ЖИВИМО У НЕМАЧКОЈ, А СРЦЕ НАМ ЈЕ У СРБИЈИ: "Новости" са нашим сународницима у Минхену на прослави Дана српског јединства

Драгана Матовић

18. 09. 2024. у 12:43

НИ киша ни велико невреме нису спречили Србе из разних крајева Немачке да се у недељу окупе у дворишту Генералног конзулата у Минхену не само да прославе Дан српског јединства, слободе и националне заставе, већ и да обнове везе са коренима и сународницима. Био је то дан кад су се спојили успеси и снови, прошлост и садашњост, али највише - људи. Они који су некада из Србије кренули са коферима пуним наде, данас су успешни лекари, предузетници, инжењери, уметници...

ЖИВИМО У НЕМАЧКОЈ, А СРЦЕ НАМ ЈЕ У СРБИЈИ: Новости са нашим сународницима у Минхену на прослави Дана српског јединства

Privatna arhiva

Атмосфера је подсећала на породично окупљање. Присутни су били Срби који своје животе граде у Немачкој, али не заборављају одакле потичу. Прослава српског националног празника за њих је била прилика да, макар за тренутак, забораве на свакодневне обавезе и врате се мислима у отаџбину, породицу, детињство. И, није било важно колико година живе у Немачкој, колико су успешни, јер сви су тог дана били само Срби, окупљени око заједничког осећања, сећања и националног поноса.

- Има нешто у оваквим догађајима што не може да замени ни најуспешнија каријера - каже нам Драгана Петровић, фармацеут која пет година живи у Минхену. - Немачка пружа добре могућности али нигде није као код куће. Кад овде видим наше људе, осетим понос. Важно је да се држимо заједно.

Снага је у нашем јединству

 

ДОГАЂАЈУ у српском конзулату присуствовао је и Ђорђе Милићевић (на слици), министар без портфеља задужен за дијаспору.

- Србија је увек била јака колико је јединствена. И данас када смо изложени великим искушењима и изазовима најважније је јединство. Наши сународници сагледавају колико је Србија економски јака и стабилна, одлучна и храбра да води независну и суверену политику. Наше јединство и снага су култура, језик, историја, ћирилица, идентитет и традиција. А, носиоци снаге и јединства су млади - рекао је Милићевић.

Драган Урошевић од 1974. живи у Минхену. Многи га памте као једног од кључних људи који је окупљао Србе у дијаспори. Био је председник Културног центра Југославије у Баварској, па онда председник Заједнице Југословена у овој немачкој покрајини. А, једно време био је председник огранка Привредне коморе Србије за Баварску.

Privatna arhiva

Драган Урошевић

- Раније је било много лакше Србима кад дођу у Немачку него данас - прича Урошевић. - Немамо исти статус као људи који долазе из ЕУ, јер је нашим радницима потребна гомила дозвола. Стручњаци и занатлије се траже, али има много фирми у којима наше раднике третирају као да су трећа класа. А, некада су Срби овде важили за најбоље и најмарљивије. Зато су наши људи почели да се враћају у Србију. Неколико мојих познаника је тамо пронашло чак и боље плаћене послове. Млади треба да остану у Србији.

Privatna arhiva

Божидар Вучуровић и Ђорђе Миличевић

У допунској школи 1.000 ђака

 

У НЕМАЧКОЈ живи око 800.000 српских држављана, а само у Баварској око 100.000.

- Добро сарађујемо са баварским властима и са нашим људима који живе овде. Пре три године у српској допунској школи у Минхену било је само 120 ученика, а сада их је око 1.000! Закони и немачко министарство просвете сарађују са званичним Београдом, учионице су бесплатне, а уџбенике обезбеђује ресорно министарство из Србије. Све је више Немаца и Срба који долазе у конзулат, а потом одлазе у Србију и тамо отварају предузећа - каже Божидар Вучуровић, генерални конзул Србије у Минхену.

Урошевић има успешну фирму у Минхену. Запошљава око 70 људи, међу којима је највише Срба.

- Упркос годинама проведеним у Минхену, два-три пута годишење одлазим у Србију - каже. - Срце ми је тамо. Колико год да сам овде изградио живот, Београд је мој дом.

На прослави у конзулату били су и представници друге и треће генерације Срба у Немачкој. Иако су се родили и одрасли у другој држави, осећају дубоку повезаност са српским коренима.

- Одрасла сам овде, али волим Србију - каже нам студент Маја (21). - Родитељи су на мене пренели љубав према српској култури и традицији. Србија је за мене симбол мог идентитета и мојих корена. Волим динамичне градове као што је Београд. Уживам у српској храни, музици, природи. Радујем се свакој посети Србији.

Privatna arhiva

 

Међу гостима је била и Јасмина Јепуровић Рос, из Аугзбурга, која је конзулату поклонила слику Храма Светог Саве, дело шпанске уметнице Дите Дерабло.

- Излагала је у Лувру, Ватикану, Паризу, а велики је љубитељ српске културе, нашег народа и традиције. Када је сазнала да долазим на ову прославу, рекла ми је да ће и поред свих обавеза да наслика Храм Светог Саве. Срећна сам што је то учинила, а и што сам овде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

Коментари (0)

Како да време на послу буде испуњено задовољством – Погледајте дугачак списак бенефита које нуди Мерцатор-С