ИСТРАЖУЈУ ВАРОШ КАПИЈУ: Наредна два месеца, на Смедеревској тврђави, обављаће се четврта фаза заштитних археолошких истраживања

Ј. Илић

11. 10. 2024. у 18:00

ПОЧЕЛА је четврта фаза заштитних археолошких истраживања у зони Варошке капије 1, Смедеревске тврђаве, средствима која је обезбедило Министарство културе Србије. Рок за завршетак истраживања је два месеца.

ИСТРАЖУЈУ ВАРОШ КАПИЈУ: Наредна два месеца, на Смедеревској тврђави, обављаће се четврта фаза заштитних археолошких истраживања

Смедеревска тврђава, Фото Н. Живановић

Радови у сектору Варошке капије требало је да буду готови још крајем прошле године, али се посустало због новца. Сада су коначно покренути, а пројекат конзервације, уређења и обнове ради Републички завод за заштиту споменика културе из Београда.

- Током претходне године изгубљено је много времена, али сада се ужурбано ради на пројекту конзервације локалитета. Овогодишња истраживања су наставак радова реализовних од 2019. до 2021, чији је главни циљ прикупљање неопходних података за израду пројекта конзервације, уређења и обнове овог сектора. Истражени простор обухвата површину од 1.500 квадрата, а ове сезоне се планира истраживање још 500 - каже Дејан Радовановић, директор Регионалног завода за заштиту споменика културе Смедерево.

КЕРАМИЧКИ ВОДОВОД

АРХЕОЛОШКА истраживања установила су да су оригинални темељи недостајуће куле 15 од силине експлозије померени неколико метара ван првобитног положаја. Откривени су и остаци турске топовске куле и водовода од керамичких цеви, за који се верује да је постављен у турско доба јер води ка остацима хамама у Великом Граду. 

Истраживања се спроводе у непосредној близини епицентра катастрофалне експлозије, која се догодила 5. јуна 1941, када су уништени: Варошка капија 1, читава кула 15 и 60 метара бедема између кула 15 и 16, а велики део Варошког бедема и Тврђаве је растресен и знатно оштећен. Том приликом град је претрпео огромне људске жртве и материјалну штету.

- Управо зато уређење овог простора поред функционалне важности за одговарајуће решавање улаза у Смедеревску тврђаву, има и меморијални значај неговања сећања на трагедију коју је Смедерево претрпело - каже Радовановић.

Након што буду обављени радови конзервације и израде пројекта будућег изгледа Варошке капије, крајем наредне године може се очекивати обнова главног улаза у средњовековно утврђење. Читав овај посао коштаће око три и по милиона евра.

"ЗАДУЖБИНА" ДЕСПОТА ЂУРЂА

СМЕДЕРЕВСКА тврђава један је од најзначајнијих споменика у Србији. Са богатом историјом која се протеже од 15. века, била је последња престоница средњовековне српске државе и сведок многих историјских превирања. Изграђена је између 1427. и 1430, за време владавине деспота Ђурађа Бранковића. Данас је седиште културних манифестација и привлачи посетиоце из целог света. 

Смедеревска тврђава је од 2010. на прелиминарној листи Унеска, а у току је номинациони процес за званични упис на престижну Унескову листу светске баштине 2027. Номинациони досије, на којем су радили Републички завод за споменике Београд и Регионални завод за заштиту споменика културе Смедерево је завршен. Сада се ради план управљања и чека се прелиминарна процена Унеска. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру