СРПСКИ ЗА ЦЕО СВЕТ: У Никшићу почела Летња школа нашег језика за странце и наше сународнике из дијаспоре

В. КАДИЋ

09. 07. 2024. у 13:33

У НИКШИЋУ је јуче почела четврта Летња школа српског језика за странце и припаднике дијаспоре која ће у граду под Требјесима трајати до 24. јула, а потом се још четири дана "сели" на приморје, у Будву или Херцег Нови. Под слоганом "Учите српски" наш језик је сабрао 35 полазника из 13 земаља: Русије, Кине, Велике Британије, Француске, Грчке, Аустрије, Пољске, Канаде, САД, Немачке, Словеније, Швајцарске и Италије. И заиста свет у малом, па се крилатица: "Говори српски да те цео свет разуме" и потврђује.

СРПСКИ ЗА ЦЕО СВЕТ: У Никшићу почела Летња школа нашег језика за странце и наше сународнике из дијаспоре

В.К.

Марсел Локарло из Аустрије је одрастао у Марибору у Словенији. Његов деда је дуго живео у Аустрији, да би касније породица живот наставила "преко границе".

- Говорим словеначки и много ми је стало да научим и српски. Ангажован сам у хотелијерству и мој живот везан је за Италију, али ме то није спречило да дођем у Никшић и Црну Гору и научим ваш језик - каже за "Новости" Локарло. - Нисам овде дошао као неко ко нема појма о српској нацији и њеним великанима у историји и култури. Знам да је Вук Караџић живео у Бечу где се оженио са Бечлијком Аном Маријом Краус. И велико дело Његоша "Горски вијенац" штампано је у Бечу. То су довољни разлози да дођем у Никшић.

Фото: В. Кадић

ИНТЕРЕСОВАЊЕ Полазници дошли из 13 земаља

Студент Ана Бабајева је дошла из Русије, из подмосковља. Заинтересована је да научи српски језик, да више сазна о српском народу, његовој историји, култури, традицији.

- Срећна сам што сам овде, јер желим да научим српски језик. Колико ћу у томе успети видећемо. Знам да су Руси и Срби словенски народи, да су били кроз историју увек заједно, као и данас. Руси и Срби су браћа - поручила је Бабајева.

У ОСНОВИ ВУКОВЕ РЕФОРМЕ

ЗАХВАЉУЈУЋИ свесрдној помоћи Општине Никшић школа је постала традиционална.

- Реформатор српског језика Вук Караџић је говор са овог подручја узео као основу своје реформе. Његова мајка Јегда је са територије никшићке општине, а отац Стефан недалеко одавде, из Петњице код Шавника, тако да Никшић јесте заиста право место да почнете да учите српски језик - казао је полазницима први човек града подно Требјеса Марко Ковачевић. - За завршетак ове школе свакако јесте најбоље и наше приморје одакле тај српски језик ево већ вековима иде у свет и комуницира са другим народима и са другим државама. Српски језик постаје популаран и на глобалном нивоу, пре свега због наших спортиста као што су Никола Јокић и Новак Ђоковић, тако да сте и ви који сте полазници ове школе у сличној мисији попут њих двојице да наш језик популаришете и да онда заиста фраза да говоримо српски да нас цео свет разуме буде у потпуности истинита. 

Председник Матице српске - Друштва чланова у Црној Гори проф. др Јелица Стојановић казала је:

- Учећи српски језик бићеш учен од српског језика, културе, историје, народа, пријатељства, љубави.

Фото: В. Кадић

Ана Бабајева стигла из Русије

Она је подсетила полазнике да је Матица српска најстарија српска књижевна кутурна и научна институција основана 1826. године у Новом Саду чији је први члан из Црне Горе био славни песник и владика Петар Други Петровић Његош.

Настава у овој школи најпре подразумева учење српског језика и организована је у три нивоа. Предвиђена су предавања универзитетских професора из српске књижевности, филма, историје Срба, српског језика и ћирилице, историје Црне Горе, уметности, науке, религије...

Фото: В. Кадић

Марсел Локарло из Аустрије

Биће уприличене и многе ваннаставне активности: боравак на црногорском приморју, обилазак Жабљака, Црног и Пивског језера, посета манастирима Острог, Цетиње, Жупа, Пива, Саборног храма у Никшићу, а организоваће се песничке и филмске вечери, фестивали, концерти, учење народних игара...

- Никшић је центар Летње школе јер се на његовом подручју говори најчистији Вуковски српски језик ијекавског изговора који ће полазници моћи да чују у изворном облику. Ијекавски су кроз историју, до прихватања Вукове реформе од других, говорили искључиво Срби. Зато је важно да га полазници Летње школе српског језика упознају. Уз ијекавски полазници ће наравно учити и екавски јер су и један и други изговор заједничко биће српског језика - казала је др Стојановић.

Фото: В. Кадић

ОБРАЋАЊЕ Председник општине Никшић Марко Ковачевић и проф. др Јелица Стојановић

ЗАЖИВЕЛА 2019. ГОДИНЕ

ОРГАНИЗАТОР школе је Матица српска - Друштво чланова у Црној Гори уз подршку Општине Никшић, Управе за сарадњу с дијаспром и Србима у региону, Републике Србије и другим организацијама и појединцима. Циљ Летње школе, заживеле 2019. године, је да се странцима и нашим сународницима у дијаспори кроз учење српског језика укаже на оно што је најважније у култури и традицији српског народа. Школа је намењена и студентима српског језика као и свим заинтересованим старијим од 18 година. 

Подсетила је и да се у Црној Гори увек говорио српски језик, који се тако и називао у хиљадугодишњем наслеђу.

- Писало се, осим последњих година, искључиво ћирилицом која се називала српским писмом. Зато је нама лепо у српском језику и са српским језиком, тако ће бити, надамо се, и нашим полазницима - поручила је Стојановићева. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ЈЕЗИВО: Последњи минути живота Јаниса Тиме снимљени камером, после овога се убио (ВИДЕО)