ЗВУК СРПСКЕ ФРУЛЕ ДОЛАЗИ ПРАВО ИЗ ДУШЕ: У Грљану код Зајечара одржан је 40. јубиларни Сабор посвећен народним инструментима

С. М. Јовановић

07. 08. 2024. у 18:07

ФРУЛА на истоку Србије није заборављена. Њен звук и даље одјекује, пркосећи времену и модерним трендовима.

ЗВУК СРПСКЕ ФРУЛЕ ДОЛАЗИ ПРАВО ИЗ ДУШЕ: У Грљану код Зајечара одржан је 40. јубиларни Сабор посвећен народним инструментима

Сабор фрулаша у Грљану, Фото С. М. Јовановић

Омиљени инструмент свих генерација са поносом чувају и свирају и стари и млади, захваљујући Сабору фрулаша у Грљану код Зајечара.

Већ 40 година ова манифестација окупља најбоље фрулаше из целог региона, али и дудучаре, окаринисте, свираче на двојницама, гајдаше, сведочећи о непролазној магији народних инструмената и људима који својим трудом и љубављу одржавају овај део културне баштине живим.

- Наш Сабор је, бићу пристрасна, у односу на друге, првобитно место које је изнедрило најбоље свираче, Милутина Цвејића из Бруса, Петра Чулиновића из Шарбановца, Воју Митановића и многе друге који су прошли кроз Сабор у Грљану, остављајући лични траг и печат у нашем музичком времену. Њихови ученици и ученици њихових ученика сада настављају ту традицију - каже Александра Тодоровић, магистар етномузикологије и теоретичар уметности.

Јубиларни сабор окупио је у овом зајечарском селу, једном од највећих, више од 30 такмичара на фрули, дудуку, гајдама, двојницама, од Пријепоља, преко Тимочке Крајине, Димитровграда до Војводине, који су се надметали у две категорије, до 16 и од 16 година навише.

- Народни инструменти полако нестају, али овде то није случај. Боримо се да традицију сачувамо и ово је јединствени сабор који негује традицију свирања изворних народних песама и кола, без пратње оркестра, само чист звук без нота и без штимованих фрула, што би народ рекао, из душе - каже Љиљана Љубисављевић, домаћин Сабора фрулаша у Грљану.

Титулу свеукупног победника понео је Милован Гвозденовић из Бабина код Пријепоља, који је у категорији старијих освојио прву награду на двојницама, а другу на дудуку.

- Одмалена свирам песме свог краја, не дам да их прекрије заборав. У Грљану сам први пут и мислим да су овакве манифестације важне да се сачувају и народни инструменти и народна изворна музика - каже Милован Гвозденовић.

У породици Павловић из борске Слатине, традиција чувања и преношења народне песме, гласом или звуком, негује се читав век и неће се угасити јер је настављају најмлађи чланови, Наталија (16) и тринаестогодишње близнакиње Кристина и Катарина. Сестре Павловић већ неколико година свирају фрулу и дудук, али и играју у КУД "Бранко Олар".

- Јесте било тешко савладати фрулу и дудук, али како свирамо, тако нам је све лепше и лепше - каже Кристина Павловић, најбољи дудучар у категорији младих до 16 година.

- Ми волимо и фрулу и дудук, са влашком и српском музиком смо одмалена - додаје старија Наталија.

Алекса Илић из Бучја код Бора свира тек годину и по дана, а у Грљану је освојио прву награду у категорији младих на фрули.

- Видео сам другу децу како свирају, па сам пожелео и ја. Нисам се покајао, фрула је најбољи инструмент на свету - вели Алекса.

Тринаестогодишња Аника Никић из Ниша већ годинама ниже успехе на такмичењима. Врсна је фрулашица, али и кларинетисткиња и балерина.

- Учим фрулу код Димитрија Николова и Велимира Кокорића. Привлачи ме. Мој карактер је генерално нешто јако, брзо, динамично, а таква је и влашка музика - додаје Аника.
Жири који чине етномузиколози Светлана Азањац и мр Александра Тодоровић, као и музички педагог Маја Миленковић, за најбољег фрулаша у категорији старијих од 16 година прогласио је Јована Бургића из Бруса. Најбољи дудучар је Лука Видаковић из Пријепоља, окариниста Никица Стојковић из Бољевца, а гајдаш Александар Васов из Димитровграда.

Награда за најбоље одсвирано коло припала је Милану Христовићу из Халова.

А синтеза старијих и младих, истиче и Биљана Глишић, помоћник директора зајечарског театра, организатора Сабора, управо је и идеја ове манифестације, јер "доноси континуитет извођења, наставља традицију и у први план ставља младе као чуваре културне баштине".

- Настојимо да у свим селима, која то желе, помогнемо да се сачува културна баштина и то је веома значајан посао. Имамо 40 манифестација, од којих су настарије Сабор у Грљану, Вражогрначки точак, Хајдук Вељкови дани у Леновцу, али од ове године имамо и нове смотре у Планиници и Вратарници - додаје Глишићева.

Организатори и покровитељи

Организатор и покровитељ 40. Сабора фрулаша у Грљану је Град Зајечар, а поред Установе Народно позориште Тимочке Крајине - Центар за културу "Зоран Радмиловић", у реализацији су учествовали Туристичка организација града Зајечара и Месна заједница Грљан.

Учествовали и фолклорни ансамбли

У манифестацији су учествовали и фолклорни ансамбли из Грљана, Рготине, Шљивара, Великог Извора, Халова, затим Градски фолклорни ансамбл "ЗО-РА", као и гости из Бобова, Породина и Књажевца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОДМАХ РЕШИТЕ ТО Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

"ОДМАХ РЕШИТЕ ТО" Вучићу пришао мештанин Доње Трешњице, председник муњевито реаговао (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић борави у посети Подрињу где разговара са грађанима, учествује у разним догађајима и обилази више села, градова и општина.

06. 09. 2024. у 20:12

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

ДЕСЕТИНЕ РАКЕТА ПАЛО НА ХАРКОВ, БРОЈЕ СЕ ЖРТВЕ: Одговор на напад Украјине током ноћи - драматични снимци (ВИДЕО)

РУСИЈА је гађала данас Харков са најмање десет ракета типа Искандер и С-300/400, након великог, ноћног напада Украјине беспилотним летелицама на 15 руских региона, укључујући Москву, преносе украјински медији.

01. 09. 2024. у 15:01

Коментари (0)

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЧИСТОГ ВАЗДУХА ЗА ПЛАВО НЕБО: Пут ка одрживој будућности кроз обновљиве изворе енергије