МАЈСКЕ Пољане на Банији, три године и седам месеци после оног 29. децембра 2020. када се око поднева "земља кретала најпре као рингишпил, а онда у неким таласима као да је море". Идемо узаним асфалтним путем, док у сваком дворишту поред нас промичу привремени контејнери за смештај, негде један, понегде и два, много порушених објеката "заробљених" у дивље купине и друго растиње, напукле куће у којима се још не може живети и куће из чије унутрашњости избија дрвеће... Тек понегде нове дрвене и монтажне постале су дом онима који су у разорном земљотресу остали без крова над главом.
ДОГАЂАЈИ на простору бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије деведесетих година 20. века покренули су процес који данас потреса цео свет.
КАДА се прва експедиција руских научника упутила у далека пространства севера како би, трагом претпоставки геолога Ивана Губкина, покушала да у Сибирским тајгама пронађе налазишта нафте, скептична академска заједница СССР овај подухват је прогласила сулудом авантуром.
ТРОЈИЦИ Никшићана - Рајку Кривокапићу (34), Драгутину Лалатовићу (24) и Маринку Јовановићу (24) који су од 24. новембра у затворима у Косовској Митровици и Дузу код Подујева, само зато што су на ктиторској слави манастира Високи Дечани дошли аутомобилом на коме је уз регистарске ознаке стајао натпис: "Косово је Србија", продужен је јуче притвор за још 30 дана.
НЕСЕБИЧНО помажући своје земљаке, комшије, пријатеље и родбину, Миломир Главчић (100), родом из засеока Попе поткопаоничког села Ковачи недалеко од Јошаничке Бање, небројано пута је доказао да има срце веће него пространства Канаде чији је вишедеценијски држављанин.
Коментари (0)