ЦВИЈАНОВИЋ ЗА ИЗРАЕЛСКИ ЛИСТ: Република Српска не умањује размере злочина у Сребреници
ПРЕДСЕДНИЦА Републике Српске Жељка Цвијановић у интервјуу за израелски лист Харец негирала је да влада РС покушава да умањи размере злочина у Сребреници и нагласила да се противи закону о негирању геноцида јер га је наметнуо међународни представник, уместо да су га увеле домаће институције.
Лист Харец тврди да је председница РС, која је интервју дала док је прошле недеље боравила у Израелу, снажно одбацила оптужбе за негирање геноцида и цитира Цвијановић да је рекла да "нема негирања геноцида и да није било негирања геноцида".
Међутим, лист указује да је Цвијановић у више наврата одбила да одговори на питање да ли верује да је у Сребреници почињен геноцид.
Наводи и да је рекла да њено противљење закону о негирању геноцида потиче од чињенице да га је увео бивши високи представник у БиХ Валентин Инцко, а не домаће институције.
- Наша реакција нема везе са садржајем закона. Чак и да је то закон о облацима или, не знам, о ветровима или нечем сличном, наша реакција би била иста - навела је Цвијановић.
На питање да ли у начелу одобрава закон, Цвијановић је у више наврата рекла да се залаже за разговоре између различитих етничких група у БиХ о томе како се носити с тим питањем.
Међутим, како пише израелски лист, она је одбила да каже који би став заузела у оквиру таквог унутрашњег дијалога.
Лист пише да је председница РС рекла да њена влада није учествовала у негирању геноцида, већ да је инсистирала на томе да се свака жртва сукоба једнако памти.
- Никада не желимо да политизујемо ниједну смрт. Босна не може да напредује јер и данас само разговарамо о тим стварима уместо да разговарамо, на пример, о нашим капацитетима у енергетском сектору, кои је огроман у региону - навела је Цвијановић.
Оценила је и да се сталним разговором о овој теми "не можемо да гледамо у будућност".
Лист подсећа да је комисија којом председава изаелски професор Гидеон Грајф пре неколико месеци објавила извештај у којем је оспорила тврдње да је у Сребреници почињен геноцид и наводи да је Цвијановић рекла да влада није организовала тај тим и да институције РС ''''немају везе са извештајем".
- Влада је желела тим стручњака да види шта се дешавало тамо, али то није било оруђе владе - рекла је Цвијановић.
Она је нагласила да је орјентисана ка будућности и поручила да је потребан дијалог "да бисмо имали будућност".
- Да бисмо дијалог, морате да имате партнере. Да бисте имали партнере, морате да седнете заједно и разговарате о свим тим стварима са њима: прошлости, садашњости, будућности - поручила је Цвијановић.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)