ОДИСЕЈА СРБИНА КОЈИ СЕ САДА НАЛАЗИ У ДОМИНИКАНСКОЈ РЕПУБЛИЦИ: На Атлантику у гуменом чамцу плутао 10 дана, спасли га Кинези

Јелена Матијевић

15. 08. 2024. у 10:47

ИНТЕГРАТИВНИ логистички сервис Доминиканске Републике информисао је Амбасаду Србије у Хавани да је брод Xin An Ning на отвореном мору пронашао три дављеника, међу којима се налазио и српски држављанин Б. Ч. Ради повратка у Србију, нашем држављанину ће ова амбасада издати путни лист, документ за једно путовање до наше земље. Процедура је у току, те ће документ бити ускоро упућен за Доминиканску Републику. Б. Ч. се осећа добро и налази се код доминиканских надлежних органа до пријема путног листа.

ОДИСЕЈА СРБИНА КОЈИ СЕ САДА НАЛАЗИ У ДОМИНИКАНСКОЈ РЕПУБЛИЦИ: На Атлантику у гуменом чамцу плутао 10 дана, спасли га Кинези

Diario Libre/Dania Acevedo

Ово су јуче "Новостима" саопштили из Министарства спољних послова (МСП) Србије о случају нашег држављанина који се тренутно налази у Доминиканској Републици, у граду Бахос де Аина (Bajos de Haina) и у Прихватном центру где Генерални директорат за имиграцију шаље странце у нерегуларном стању. Причу о њему пренели су српски медији, а у уторак ју је објавио доминикански портал "Бесплатни дневник" (Diario Libre).

У разговору за овај медиј Србин се представио као тридесетогодишњи Никола Николић. Он се у Доминиканској Републици, како је испричао, нашао након што је њега и двојицу његових пријатеља Шпанаца, од сигурне смрти, спасла посада кинеског теретног брода Xin An Ning после 10 дана плутања у гуменом чамцу на Атлантском океану у близини Канарских острва. Сада, како је рекао, чека да буде враћен у Шпанију или Србију. У међувремену, шпанска амбасада успела је да пребаци кући двојицу својих држављана.

Фото: Х.А.Л. Моралес, Р. Гузман

Прихватни центар у ком се сада налази

У својој исповести, Србин је казао да у Шпанији борави последња два месеца где вози камион. Како је испричао, крајем јула је са Тенерифа са пријатељима Давидом Гомезом Пересом и Хуаном Мануелом Перез Сантаном отишао на пецање. Планирали су да три дана пецају на отвореном мору, али им је у једном тренутку нестало горива.

- Понели смо храну за та три дана. Преосталих седам дана смо били без хране, а последњег дана нам је нестала и вода. Да кинески брод није дошао по нас сигурно бисмо били мртви. Само још неколико сати да смо остали тамо, био би крај - рекао је.

Описао је и да су почели да дозивају упомоћ када су у даљини угледали брод.

ЖЕЛИ ШТО ПРЕ ДА ВИДИ ПОРОДИЦУ

НАДАМ се да ћу се што пре вратити у Шпанију. Верујем да ћу ускоро добити пасош, а највише од свега желим да видим своју породицу, посебно девојку. Доминикансе власти су у контакту са српском амбасадом на Куби и очекујем да ће се процедура убрзати да бих што пре отишао одавде - рекао је Србин доминиканском порталу. 

- Осећао сам се уплашено, данима смо били сами на мору, мислио сам да ћу умрети. Таласи су вукли наш мали чамац, а повремено су нам се приближавале и ајкуле. У једном тренутку смо били окружени ајкулама, које никада нисам видео изблиза. Био сам убеђен да нећемо преживети - испричао је Србин.

Фото: Х.А.Л. Моралес, Р. Гузман

 

Са посадом кинеског брода, тројица мушкараца отпловила су у Доминиканску Републику где су у понедељак предати властима. Шпанце је њихова амбасада убрзо вратила у Шпанију, а Србин је у прихватном центру у ком се, како тврди у исповести доминиканској новинарки, осећа као затвореник. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности