"ПАРАЋИНСКЕ" ЗАНАТЛИЈЕ ИЗ 5400. ГОДИНЕ ПРЕ НОВЕ ЕРЕ: Нова открића у реконструкцији живота људи неолитског насеља "Мотел Слатина"

Зорана Рашић
Зорана Рашић

18. 06. 2024. у 17:27

АРХЕОЛОШКИ локалитет "Мотел Слатина" откривен је 1959. године, а прва истраживања која су уследила четири године касније бацају ових дана потпуно ново светло у реконструкцији живота људи овог неолитског насеља. Како су истраживачи утврдили, занатом су се овде у великим насељима бавили око 5.400 година пре нове ере.

ПАРАЋИНСКЕ ЗАНАТЛИЈЕ ИЗ 5400. ГОДИНЕ ПРЕ НОВЕ ЕРЕ: Нова открића у реконструкцији живота људи неолитског насеља Мотел Слатина

Фотодокументација Завичајног музеја Параћин

Ископавања су на овом простору почела осамдесетих и деведесетих година прошлог века. Реч је о локалитету који се простире источно од Параћина - између фабрике стакла, села Главица, падине Карађорђевог брда, Петловца и реке Црнице, на површини од четрдесетак хектара.

Истраживањима је, како наводи, археолог др Весна Вучковић, саветник у параћинском Завичајном музеју, утврђено да је реч о вишеслојном локалитету са траговима прошлости из неколико праисторијских периода и времена римске окупације.

 

Фото: З. Рашић

др Весна Вучковић, археолог Завичајног музеја Параћин

- Међутим, винчанско насеље са убедљиво најмоћнијим културним слојем, дебљине до скоро шест метара, дало је најзначајније податке. Основано је око, 5400. године пре нове ере и трајало до краја ове млађенеолитске културе, а једна од карактеристика винчанских заједница, укључујући и житеље "Мотела Слатина", јесте живот организован у великом насељима која су бројала и више од 2.000 становника.

Основа њихове привреде били су земљорадња, сточарство и лов. Камени предмети у једном периоду су имали значајну улогу у животу неолитских заједница, али су они често занемаривани у анализама предмета пронађених током археолошких ископавања. Међутим, како истиче наша саговорница, примена нових приступа у истраживању довела је до нових открића:

- Циљ ових истраживања је што реалнија реконструкција живота људи у прошлости, па смо анализом камених артефаката утврдили да су становници насеља "Мотел Слатина" биле веште занатлије које су достигле специјализовану производњу.

Вучковићева објашњава да се то односило пре свега на обраду камена, посебно на израду камених секира. Насупрот очекивањима, производња хране од житарица и обрада предмета од кости и дрвета имали су тада мању важност. Вероватно су, како указује, житарице обрађиване мање због недостатка радне снаге, па је због тога лов и даље имао врло важну улогу.

Камени артефакти

У ОКВИРУ сарадње Завичајног музеја и Библиотеке "Др Вићентије Ракић" у Параћину, нова открића у реконструкцији живота људи из млађенеолитског насеља "Мотел Слазина" др Вучковић је представила недавно у градској библиотеци. Ово предавање је било уједно и део њене докторске тезе "Економија и камено оруђе неолита централног Балкана" одбрањене на Аутономном универзитету у Барселони, којом су били обухваћени камени артефакти из десет винчанских насеља.

Према речима наше саговорнице, у оваквим друштвима још увек није било централизоване управе, контроле преко институција и социјалног раслојавања.

- Млађе неолитске заједнице показују неке елементе социјалне неједнакости, што је један од резултата производње вишкова. Наше истраживање је такође указало да је више од 50 одсто камена за израду алата у насеље "Мотел Слатина" дошло разменом, што потврђује отвореност ове винчанске заједнице у размени добара - открива Вучковићева.

А таква отвореност, закључује она, сем протока робе, носи са собом и проток знања, информација и нове технологије, што је било од изузетног значаја за развој и опстанак насеобине и њених житеља.

Стена са брда Чукар

ЈЕДНА од карактеристика привреде заједнице "Мотел Слатина" била је израда предмета од стене габра коју су тадашњи мајстори проналазили источно од локалитета, на брду Чукар. Највероватније да је експлоатација габра била контролисана, а да су сировина и производи били део размене. То потврђују предмети направљени од ове стене откривени у млађем неолитском насељу "Слатина, Турска чесма" код села Дреновац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

ФУДБАЛЕРЕ Хрватске неколико секунди делило је од осмине финала Европског првенства које се ове године одржава у Немачкој, али се онда све распало у осмом минуту надокнаде.

25. 06. 2024. у 20:15

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈЕ И НИЈЕ МОГЛО: Никола Јокић направио инцидент на окупљању кошаркаша Србије