ИКОНОСТАС ЧЕКА ДОБРОТВОРЕ: У шидској "Лазарици", цркви светог великомученика која носи име великог кнеза, ишчекујући завршетак радова

Драгана Матовић

18. 06. 2024. у 16:47

ЦРКВА Светог великомученика кнеза Лазара у Шиду откако су пре више од две деценије постављени темељи, грађена је с љубављу и посвећеношћу. Остало је да се ослика храм, иконостас попуни иконама, али се стало са радовима јер нема довољно средстава.

ИКОНОСТАС ЧЕКА ДОБРОТВОРЕ: У шидској Лазарици, цркви светог великомученика која носи име великог кнеза, ишчекујући завршетак радова

Privatna arhiva

- Преостало је неколико кључних корака пре него што храм буде потпуно завршен - каже нам протојереј-ставрофор Ђорђе Марић, старешина храма. - Пре свега, морамо да исплатимо фирму која је урадила иконостас и камене елементе. Све зависи од прилива финансијских средстава, али се надамо да ћемо уз помоћ прилога добрих људи и друштвено одговорних компанија и то остварити. Потрудили смо се да све буде квалитетно грађено, да храм траје годинама..., а велики део посла је завршен.

Свештеник Ђорђе је посвећен верницима и увек доступан за духовни разговор и исповест:

- Уз помоћ молитви и велике вере у Господа грађен је овај храм у коме разни невољници проналазе спасење. Код мене постоји правило да пре исповести обавим духовни разговор са људима. Долазе људи из многих наших градова скоро сваке недеље. Осетили су да ова светиња помаже и враћају се са захвалношћу. Ја сам ту да поразговарам са њима, да им пружим утеху. Трудимо се да храм одише радошћу и да свако ко дође пронађе спасење.

Изградња цркве је почела 2004, уз благослов епископа Василија. Једно време је стагнирала, а када је дошао отац Ђорђе, изградња овог комплекса као духовног центра је настављена.

- Подигли смо велелепни катедрални храм, малу цркву од дрвета, трпезарију, велику салу, летњиковац - наводи свештеник. - Желели смо да све буде квалитетно и лепо и да се људи после сваког богослужења почасте кафом и поједу шта тог дана има од хране... да мало више времена проведу код ове светиње.

Пре пет година у цркву је донета хиландарска икона Мајке Божје, која се назива "Необорива стена", а верује се да ју је носио кнез Лазар у литији у време Косовског боја. Кад је постао архимандрит Свети Сава је ову икону добио од руских монаха на дар.

Духовно уточиште

- У ТЕШКИМ временима важно је да људи имају место где могу да пронађу мир и духовно уточиште - казује свештеник Марић. - Наша црква није само грађевина, већ живи организам који повезује људе, пружа утеху и наду. Радујемо се сваком новом лицу које крочи у наш храм и надамо се да ћемо уз божју помоћ успети да завршимо све планиране радове. Желимо да наш храм буде отворен за све, без обзира на веру или порекло. Захвалан сам породици, парохијанима и свима који су својим доприносом помогли изградњу ове светиње. Сваки камен, сваки детаљ нашег храма носи печат љубави и заједништва.  

- Имали смо ту част да нам је хиландарски монах благословом свете Атонске горе донео чудотворну икону пред којом се десило доста исцељења - каже отац Ђорђе и додаје да сваком ко приђе икони у Лазарици шидској са искреном молитвом, она молитву услиши и помогне.

У цркви је и честица моштију кнеза Лазара, која је 16 година била чувана у Храму светог оца Николаја.

- Радујем се што ми је Господ подарио и наследне дарове од покојног оца који је такође био свештеник и од стрица архимандрита Гаврила, који је такође као игуман манастира Привина глава, оставио велики и посебан печат својој цркви и свом народу - рекао је протојереј - ставрофор Ђорђе и позвао народ да светињу посети на славу храма, на Видовдан

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КАКВА БОМБА У БАЊАЛУЦИ! Борац довео највећу икону босанскохерцеговачког фудбала