОСИ И ЛЕКАРЕ: Омикрон сој проредио медицинскe раднике, па су боловања све чешћа

ПОГОРШАНА епидемиолошка ситуација и убрзано ширење соја омикрон одразили су се и на медицинске установе у Српској, јер је међу оболелима велики број лекара, медицинских сестара и других радника, што додатно отежава рад установа.

ВИРУС КОСИ И ЛЕКАРЕ: Омикрон сој проредио медицинскe раднике, па су боловања све чешћа

Фото Новости

Посебно тешка ситуација је у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, из којег тренутно због заразе одсуствује више од 250 медицинских радника, а број боловања је још и већи јер људи не могу да раде и због других дијагноза. Ипак, сви се труде да УКЦ функционише колико год је могуће неометано, да се обезбеди све што је потребно за лечење пацијената, али и да се створе додатни капацитети - у случају потребе за још већим бројем хоспитализованих услед короне.

- У оваквим околностима, изузетно је тешко остварити потпуну заштиту, тим пре што у ковид-систему радимо у две смене, а ту су и други пацијенти, и друга оболења. Наши запослени имају сву потребну опрему у додиру са пацијентима, али је пракса показала да понекад ни то није довољно - каже председик Синдиката у УКЦ РС Жељко Шукало.

Фото В. Митрић

Наводи и да је, у условима већег броја боловања, једно од решења прерасподела радника са других клиника, захваљујући чему још нема већих проблема.

Ситуација није боља ни у домовима здравља у Српској. Лекари породичне медицине су први на удару и често прегледају пацијенте за које не знају да су заражени.

Жељко Шукало, Фото СРНА

У добојској болници "Свети апостол Лука" наводе да је тренутно је 50 радника на боловању због омикрона.

- Процењујемо да је заражено и до 40 одсто радиника у домовима здравља, а нагоре је у већим центрима попут Бањалуке или Требиња - истиче председник Удружења лекара породичне медицине РС Драшко Купрешак, наводећи да се његове колеге често суочавају са великим притиском и неразумевањем пацијената, који тешко прихватају да су и они само људи, једнако склони заражавању и боловањима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске

АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске

ИРАЧКИ премијер Али ел Заиди изјавио је данас да ће америчке војне снаге напустити Ирак до 30. септембра, оценивши да његова посета Вашингтону представља почетак нове фазе у односима две земље, засноване на економској сарадњи, а не на војним везама.

14. 07. 2026. у 19:45

Коментари (0)

Друштвена одговорност као темељ пословања компаније Меридианбет