СПОМЕНКО НА ВЕЧНОЈ СТРАЖИ ОЗРЕНА: Откривен спомен-кип најмлађем војнику Војске РС

В. Благојевић

28. 08. 2021. у 17:52

СПОМЕНКУ Гостићу, најмлађем борцу Војске Републике Српске који је са 14 година погинуо у Јовићима код Маглаја откривен је данас, на Велику Госпојину, спомен кип у порти манастира Светог Николе у Петрову.

СПОМЕНКО НА ВЕЧНОЈ СТРАЖИ ОЗРЕНА: Откривен спомен-кип најмлађем војнику Војске РС

Фото В. Благојевић

Споменик је освештао епископ зворничко-тузлански Фотије, који је поручио да је Гостић мученик нашег времена, заједно са још 30.000 Срба који су пострадали за Републику Српску.

-Морам рећи да постоји иницијатива да сви новопострадали са простора Епархије зворничко-тузланске, од балканских ратова до посљедњег одбрамбено-отаџбинског, буду канонизовани као новомученици. Споменко је био међу најмлађима. Био је пример како се воли своја земља. За Републику Српску је страдао не дочекавши остварење својих идеала. - истакао је након освећења споменика епископ Фотије.

Фото В. Благојевић

Он је указао и на потребу саборности и јединство Срба, поготово политичких лидера, како би ишли путем мудрости, на шта опомињу кости и жртве страдалих за слободу.

Спомен обележје Споменка Гостића открили су организатор пројекта Миле Савић, начелник општине Петрово Озрен Петковић, градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић и одборник у Скупштини града Бијељина Милош Станишић.

-Споменко је на вечној стражи. Да покренем ове актвности подстакло ме је оно што је радио покојни Споменка Гостић, када је, иако и сам дете, помогао на разне начине деци и људима озренског краја, Споменко је био мали дечак, а велики човек, великог срца, који је положио живот да би ми данас могли живети у миру и слободи. - прича Савић који је и аутор документарног филма "Споменко на вечној стражи" и књиге "Споменко и Озрен".

- Ово је нешто превелико што је направљено и немам речи шта да кажем, захваљујем се свима који су ово направили, посебно господину Милету и начелницима који су помогли. Споменко живи и живеће вечно у нашим срцима.- рекао је Споменков полубрат по мајци, Драган Трипић.

Начелник општине Петрово Озрен Петковић констатовао је да Споменков спомен-кип остаје на вечној стражи као опомена будућим генерацијама да нам се рат никада не понови.

-Споменкова жртва учи како се воли отаџбина и да у њој треба остати без обзира колико је то тешко. То је он као најмлађи борац ВРС показао својим примером, оставши на Озрену иако је имао прилику да оде из рата и склони се у Француску. Због тога ћу покренути иницијативу да се једна улица у Бања Луци зове по имену Споменка Гостића- обећао је Драшко Станивуковић градоначелник Бања Луке.

Спомен-кип Споменка Гостића рад је вајара Жељка Алексића из Требиња. Да подсетимо Споменко Гостић је рођен 15. августа 1978. године у Добоју, основну школу похађао је у Маглају, али је због рата није успео завршити.

Његов млади и кратки живот је трагедија, јер му је у априлу 1992.године умрла мајка Милена, да би у септембру исте године од муслимаског гранатирања села погинула и бака. Гостић се пријављује у Војску Републике Српске, где је у почетку био курир, да би потом био пребачен на достављање хране борцима на првим линијама фронта, када је два пута рањаван. У офанзиви муслиманских снага на планину Озрен у селу Јовићи пет војника је погинуло почетком марта 1993.године. Тада је и Гостић тешко рањен. Умро је од последица рањавања 20. марта 1993. године у свом селу, где је и сахрањен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера