ВЕРЕНИК ЈЕ ОСТАВИО, А ВЕНЧАНИЦА СТИГЛА: Шта су све грађани донирали путујућем Музеју прекинутих веза (ФОТО)

МАЈКА је умрла 24. фебруара 2019, у сну, међу цимеркама. Две године пре тога осуђена је на трогодишњи затвор због злоупотребе службеног положаја, као рачуновођа у једној агенцији. У исто време дијагностикован јој је канцер у поодмаклој фази.

ВЕРЕНИК ЈЕ ОСТАВИО, А ВЕНЧАНИЦА СТИГЛА: Шта су све грађани донирали путујућем Музеју прекинутих веза (ФОТО)

В.Ц.С.

- Отац и ја нисмо имали појма да проводи време на суду. Чак ни када је осуђена, нисмо ништа знали. Сазнали смо тек када је полицајац дошао да јој одузме пасош. Следе две године њене и наше муке док нас затворски лекар није звао да каже да је преминула. Моја мајка није била најбоља особа на свету. Била је лажљива, себична, размажена, лопов... Али, била је мој најбољи пријатељ и нико ме није волео толико као она. Изложбени предмет је нешто што је направила од пластичних кеса за радионицу у затвору - пише тридесеттрогодишња Београђанка.

Њена прича прати три жуто-зелено-црне шустикле, које се могу видети на путујућој изложби Музеја прекинутих веза из Загреба. Изложбу је организовао КЦ Град у некадашњем београдском ресторану "Пекинг" (сада припада Музеју града Београда).

Изложба ће трајати до 30. септембра и на њој ће посетиоци моћи да виде 60 експоната из загребачке поставке, али и 15 сасвим нових из Србије. Пројекат функционише тако што Музеј прекинутих веза сваки пут пре неког гостовања распише локални конкурс за прикупљање предмета и животних прича које их прате, што су и овога пута учинили преко КЦ Града. Када се београдска изложба затвори, експонати ће отићи у Загреб, па на неко следеће путовање. Музеј прекинутих веза настао је 2006. године и тренутно има збирку од око 3.500 предмета и прича.

Већина прича и донираних предмета везана је за љубавне везе и раскинуте бракове, али има и оних који симболишу прекинуте породичне везе, у ситуацијама када је неко од чланова преминуо. Ове мини-исповести су најпотресније.

Тако се на београдској изложби може видети и последња рођенданска честитка, коју је 27-годишњој Београђанки поклонио отац. Потписана је са "воли те тата", а у пропратној причи девојка каже:

- Мој отац је, пре свега, био добар, симпатичан и смешан човек, бавио се авијацијом и покушао да одржи њен дух што је боље могуће. Нажалост, у мојој 27. години изненада је преминуо и оставио мене, млађу сестру и мајку да наставимо своје животе.

Једнако потресна је и прича Пољакиње, из Варшаве, која је Музеју донирала две мајчине хаљине, ципеле и писмо-ташну. Мати је преминула 2006. Први тумор је настао пре рођења ове кћерке јединице.

- Последњи је дошао кад сам имала 24 године. Двадесет пет година непрекидне борбе. Увек ћу се дивити њеној снази, вољи за животом, за обостраном љубављу. Али, ако желим да сачувам здрав разум, да се помирим да сам и сама генетски склона раку, желим коначно да прекинем кукање и да само памтим лепе тренутке. Ако желим да живим свој, а не њен живот, морам се опростити. Овако се опраштам. Мама, знам да си нашла слободу. Ја сада тражим своју. Збогом - пише ова Пољакиња.

Међу експонатима налази се и један, старијим генерацијама добро познат зидни сат, донација Македонца из Скопља, после развода брака, који је трајао 1973-2007. Сат је поклон породичних пријатеља и нико није хтео да га узме код поделе имовине.

Ту је и "Пингвинов" тротомни комплет Прустовог дела, похабаних корица, који је донирао Британац из Лондона. Он и супруга, како је написао, били су "зависни од Пруста" и читали су га заједно, наглас, посебно током одмора. Веза, па брак трајали су од 1983. до 2011.

- Можда је симболично што, за разлику од Пруста, никада нисмо стигли до краја. Последњих двестотинак страница остало је непрочитано, у коверти, одвојено од коначног тома, да бисмо уштедели на тежини пртљага - пише.

Књигу, али овога пута симболичног наслова "Иди, време је" Марије Јовановић, уз чашу и нож, донирала је неименована Београђанка. Она је роман успела да прочита, њен драги није стигао до краја. Иза кратке, али бурне везе двоје Новосађана, у време короне, остао је мали жути једноделни купаћи за девојчице са наровима, купљен у продавници половних ствари. Пар је маштао о малој Софији коју ће имати. Међутим, љубав је "пукла" због љубоморе.

В.Ц.С.

Хаљине, ципеле и писмо ташна, остали иза мајке

Каро штофане папуче донирала је Београђанка која је годину дана имала везу са 30 година старијим мушкарцем. Он ни у време највеће љубави није хтео да их обује јер су "за деде". "Флорида Гаторс" шешир поклон је музеју Американке из Месе, која је била у седмогодишњој вези до 2019. Љубав се угасила када се преселила. Ручно рађена, никад ношена венчаница, стигла је од кројачице жени која живи на релацији Беч - Београд, дан пошто је вереник рекао да "одустаје од њих".

Ту је и дечји аутомобил на педале из Прага, који је бивша супруга поклонила мужу, знајући да је о њему маштао као дете, па бас гитара коју је Холанђанин из Амстердама поклонио девојци, а она му поклон вратила и раскинула, као и Донованова сингл плоча, коју је Белгијанка из Брисела поломила када ју је партнер оставио, после 23 године, због друге, и са собом понео колекцију од 2.000 плоча. Изложен је и мушки дукс са натписом "Депрессион", који је остао Београђанки после девет месеци бурне везе. Момак ју је напустио јер је боловала од депресије, уз речи: "Па, убиј се онда."

БОЛЕСТ УБИЛА ЉУБАВ

ЈЕДНА Британка донирала је Музеју љубавну преписку између својих бабе и деде. Баки је у 78. години дијагностикована болест моторних неурона, док је деда био све дементнији. Он је на крају случајно повредио баку у инвалидским колицима и она је пала. Одвели су је из куће и у њу се више није вратила, нити је видела мужа са којим је живела од 1947. до 2012.

На изложби се могу видети и панда стик за предео око очију (Београд), рукавице за кик-бокс из Дубровника, стрип "Загор" на турском из Истанбула, 3Д наочаре из Јужне Африке које сведоче о неверству, мајица једног П. из Студењака, која је после раскида завршила као спаваћица (Београд), вунени шал који је исплео тинејџер из Данске (док је, уз мамину помоћ, завршио плетење, љубав се угасила). Међу експонатима је новчић за срећу из Сијетла, јастуче у облику срца из Лазаревца, мали керамички пас из Београда, као подсетник на кукавичлук двоје људи да се венчају после десетогодишње везе, порцеланска луткица из Хелсинкија, писма кредитне компаније из Тел Авива жени коју је муж лагао и поткрадао, затим каубојске чизме из САД, лажне груди (Београд), које је бивши муж терао жену да ставља док су били у браку, јер није био задовољан њеном грађом. Ту су и фармерке с Тајвана, кључеви од стана (Блумингтон), карте за трајект (Вроцлав), фотографија за пасош једне Финкиње с натписом "Желим да живим", кућица за лутке коју је Норвежанка из Арендала купила самој себи после раскида осмогодишње везе, сломљена, па залепљена јапанска мачка Манеки-неко (Архус, Данска), тацна за принцес крофне, коју је иза себе оставила једна Београђанка, столњак из Загреба, левак из Малмеа, неотворени рођендански поклон из Нерленгена (Немачка) и још много тога.

Посебан део поставке заузимају три руже: једна од челика из Келна, друга, пластична из Алте, у Норвешкој, и трећа од црне салвете из Крагујевца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности