МОГ БОГДАНА ВИШЕ НЕМА, АЛИ ЖЕЛИМ ДА ДРУГОЈ ДЕЦИ БУДЕ ЛЕПО: Племенитост Крагујевчанина Славољуба Милановића
КРАГУЈЕВЧАНИН Славољуб Милановић, отац прерано преминулог Богдана Милановића, доктора наука и надареног програмера који је математичким решењима и програмским иновацијама својевремено задивио ИТ стручњаке у свету, одлучио је да сав свој и новац који је његов син зарадио у САД, где се школовао, живео и радио, уложи у хуманитарне сврхе.
Једна од тих акција је изградња новог Дечјег одмаралишта на Бешњаји, излетишту на ободу Црног врха, 18 километара од Крагујевца. Последњих деценија прошлог века то је било посећено излетиште и одмаралиште за ђаке где су проводили распусте у нетакнутој природи. Старо "Крагујевачко одмаралиште" са два бунгалова затворено је 1992. јер је било руинирано, запуштено и једно време чак коришћено као остава за стоку. Град Крагујевац је дуго тражио начин да га поново подигне и нашао га у договору са Славољубом. Он је одлучио да финансира изградњу, уз услов да се зове Дечје одмаралиште "Богдан Милановић". Тај наум је спровео у дело.
Стари павиљони су срушени и у октобру 2023. почела је градња нове зграде од 2.200 квадрата у коју је Милановић уложио свој и новац покојног сина. На дан Богдановог рођендана, 16. маја ове године, предао је кључеве објекта Граду, након што су груби радови завршени и зграда укровљена. За унутрашње радове, занатске послове, опремање зграде и уређење прилазног пута и околине, по уговору је задужен Град Крагујевац, али радови нису настављени и одмаралиште још није завршено.
- Комплетну уштеђевину и оно што је мој Богдан за живота зарадио, пола милиона евра, дао сам. Још толико је потребно да се одмаралиште на потпуно заврши и прима децу на боравак у природи и екскурзије. По уговору са Градом, рок за завршетак је децембар 2024, а договор је био да радови трају без паузе док све не буде готово и да све буде спремно за распуст у јануару 2025. Док сам плаћао, радови нису прекидани, али када је Град требало да настави, стало се. Кад сам питао зашто, одговорили су да ове године немају довољно новца у буџету. Требало би да заврше ту зграду, јер то је за децу и град. То је мој поклон деци Крагујевца, јер више немам за кога ни за шта да штедим. Мог Богдана нема, али желим да буде лепо другој деци - прича Славољуб за "Вечерње новости".
Дечје одмаралиште "Богдан Милановић" на Бешњаји ће, судећи по томе што су у недавно усвојеном у буџету Града Крагујевца за 2025. предвиђена средства за наставак радова и одмах расписан јавни тендер за извођаче, бити завршено наредне године.
Ово није једино племенито дело Славољуба Милановића. У спомен на сина опремио је информатичке кабинете у школама које је Богдан похађао, подигао аутобуска стајалишта у насељу Шумарице где је одрастао, помагао, често анонимно, многим сиромашним породицама са децом, донирао бехатон стазу на варошком гробљу, обезбедио кречење основне школе, ограду и капије на дечјем обданишту, осам аутомобила, 20.000 школских свесака, цитостатике у вредности 30.000 долара..., а ове године на Фејсбук страници "Богдан Милановић спомен страница", дарује и пратиоце новогодишњим поклонима.
- Тешко ми је да причам о Богдану, али желим јер једино ми је у животу преостала борба да сачувам његово име. Радим све ово да се његово име не заборави. Били смо веома блиски, никада се нисмо попреко погледали. Имао сам привилегију да будем не само отац већ и најбољи пријатељ сину и то ми је највећи животни успех. Био је изузетно надарен, сјајан студент, најбољи у класи на једном од најпрестижнијих универзитета на свету, али то ме никада није импресионирало толико колико када ми је ректор рекао да је добар човек, јер то се носи из породице. Школа, то је био његов успех, а човек, то је био наш успех - прича са поносом и тугом Славољуб.
ОСТАВИО ТРАГ У ИТ СЕКТОРУ
БОГДАН је био дуго прижељкивано и чекано дете, јединац Јадранке и Славољуба Милановића. Као изузетан ђак Прве крагујевачке гимназије, четврти разред завршио је у САД, потом и студије информатике. Докторирао је на Минесота универзитету у Минеаполису и Сент Полу у области софтверског инжењеринга. Радио је на иновативним компјутерским програмима и апликацијама, основао успешну онлајн школу програмирања за младе. Његове иновације у програмирању стекле су глобално признање ИТ заједнице, а онда је сазнао да има тумор на мозгу. Болест, нажалост, није успео да победи и после три операције и низа тарапија, преминуо је у 29. години.
Његова неостварена жеља је да у Крагујевцу сагради зграду за ИТ школу или информатички центар у коме би деца од најмлађег узраста учила информатику и пратила нове трендове у тој области, који се вртоглаво мењају и школски систем често не може да их испрати. У локалној самоуправи још није наишао на разумевање за овај подухват јер га је, како су му рекли, логистички тешко подржати и одржавати, али верује да постоје и други начини да Крагујевац, који је недавно проглашен ИТ престоницом Србије, искористи његову добру вољу и помогне му да испуни и овај сан уз једини услов да и тај ИТ центар носи Богданово име.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (0)