ОЖИВЕЛИ ХЛЕБ СРПСКИХ ЈУНАКА: У Лозници припремају таин, који је у ратовима нашим војницима био и храна и амајлија
У БЕЗНАЂУ, очају, када све умире, а живот постаје ништаван, када се чује само говор пушака и топова, око струка у торбицама, носили су храбри српски војници таин, верујући да ће преживети и да ће их он спасти од куршума.
Речи мајки, које су их испратиле у рат, да чувају таин, урезивале су се у њихове мисли. После сваке битке, преживели су се рукама хватали за своју торбицу са таином, љубећи парче већ убуђалог хлеба, захваљујући Богу што још дишу и тако до нове битке. Тако је таин постао симбол снаге, вере и храбрости целог српског народа.
Овако су о таину, српском војничком хлебу, писали др Сретен Миленковић и др Милорад Димић, у делу "125 година Војне болнице у Нишу". То је само једна од прича да је таин српским војницима био и амајлија. А један од најугледнијих српских хирурга, професор др Мирко Керкез, решио је да га оживи. Установио је у Лозници, на Лагатору, некадашњем имању Вука Караџића, праву "Српску војну кујну", која је и статична и мобилна, где се уз војнички пасуљ и друга јела наших јунака из Великог рата, припрема и таин. По рецептури старамајки из Јадра, Подриња, Рађевине, Подгорине и Поцерине, припрема га Снежана Караковић.
- Рецептура је трајна, иста готово век и по. Наше мудре мајке тражиле су начин да направе здрав, дуготрајан и укусан хлеб за мужеве, синове и браћу када крену на фронт. Таин се припрема од две трећине ражаног и трећине пшеничког брашна, уз додатак соли и квасца, а печен тежи 800 грама. Некада је уместо квасца коришћен комин: старо, очврсло, суво, квасно тесто. Тајна припремања не постоји и ми рецепт радо дајемо свима онима који га желе. Важно је да добро замешено тесто одстоји више сати, ако треба и пола дана - истиче професор Керкез, који је и сам добар део каријере провео у војној и полицијској униформи као ратни хирург.
Брашно стиже из воденице, класичне поточаре, урађено по древним воденичарским аршинима. Прве количине "јуначког хлеба", који иде уз сва јела и предјела, подељене су бесплатно Лозничанима и њиховим гостима. У њему ће да уживају и малишани учесници Дечјег риболова, који се у Јањи, на Дрини, одржава у суботу.
- Хлеб таин смо васкрсли, људи су одушевљени, а посебно малишани, јер је леп и врућ, али и кад се охлади - каже професор. - Производња таина у српској војсци почела је одмах после турско-српских ратова. Чињеница да је обавезни део униформе била управо торбица за хлеб, сведочи да је таин био светиња нашим војницима.
Алексин из 1912. - у Пироту
МАДА се ретко излаже, један таин испечен 1912. и данас се чува у Музеју Понишавља у Пироту. Био је прво следовање Пироћанца Алексе Здравковића. Мајка га је заветовала када је кренуо у балканске ратове да прво следовање таина сачува и да ће га оно чувати од куршума. Алекса је војевао у оба балканска и Великом рату, вратио се одликован, али и са сачуваним таином. Прича о Алексином хлебу ширила се међу војницима, нарочито после битке код Битоља, када је метак намењен Алекси погодио његову чутурицу, а Алекса није добио ни огреботину.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)