МУКА ЈЕ КАД ИЗВЛАЧИШ ОНОГ С КИМ СИ ЈЕО ИЗ ИСТОГ ТАЊИРА: Шта све преживљавају храбри припадници Чете за спасавање рудника "Рембас" (ФОТО)

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

12. 08. 2024. у 10:38

Није лако из јаме извлачити непознатог рудара, али најтеже је када морају да дођу до камарата са којим су одрасли, са којим су јели из истог тањира или су годинама, раме уз раме, копали угаљ, кажу припадници Чете за спасавање Рудника "Рембас" у Ресавици.

МУКА ЈЕ КАД ИЗВЛАЧИШ ОНОГ С КИМ СИ ЈЕО ИЗ ИСТОГ ТАЊИРА: Шта све преживљавају храбри припадници Чете за спасавање рудника Рембас (ФОТО)

Фото:З.Глигоријевић

То су, кажу ови храбри и пожртвовани људи, трауме и ружне слике које је готово немогуће избрисати из сећања. Још је теже онима који су у јами изгубили блиског члана породице. И поред тога, када крену у акцију спасавања затрпаног рудара, жеља им је само да што пре дођу до њега и да га извуку из јаме.

- Последња акција била је лане, када је чети требало неколико сати да би дошла до тела настрадалог у јами на Златибору. Било је пуно тешких акција, јер Чета за спасавање постоји 101 годину и интервенисала је широм бивше СФРЈ. У оквиру нашег рудника, најтеже је било 1984. године када су у јами "Стрмостен" настрадала 34 рудара, као и приликом велике несреће у руднику Алексинац 1989. године, када је погинуло 90 рудара. Извлачење тела трајало је месец дана - наводи за "Новости" директор Рудника "Рембас" у Ресавици и старешина чете за спасавање Ненад Лукић.

Он додаје да Чету за спасавање чини 90 људи, који су у сваком тренутку спремни да притекну у помоћ приликом несрећа у рудницима. Састављена је од најспремнијих радника свих профила, од инжењера, преко јамских радника, до запослених у машинској служби. Како је старосна граница 45 година, најбољи чланови чете касније могу да постану инструктори.

- Чета има и лекара, који припаднике обучава како треба да укажу прву помоћ унесрећеном. Имају и теоретску и практичну наставу. Постоји и штаб који, поред мене, чине управници рудника и шефови служби. За нас не постоји старосна граница. Поред Чете за спасавање имамо и ватрогасну јединицу, која има 27 чланова - додаје Лукић.

Фото:З.Глигоријевић

До студента за три и по сата

Неретко се дешава да припадници чете помогну и унесрећенима, а једна од тежих акција било је извлачење три студента Рударско-геолошког факултета и њиховог асистента из Раваничке пећине, који су страдали од превелике количине угљен-моноксида. Извлачење тела трајало је три и по сата.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи