ПОВРЋЕ ИМ РАСТЕ КАО ИЗ ВОДЕ: Породица Гашовић из Ниша узгаја биљке и шаране необичним системом аквапоније (ФОТО)
ДА би се здравије хранили поврћем и воћем без пестицида, породица Гашевић из Ниша дошла је на идеју да на свом имању у месту Трупале на подручју града на Нишави, узгаја биљке - аквапонијом. Реч је о систему симбиозе биљака и животиња, где риба ђубри биљку, а биљка филтрира воду за рибу, односно вода циркулише између танка са рибама и биљака које се узгајају.
На 200 квадрата пластеника имају око 600 садница парадајза и 400 паприке, али у шљунку, не у земљи, а недавно су засадили јагоде и лук. Поред поврћа и воћа, у два резервоара узгајају око 500 шарана.
Тако у пластенику Гашевића, све креће из бунара. Вода протиче до танкова са рибом, одатле иде кроз филтере, па у биљку која је прочишћава кроз шљунак и онда назад код риба.
- Аквапонија је гајење поврћа без земље и без загађења. То је заправо узгој и рибе и поврћа. Вода из рибе се пребацује биљкама, биљке ту воду пречишћавају и чиста вода се враћа рибама. Рибље ђубриво је изузетно калорично. Оно пружа биљци све што јој је потребно за раст и развој, а овај начин гајења омогућава већи принос, као и квалитетнији и здравији производ - објашњава Миљан Гашевић за "Новости".
У аквапонској производњи, уверава нас, не примењују се штетна средства заштите: ни хербициди ни пестициди.
- Доказ за то је што је у затвореном систему и риба, која иначе не трпи хемију и угинула би - наглашава Миљан.
Саднице парадајза досежу до чак пет метара, делом због хранљивог рибљег ђубрива, али и због самог начина узгајања.
- Ово је имитација природе, али на здрав начин. С обзиром на то да смо у пластенику и аеро-загађење је сведено на минимум, загађење из земље је једнако нули, зато што се за узгајање биљке не користи земља него шљунак. На њему успевају бактерије које разлажу амонијак и нитрите из рибљег ђубрива. Затим то претварају у нитрате које биљка усваја и од њих расте - појашњава детаље наш саговорник.
ХОЛАНДИЈА, ИЗРАЕЛ, КАНАДА
ОВАЈ систем еколошке производње поврћа постоји вековима, а данас се најчешће примењује у земљама које немају довољно обрадивих површина. Израел, Холандија и Канада су три земље које се навише баве аквапонијом - каже Миљан Гашевић.
Мотиви за покретање овакве производње били су здравље деце и квалитетна исхрана. Данас у њиховом пластенику "као из воде" расту три врсте парадајза, две врсте паприке, лук и јагоде.
- Овде су биле саднице паприке, она је завршила свој циклус за ову годину, па су извађене. На њихово место долази млади лук који ћемо имати крајем новембра или почетком децембра. Тада ћемо кренути и са изловљавањем рибе - објашњава наш саговорник.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)