ГАЗЕЛИНО ВРЕМЕ ГОДИНЕ НЕ ГАЗЕ: Некадашња атлетичарка Слободанка Чоловић са Крфа гледала у париске олимпијске кругове

Драган Вујичић

26. 08. 2024. у 17:00

ЊЕНО атлетско време заувек је стало 1991. Рат је као пожар захватио родни Осијек и морала је да иде. Отац Србин, мајка Хрватица - зато! Тадашњи момак, а сада муж Милан Маричић (штопер у НК Осијек) такође је имао "погрешан" ДНК.

ГАЗЕЛИНО ВРЕМЕ ГОДИНЕ НЕ ГАЗЕ: Некадашња атлетичарка Слободанка Чоловић са Крфа гледала у париске олимпијске кругове

FOTO: Privatna arhiva

 - Нећемо о томе - рекла је Слободанка Боба Чоловић, "Газела са Драве", када смо се срели у Ричијевој палати на Крфу у српској књижари, библиотеци и Књижевном клубу почетком јула.

Чоловићеву смо позвали прошле недеље пошто је Британка Кили Хоџкинсон освојила златну медаљу у трци на 800 метара на ОИ у Паризу са временом 1:56,72 минута. Наша "газела" је у своје време на 800 трчала 1.56.51 што је никад оборен рекорд на овим просторима.

- Хоћемо о томе - обрадовала се Боба, а онда је прво испричала како је Олимпијаду гледала са Тамаром Малешев, сјајном скакачицом удаљ и увис, која је због рата деведесетих "одскочила" чак у Америку, удала се и живи без своје земље.

И две племкиње наше атлетике гледале су што и сви ми "обични".

- Отварање је било шокантно. Боже сачувај и зато затварање нисам хтела ни да видим. Када сам ја наступала у Сеулу 1988. то је била светковина, а ово у Паризу је увреда. И да сам трчала у Паризу са временом као у Кореји била бих трећа. У Сеулу сам била четврта, најгоре место у свету спорта - сажето је почела Чоловићева.

Према Боби, Ангелина Топић је имала највећи пех од српских представника, али верује да ће се медаљом окитити на следећим Играма. Драгутин Топић је Бобин друг из репрезентације и, како каже, познајући Топа, зна да ће ћерку у Лос Анђелесу довести до постоља.

Ипак, за Бобу је Ноле Ђоковић краљ свих правих спортиста. Каже да је тренутак у којем он љуби крст после четвртфинала у Паризу више од златне медаље. Слободанка са усхићењем прича како се руковала са Новаком Ђоковићем и мало јој је било жао што је није препознао.

- Милан и ја смо шетали у близини крфске луке, то је било пре Олимпијаде у Лондону. Изненада, Новак је са Јеленом сишао са своје јахте. Пришли смо да га поздравимо и сликали се. Нисам хтела да га смарам са мојом атлетиком, има Новак своју мисију.
А атлетска мисија Слободанке Чоловић беше импресивна - ништа мање. Победила је чувену Јармилу Кратохвилову на 800 метара - што је био шок светских размера. А онда је на Олимпијади 1988. била иза источних Немица Сигрун Водарс-Грау и Кристине Вахтел, као и Ким Галагер из САД.

- Не бих да причам о допингу и источнонемачкој "школи" атлетике. Свашта је о томе написано и откривено, али ја пре свега кривим себе за четврто место. Морала сам да узмем медаљу, али се "скоцкало" све што не треба - каже Боба и наставља: - Ја сам наследила Веру Николић. Године 1987. сам оборила њен рекорд. Све моје трке су била од 1:56 до 1:57 и побеђивала сам... Исте године у Будимпешти сам први пут трчала са светском рекордерком Јармилом Кратохвиловом и победила. То је било седам дана пре Универзијаде у Загребу, када сам постала светска студентска првакиња.

Кругови Берлина

ХВАЛИЛА се Чоловићева како је из Америке стигла посета уочи Олимпијаде. Тамара Малешев, која је написала књигу "Кругови Берлина 1936" донела јој је своје управо штампано дело о томе како је репрезентација Југославије била једина која није поздравила Хитлера уздигнуте руке.
- Моја другарица је истраживала 10 година Хитлерову олимпијаду као да је знала шта ће бити режирано у Паризу. У њеној књизи су судбине Ванета Ивановића, Јована Микића Спартака, др Вељка Наранчића, Милана Степишника, Алексе Ковачевић, Јаше Бакова, људи који су препознали шта се свету спрема. Такође, не престајем да читам ових 150 књига у књижари о судбини Срба 1915-1918. Нама као да је суђено да страдамо.

Олимпијада у Сеулу је болна тачка "газеле" Слободанке. Прича како је са тренером Миљенком Раком избрусила форму и могла се заклети да ће бити на самом врху. А онда, пред одлазак на Олимпијске игре, тренера Миљенка скинуше са списка путника.

- Увек је тога било у врхунском спорту - објашњава. - Када би се путовало на неке егзотичне дестинације, појављивали су се "цивили" у делегацији, а то су они који немају везе са спортом. Ишле су и љубавнице и супруге, а ми спортисти смо очајавали. Да сам имала Миљенка да спремимо тактику, не бих погрешила на стази.

Наша Боба је у своје време на 800 трчала 1:56.51, што је боље од победничког резултата у Паризу

Чоловићева је каријеру завршила 1991. кад је почео рат. Имала је 26 година и никад ниједну трку у СФРЈ није изгубила. Могла је да трчи још десет година.

- Мој супруг Милан је био капитен НК Осијек и имао је менаџера из Грчке. Отишли смо у Грчку јер је склопио уговор за прволигашки фудбалски клуб...
Сећа се Боба и прве победе и како је настала легенда о њој која је уписана у све хронике атлетике бивше државе.

- Победила сам на школској трци на 600 метара у шестом разреду са 12 година. Жељко Лесковац, тада атлетски тренер у Осијеку, чуо је за то и дошао у школу са питањем: "Мала, хоћеш да тренираш? Нама сутра у Загребу треба тркачица на 1.500 а немамо је! Треба нам један бод, а ти буди задња". Ја сам Жељку рекла да пита мог тату Недељка, јер ја нисам ни знала шта је атлетика.

И дан касније, Чоловићева је нашла у Загребу да трчи 1.500 метара на сениорском Првенству Хрватске.

- Кренула је трка и ја сам почела да водим. До краја сам водила и победила. Никад пре тога нисам имала ниједан тренинг, а то је била 1977. година - сећа се наша саговорница.
Са 15 година постала је шампионка Југославије и поставила је рекорде СФРЈ који никад нису оборени.

И мада рекосмо раније да "нећемо о томе", интересовало нас је како јој је у Српској књижари надомак Српске куће и кад је она "прешла Албанију" .

- Ја овде радим, дочекујем наше људе, а супруг тренира српски фудбалски клуб на Крфу... Наши људи долазе и мени је доста тај "дах" бивше земље. У Осијек идем понекад, мајка ми је умрла сад у фебруару... Људе делим на оне који то јесу и нељуде - закључује Чоловићева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

СТВАРИ КОЈЕ ОБАВЕЗНО МОРАТЕ ПОНЕТИ НА ЗАДУШНИЦЕ: Многи носе храну, а заборављају најбитније