СПОМЕНИК ЗА 410 УСТАШКИХ ЖРТАВА: Мештани четири дервентска села после 80 година подигли обележје страдалим прецима

Н. ЂУРИЋ

28. 08. 2021. у 08:30

У БОСАНСКИМ Лужанима, на иницијативу мештана тог и дервентских села Нови Лужани и Костреш, као и бродских Барица, поводом осам деценија од злочина над српским становништвом у Другом светском рату, подигнут је спомен-парк у знак сећања на 410 жртава усташког терора, који је са бројним свештенством освештао епископ зворничко-тузлански Фотије.

СПОМЕНИК ЗА 410 УСТАШКИХ ЖРТАВА: Мештани четири дервентска села после 80 година подигли обележје страдалим прецима

Фото Н. Ђурић

Служен је помен-парастос овим дервентско-бродским мученицима, а потомцима страдалих и многобројним присутним обратио се владика Фотије.

- Ми, Срби, доживели смо страшну голготу и проживљавамо је непрестано. Тужно је то што нема ниједног српског села без споменика страдалим мештанима, што је јединствен показатељ колико је наше крви проливено - указао је Фотије, и нагласио да су "сви страдали део темеља Републике Српске". Он је додао да постоји иницијатива да се установи празник зворничко-тузланских мученика који ће бити ода страдалима у Првом и Другом светском рату, као и у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Иза овог историјског подухвата, у страдалничком српском селу између две суседне општине, стале су локалне управе, борачке организације и Субнор Дервенте и Брода.

Фото Н. Ђурић

Тако је после пуних осам деценија подигнут белег ужасног српског страдања на месту са којег је већина од 410 невино страдалих мештана вагонима транспортована у Славонску Пожегу и Хрватску, где су свирепо погубљени само због свог српског имена и православне вере.

Уз покретача акције Васу Мичића, који је награђен епископском захвалницом, и друге потомке настрадалих, велике заслуге за изградњу спомен-парка има и лужански свештеник Драган Зарић.

- Овим смо трајно обележили место где су наши преци последњи пут стајали живи и одакле су отерани у смрт. Ту у предратним Лужанима, уз млин и пилану, постојале су и хале које су усташама послужиле као сабирни центар за 410 Срба из та четири села, а ускотрачна пруга за њихов пут без повратка. Сви ти мушкарци православци изнад 16 година стрпани су у вагоне и транспортовани до Славонске Пожеге и Хрватске где су свирепо погубљени - казује, за "Новости", свештеник Зарић.

Фото Н. Ђурић

Некада давно су потомци страдалих помен ближњима одавали у Славонској Пожеги, на месту погубљења. Убудуће, спомен-парк у Лужанима, у четири нивоа-острва, која симболизују четири страдалничка српска села, са 410 садница тисовине и плочицама са именима мученика, великим крстом, трајно ће сведочити о једном од највећих злочина над Србима, не само Посавине.

НЕ ДОЗВОЛИМО ДА УМРУ И ДРУГИ ПУТ

ВЕНЦЕ су положили и челни људи Дервенте и Брода, Милорад Симић и Зоран Видић.

- Поента је да не заборавимо злочин, да не дозволимо да страдали умру и други пут. Није мала ствар само избројати 410 људи, а камоли их побити. Знате ли колико је то породица? А сви су били невини - казао је градоначелник Симић, који је и сам потомак настрадалог у Славонској Пожеги.

И начелник Видић се захвалио свима који су дали допринос овом историјском подухвату, да невиним жртвама има где да се упали свећа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СУПЕРШУТ СТИГАО НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И ФОНДАЦИЈА МОЗЗАРТ ЗА ПОМОЋ ПОРОДИЦИ МАТИЋ