ИЗЛОЖЕН И КАМЕН СА МЕСЕЦА: Природњачки и Музеј Југославије направили изложбу минералног блага Југославије, из Титове поклон збирке (ФОТО)

М.Краљ

26. 09. 2024. у 20:10

РУДАРСТВО је у време СФРЈ било изузетно важно, не само као грана привреде, већ и као симбол напретка, па су ударници из јама доспели и на новчанице.

ИЗЛОЖЕН И КАМЕН СА МЕСЕЦА: Природњачки и Музеј Југославије направили изложбу минералног блага Југославије, из Титове поклон збирке (ФОТО)

Фото Музеј Југославије

Својеврсно сведочанство о тој епохи је и изложба "Минерална блага Југославије: примерци из поклон-збирке Јосипа Броза Тита", чији су аутори др Александар Луковић и Душица Стојановић. Представљена на Калемегдану, у јединственом здању галерије Природњачког музеја, поставка је настала кроз блиску сарадњу ове институције са Музејом Југославије.

- Изложба је резултат ревизије и конзервације поклон-збирке минерала Јосипа Броза Тита - каже, за "Новости" др Александар Луковић, кога су као стручњака из Природњачког музеја, позвале колеге из МЈ да обави тај посао. - Сваки музејски експонат, педантно је имао свој картон, а предмети су се налазили и у згради Музеја 25. мај, и у Старом музеју, и у Кући цвећа. Када смо прошли читав тај инвентар открили смо да ту има чак 850 минерала, што је било потпуно неочекивано. Наишли смо на неке кутије које су садржале фантастичне примерке, и када смо смо све то сумирали, закључили смо, да је ово, уз збирке минерала у Природњачком музеју и оне у департману за минерологију и петрологију Природно-математичког факултета, трећа велика збирка минерала коју имамо. Њена специфичност су и у сложени експонати, јер обједињује минерале, са културно-историјским вредностима које су имали у времену када су поклањани.

Два камена са Месеца

Фото Музеј Југославије

Тито са примерком тла са Месеца
 

- УЗОРАК тла са Месеца, који су преузели чланови мисије Аполо 11 је званични поклон америчког председника Ричарда Никсона Титу. Уручио му га је, у куглици од плексигласа, на својеврсној плакети, амбасадор Вилијам Ленард, 1970, а фотографија тог догађаја је део поставке - објашњава Стојановићева, наводећи да му дар није, како се веровало предат приликом посете космонаута Београду, претходне године. - Постоји још један примерак тла са Месеца у нашој збирци, са мисије Апола 17, који је уручен неколико година касније. Налази се на дрвеној плочи, такође у куглици плексигласа, са посветом и југословенском заставом. Заправо, Југославија је једина комунистичка земља, чија је застава била на Месецу.

Нажалост, ниједан од ова два примерка није на поставци, односно биће приказани само 1. и 2. октобра на стручном скупу геолога.

Блиска сарадња две културне институције на једном оваквом пројекту је, према мишљењу саговорника несвакидашња за нашу средину, где су сви превише "у се и у своје кљусе":

- Заједништво у раду нам је омогућила и сама збирка која много говори о авнојевској Југославији. На поставци нисмо имали ни простора, ни могућности да изложимо све до чега смо дошли, па ће се после изложбе појавити обимна монографија која ће садржати равноправно ту историјско-идеолошку причу, као и ону о самим минералима, њиховој геолошкој грађи и пореклу, као и за шта су се користили, колико се те руде производило.

Као геологу који се бави рудним минералима, др Луковићу је најзанимљивији био материјал из Трепче:

- Са простора бивше Југославије то су најексклузивнији, најлепши и најинтересантнији примерци, а међу њима су велике друзе олова и цинка, па минерали галенис, валерит. Трепча је позната и по псеудоморфозама пирита, али и крупним минералима калцита, доломита. Ту су и неки веома ретки минерали, јер је Трепча пребогата. Минералне врсте настале су ту на једном релативно малом простору. Дошло је до утискивања магме, где је само један крак отишао у страну, и лагано, током биолошког времена, од око 20 милиона година, почели су да се формирају различити минерали.

Саговорник указује и на минерале перила, аквамаринског типа, који потичу са Цера, а који се издвајају по димензијама:

- Минерали на поставци потичу из рудника широм Југославије, међу којима је Идрија у Словенији, један од најпознатијих и највећих рудника живе на свету. Ту су и фантастични, светски познати вулфенити из Межица. Па рудници угља... Председник Тито ишао је у посете рударским комбинатима, где су га даривали, рецимо, петокраком испуњеном угљем.

Поклоне је Тито добијао у разним приликама и од различитих дародаваца, па су у збирци и колекције из руских института (са минералима са Урала), али и дарови светских државника.

- Међу поклонима је и збирка из Замбије, за коју нисмо могли да утврдимо тачно када је уручена - прича Душица Станојевић. - Када ју је Тито добио, 1970. на власти је био Кенет Каунда. Двојица председника су се те године три пута срели, Каунда је долазио у Београд, Тито у Замбију, а у септембру је била и конференција несврстаних. У историјском смислу, веома важне су и збирке руда, које су му поводом чувеног Петог когреса КПЈ, а потом и Шестог поклањали рудари. Тиме су желели да искажу своју важност, али и подршку Титу и партији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности