ЛИТУРГИЈУ СЛУЖИЛО 120 СВЕШТЕНИКА: Свеепархијски сабор СПЦ у ФБиХ у васкрслом манастиру Немањића (ФОТО)

Н. ЂУРИЋ/Љ. ЂУРИЋ

18. 07. 2021. у 19:04

ВЛАДИКА Хризостом служио је у суботу у манастиру Света Тројица у Возући код Завидовића (ФБиХ) свету архијерејску литургију уз саслужење око 120 свештеника из Митрополије дабробосанске и присуство великог броја становника из овог предратног етничког српског простора.

ЛИТУРГИЈУ СЛУЖИЛО 120 СВЕШТЕНИКА: Свеепархијски сабор СПЦ у ФБиХ у васкрслом манастиру Немањића (ФОТО)

Фото: Митрополија дабробосанска

Служен је парастос за страдале у Другом светском рату, међу којима и су и свештеномученици дабробосански пострадали од усташа 1941 -1945. године и, како је најављено овим свеепархијским сабором, „безбожника после 1945.године”.

- Међу Светим дабробосанским мученицима је и возућки свештеник Јован Зечевић, који је пострадао у логору 1941. Њега је СПЦ прогласила за свештеномученика и убројала у свештеномученике дабробосанске - рекао је владика Хризостом, додавши да је за Свеепархијски сабор одабран „васкрсли“ манастир у Возући као симбол страдања, али и васкрсења и опстанка православља у зеничкој регији, са које је само у последњем отаџбинском рату протерано више од 40 хиљада Срба.

Парастос је служен и за 459 погинулих и несталих бораца ВРС и цивила страдалих у септембру 1995. године приликом пада Возуће у руке Армије БиХ.

- Последње масовно страдање Срба из Возуће било је након офанзиве 23.000 муслиманских војника Другог и Tрећег корпуса такозване Армије БиХ и одреда "Ел муџахедин", НАTО бомбардовања и њихових јединица за брза дејства, као и пакистанског контингента УН мировних снага. Последице те офанзиве су спаљених 30 српских села, протеривање 1.920 српских породица са 7.680 чланова, а од 459 бораца Војске Републике Српске и цивила, за више од стотину судбина је још непозната – рекао је председник Завичајног удруженја Завидовићана у Добоју Зоран Благојевић.

ЗАДУЖБИНА НЕМАЊИЋА

МАНАСТИР Возућица је према народном предању задужбина српског краља Драгутина Немањића из 14. века, са бурном и тешком историјом. Рушен је и скрнављен, па обнављан више пута. Последњи пут 2015. године, а најзаслужнијег за обнову је протојереј ставврофор Зоран Живковић, кога је митрополит Хризостом одликовао златним Орденом Светог Петра.

То признање заслужио је за две деценије преданог рада на обнови овог и манастира у Гостовићу, као и других сакралних објеката у Завидовићима и Жепчу.

Усташе оца Јована одвеле у непознатом правцу

ЈОВАН Зечевић рођен је 1895. године у тада Босанском Новом, завршио је Богословију у Сарајеву, а због припадности групи Гаврила Принципа су га аустријске власти осудиле на четворогодишњу робију тешке тамнице коју је издржао као гимназијалац. Рукоположен је за ђакона и свештеника 1922. године, 1941.године су га усташе ухапсиле у Завидовићима, одакле је одведен са још 19 Срба, махом представника соколских друштава, у теретном вагону у Копривницу, а одатле у непознатом правцу и његова даљна судбина је непозната.

.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру (ВИДЕО)

ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)

"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."

22. 01. 2025. у 14:15

Коментари (0)

У АМЕРИЦИ ХИМНА ПРЕД СВАКИ МЕЧ, А У РУСИЈИ... Ово је управо одлучио нови руски министар спорта