ОТКРИВАЊЕ НЕПОЗНАТОГ О ЈОВАНУ ВЛАДИМИРУ: Снимљени документарни филм о првом српском владару светитељу тренутно је у монтажи

Ј. С.

22. 08. 2024. у 00:00

НА више локалција у неколико балканских земаља снимљени су кадрови за документарни филм о првом српском владару светитељу Јовану Владимиру чије мошти се налазе у Албанији, а о коме Срби врло мало знају. Филм су режирали нишки историчар Ђорђе Бојанић и ђакон Дејан Јовановић.

ОТКРИВАЊЕ НЕПОЗНАТОГ О ЈОВАНУ ВЛАДИМИРУ: Снимљени документарни филм о првом српском владару светитељу тренутно је  у монтажи

Фото Приватна архива

- Кадрови за филм снимани су у Елбасану - Шин Ђон у Албанији, Старом Бару, Микуљићима, Румији где се сваке године традиционално на дан Свете Тројице износи крст Светог Јована Владимира, кога чува братство Адровића. Обишли смо са протојерејом Јованом Пламенцем и братство Андровића у Старом Бару које вековима чува крст Светог Јована Владимира. Занимљиво је да само два човека која чувају крст знају где се он тачно налази - прича за "Новости" Ђорђе Бојанић.

Фото Приватна архива

 

Он каже да посебну драж овој причи даје чињеница да у филму говори протојереј Јован Пламенац, човек који је открио мошти Светог Јована Владимира у Албанији.

Бојанић верује да ће филм изазвати велико интересовање публике јер прича о непознатим историјским чињеницама.

- Тачно је да и дан-данас има мало података чак и за историчаре. Владимир је био први српски владар светитељ архонт-кнез кога је Српска православна црква прогласила за свеца. Владика Николај Велимировић га је од милоште назвао краљем - објашњава Бојанић.

Фото Приватна архива

 

Свети Јован Владимир Српски се сматра првим свецем и небеским заштитником града Бара. Његово најстарије, данас изгубљено житије настало је у Дукљи вероватно између 1075. и 1089. године, сачувано је у скраћеном облику у Љетописа попа Дукљанина, написаном на латинском. Доста о томе је писао и Ава Јустин Поповић и владика Николај Велимировић, али поред тих записа имамо и нова истраживања о којима у филму говори Јован Пламенац - каже историчар Ђорђе Бојанић.

Одрубљена му је глава испред цркве у Преспи, царске престонице, где је и сахрањен. Манастир светог Јована Владимира налази се у селу Брадашеш у округу Елбасана.

- Албанци су ову српску цркву превели под албанску православну цркву, и за њих данас ова црква нема никакве везе са српском црквом и Србима. Они су 2006. године плочу изнад главног улаза у цркву, на којој је било написано ћирилицом ко је оснивач и ктитор светиње, скинули и на њено место поставили плочу са грчким натписом. Та уклоњена плоча са српским ћириличним натписом данас се чува у једном музеју у Тирани - прича о открићу Бојанић.

Филм је у фази монтаже, а као и остали које је потписао овај историчар, моћи ће бесплатно да се преузму и емитују.

Фото Приватна архива

Tekst potpisa

Широко подручје

СВЕТИ Јован Владимир владао је Дукљом, крајем 10. и почетком 11. века, државом која се простирала на подручју данашње Црне Горе, Босне и Херцеговине, Северне Македоније и Албаније.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (0)

ПОГРЕШНО УПИСАН ЖУТИ КАРТОН: Капитена ватрених су покушали суспендовати, а онда је уследио преокрет