ОТКРИЛИ КУЋУ ОД ДРВЕТА СТАРУ 7.600 ГОДИНА: Археолози на Свињаричкој чуки код Лебана одгонетају тајне земљорадника из раног неолита

Игор Митић
Игор Митић

19. 09. 2024. у 12:38

Током овогодишње сезоне археолошких истраживања на локалитету Свињаричка Чука у близини чувеног Царичиног града, у околини Лебана, детаљно је испитан новооткривени објекат за који се сматра да је кућа саграђена у техници плетера и лепа, са остацима дрвених стубова, стара око 7.600 година.

ОТКРИЛИ КУЋУ ОД ДРВЕТА СТАРУ 7.600 ГОДИНА: Археолози на Свињаричкој чуки код Лебана одгонетају тајне земљорадника из раног неолита

фото: OeAI-OeAW

Детаљно је испитан и прошле године пронађен, пола миленијума старији, објекат у коме су сада откривени изузетно ретки земљани сандуци, највероватније коришћени за складиштење.

Истраживања на речној тераси Свињаричке Чуке, на којој је регистровано више фаза ранонеолитског насељавања, врше се у сарадњи аустријских и српских археолога и трају од 2018. године. Она су настављена и ове сезоне. Током августа и почетком септембра, испитивани су урушени остаци архитектуре који покривају под унутар новооткривене куће, као и различити предмети који су свакодневно употребљивани, укључујући и керамичке посуде око овог објекта.

фото: OeAI-OeAW

- Откриће још једне куће из старчевачке културе је изузетан налаз који нам пружа нова значајна сазнања о животу првих земљорадника на простору југа Србије и, што је још важније, иде у прилог циљу овог вишегодишњег истраживања које треба да нам укаже на путеве неолитизације Европе - истиче археолог Владимир Стевановић, виши кустос Народног музеја у Лесковцу.

ТЕРЕНСКА НАСТАВА ЗА СТУДЕНТЕ

ПРОЈЕКАТ истраживања локалитета Свињаричка чука ове године је први пут био и место теренске наставе и праксе за студенте Универзитета у Бечу. Дугогодишња међународна сарадња проширена је и учешћем специјалиста из различитих области, од стручњака за предмете од окресаног камена, до познавалаца накита и керамике. 

Он наглашава да су истраживачи наставили рад и на добро очуваним остацима још једне грађевине која представља ране доказе о насељавању неолитских земљорадничких заједница у региону, старе чак 8.100 година, пронађене током прошлогодишње археолошке кампање.

- Ради се о комплексној правоугаоној грађевини где смо наишли на неколико складишних простора који су подвргнути различитим микро-археолошким анализама како би прикупили што прецизније податке о првим земљорадничким заједницама – објашњава Стевановић.

Истражене неолитске куће пружиле су мноштво археолошких налаза као што су керамичке посуде, камене алатке, камени и глинени накит, камени жрњеви, фигурине и различити предмети за припрему хране. Досадашња сазнања потврђују дуготрајно насељавање Свињаричке Чуке и то од старијег и средње неолита, позног бакарног доба, средњег и позног бронзаног доба, старијег гвозденог доба и средњег века.

АНАЛИЗЕ ДРЕВНЕ ДНК

ТАКОЗВАНЕ микроархеолошке анализе на овом локалитету односе се на микроморфолошке анализе и систематско узорковање прикупљених археолошких материјала ради многобројних анализа: ботаничке и зоолошке као и анализе хемијског састава земљишта, изотопа, липида и древне ДНК. Ове и предстојеће различите лабораторијске анализе пружиће нове податке о свакодневном животу ранонеолитских заједница на централном Балкану. 

Све ово је резултат сарадње Аустријског археолошког института Аустријске академије наука, Археолошког института у Београду и Народног музеја у Лесковцу. Пројекат финансира Аустријски фонд за науку, тамошње Федерално министарство за европске и међународне послове и Аустријска академија наука.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера