КАЗАН ЗА РАКИЈУ УШАО У ИСТОРИЈУ: Изложба "Чувари иновација - 100 година од првог српског патента" у Музеју науке и технике (ФОТО)
ПРЕМА првом Закону о заштити индустријске својине усвојеном у Краљевини СХС 1922, први регистрован патент у Србији био је "Строј за печење ракије" Милана Јовановића, казанџије из Новог Сада, који је заправо пренесен мађарски патент из 1909. А први патент који је одобрила наша Управа за заштиту индустријске својине, била је "Сама себе љуљајућа колевка" Адема Субашића, сајџије из Сарајева.
На изложби "Чувари иновација - 100 година од првог српског патента", отворена у среду 11. децембра, у 18 часова, у Галерији 51, Музеја науке и технике, међу експонатима је и један оглас поменутог новосадског казанџије, којим поштованој публици до знања ставља да има "најновијих и најпрактичнијих ракијских казана", који су његов проналазак, те да је само он добио право да ту врсту правити сме. На крају и учтиво моли сваког пријатеља да, где год види сличан казан без његовог имена, то му дојави.
Поставка Музеј науке и технике, чији су аутори Душан Петровић и Саша Шепец, музејски саветници, премијерно ће представити и моделе и макете тих првих регистрованих патената, међу којима су, уз Јовановићев казан и Субашићева самољуљајућа колевка, и наткривени бицикл (велосипедска кола), справа за прављење цигарета, роштиљ... Моделе је израдио Дејан Врачаревић, дизајнер, дугогодишњи сарадник Музеја у области рестаурације и заштите техничких експоната.
- Ово је изложба о патентима и истовремено извесна патент-изложба, која никоме никакве материјалне добити неће донети, али можда хоће неке другачије, духовне - истичу аутори у каталогу. - Уосталом, само захваљујући томе што не може бити комерцијализована, могуће је да се ови изуми, након више од 100 година, опет појаве пред нама, па макар у материјалима или величинама у којима нису били првобитно замишљени.
Посебан део изложбе посвећен је реализованим патентима из музјеског фонда, међу којима су и они чији су аутори великани српске науке: академик Михаило Петровић Алас, др Владимир Станојевић и академик Миомир Вукобратовић. Аутори поставке подсећају и да је проналазака код нас било и пре него што је наша држава почела да их штити:
- Друга индустријска револуција, од 1870. до 1914. доноси убрзани технолошки развој што је условило усвајање Париске конвенције о заштити индустријске својине, 1883. Краљевина Србија била је међу првих 11 земаља потписница ове конвенције, иако је стекла независност само пет година раније. Као најзначајнији проналазачи до Првог светског рата истичу се Љубомир Клерић, Коста Миловановић Кока, Михаило Петровић Алас и Владимир Станојевић. Будући да у том периоду Краљевина Србија није имала надлежни орган који би издавао патенте, они су своје проналаске штитили у Аустроугарској, Француској, Великој Британији и САД.
Далеко значајније проналаске у том периоду створили су српски проналазачи који су живели и радили у другим земљама: Никола Тесла (САД), Михајло Пупин (САД), Огњеслав Степановић Костовић (Русија), Андрија Радовановић, главни инжењер "Шкоде" у Плзену, као и Милутин Миланковић који је у то време живео и радио у Бечу. Тек 1920. стечени су услови за оснивање Управе за заштиту индустријске својине, у чијој надлежности су били послови у вези са заштитом патената, узорака, модела и жигова, чији је следбеник данашњи Завод за интелектуалну својину.
Посебна Теслина стратегија
КАКО наводе аутори изложбе, Тесла је развио посебну пословну стратегију чији је циљ био да својим проналасцима допринесе благостању човечанства. Састојала се из пет фаза: изумети, патентирати, промовисати, продати и лиценцирати патент, након чега би изнова почео нови циклус проналазачког рада.
- Доста својих проналазака није ни заштитио. Најпре је штитио своје патенте у САД, где је сматрао да постоји највећа могућност за привлачење инвеститора, а затим је спроводио заштиту у другим земљама на рестриктивнији начин, ради смањења трошкова заштите, и избором само оних проналазака за које је сматрао да су имали већи потенцијал за примену. Тесла је имао заштићених 116 основних патената, од којих је 62 заштитио и у другим земљама. Укупно је имао 311 признатих патената у 27 земаља света - закључују аутори изложбе.
У међуратном периоду почела је да се развија и домаћа индустрија у Краљевини СХС, па су осим физичких лица, носиоци патената била и домаћа предузећа. Међу проналазачима, у првој деценији рада Управе, истакли су се Добривоје Божић (инжењер у Министарству железница Краљевине СХС), Владимир Станојевић (бригадни санитетски лекар), Сергије Балтић, Светозар Варићак (чувени математичар, наставник математике Милутину Миланковићу и Ђури Курепи, који је постао Ајнштајнов сарадник на геометријској интерпретацији теорије релативности).
Српски мач - скијавонеска
ПРОНАЛАСЦИ српских изумитеља могу се пратити до средњег века. Међу значајнијим изумима тог периода је српски мач - скијавонеска, кога карактерише накрсница у облику слова "S" и четвртаста јабука непознатог творца с краја 14. века. Један од првих проналазача чије име знамо је Лазар Хиландарац (познат као Лазар Србин). Он је 1401. пројектовао, израдио и поставио на једној од кула Кремља у Москви први механички часовник. Иако он није изумео целу конструкцију, треба имати у виду да су малобројни мајстори тог заната уносили своје иновације у уређаје - може се прочитати у каталогу изложбе.
- Завод за интелектуалну својину у својој дугој историји пратио је судбину осам држава, од Краљевине СХС до Републике Србије, у којима је био централни орган надлежан за послове индустријске својине, иновирајући прописе и законе у складу са светским трендовима, а од 1994. надлежан је и за послове ауторских и сродних права - наводе аутори изложбе. - Наши савремени закони за заштиту патената усклађени су са европским прописима, Србија је потписница скоро свих међународних уговора у области патената, а Европској патентној организацији приступила је 2010. године.
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У КУРСКУ: Најновије мапе откриле - да ли је на помолу тотални преокрет на фронту?
УКРАЈИНСКЕ снаге оствариле су одређене маргиналне добитке у Курској области. Освојиле су насеља четири месеца након инвазије коју су започеле на руској територији.
10. 12. 2024. у 11:27
ПОЗНАТО ГДЕ ЈЕ АСАД ОТИШАО АВИОНОМ? Летилица мистериозно нестала са радара изнад града Хомс
ПОСЛЕДЊИ авион који је полетео из Дамаска, пре него што су га заузели сиријски побуњеници, а за који се сумња да је превозио сиријског председника Башара ал Асада, изгубио је сигнал убрзо након полетања, изнад града Хомс, који држе побуњеници, показују веб-странице за праћење летова, пише Ал Џазира.
08. 12. 2024. у 09:32
Неко је у Србији одиграо лото комбинацију Рахеле Ферари - и постао МИЛИОНЕР! Стварно извучени бројеви из филма "Тесна кожа"
ПРВИ део филма "Тесна кожа" изашао је давне 1982. године и постао прави биоскопски хит, а реченице које је изговарала Рахела Ферари се и дан-данас цитирају у различитим приликама.
11. 12. 2024. у 20:11 >> 20:41
Коментари (0)