ВИДЕО САМ ДА У РИМСКОЈ ЦРКВИ НЕШТО НЕ ШТИМА: Отац Пајсије, игуман манастира Добреш, пореклом је Немац и некадашњи католички свештеник
КАО католички монах седео сам на обали и гледао у море, које је прелепо, а када сам прихватио православље, "ушао" сам у море и спознао сву лепоту морске дубине. Зато се до сада нисам покајао што сам прешао у православље.
Овако, за "Новости", говори отац Пајсије, игуман манастира Добреш, скита Миљковог манастира у Гложану надомак Свилајнца.
Рођен је у Немачкој, крштен као католик, завршио је монашку школу, почео да служи у манастиру у Баварској, а потом у Бечу магистрирао филозофију и теологију и вратио се у свој манастир где је био рукоположен у свештеника и наставио деветогодишње школовање о томе како да образује свештенике да проповедају о вери. Ипак, приметио је да у Римској цркви, како каже, нешто "не штима". Увидео је да је црква почела да се мења, како он тврди, на горе.
- Реч Господња је вечна и она не може да се мења. Када сам био мали причешће смо добијали у уста, а потом у руку. Народ није волео ту промену, па већ сутра пола мог села није одлазило у цркву. Чак и они који су остали више нису веровали да је то тело Христово, већ неки свети хлеб. Више није морало да се пости и да се исповеда пре причешћа. Свештеници су служили окренути ка истоку, а онда према западу. То се није допало народу, али ни свештеницима. Имали смо манастире са по сто и две стотине монаха, а онда су они отишли и многи манастири су затворени - прича отац Пајсије.
Како је желео да остане на старом путу и пошто је читао свете оце, увидео је да се све више приближава Православној цркви и схватио, како каже, да је она "истинска црква". Тако се пре две деценије, иако је имао прилично богатство, одрекао свега што има у Немачкој и са 300 евра отишао у Грчку.
- После 21 године мог монаштва, почео сам све из почетка. Најпре сам крштен, па сам био искушеник, а потом сам добијао свештеничке чинове. Студирао сам новогрчки језик, па сам отишао у Италију да бих научио и италијански језик. Вратио сам се у Грчку, а докторат ми се звао "Мојсије у Новом завету". На универзитету сам многим студентима постао духовни отац и бринуо сам се о зависницима од разних порока - додаје отац Пајсије.
Када је упознао монаха Јоакима са Свете Горе, пожелео је да наследи његову келију, јер је био прилично стар и болестан. Док га је посећивао, отац Јоаким га је благословио да у Аустрији оснује први православни манастир. Са три духовна сина изградио је манастир Покрова Пресвете Богородице и Светог Пајсија Светогорца. Добили су пројекат да у околини саграде још већи манастир, вредан око 13 милиона евра, али се тешко разболео, настала је ковид пандемија, а Цариградска патријаршија, као и аустријски митрополит, признали су лажну украјинску цркву.
Одговори су у светом јеванђељу
СВАКЕ недеље, после богослужења, у Добрешу се организује "трпеза љубави" и беседа после које верници могу да питају све што их интересује.
- Једна жена ме је питала како да поступи, јер причам једно, а свештеници у граду саветују друго. Рекао сам јој да чита свето јеванђеље, свете оце и видећете ко има право - вели отац Пајсије, који је толико срдачан и смирен, иако има метастазе на готово свим органима, јер своју болест прихвата као божју вољу.
- Срце ме је вукло у Грчку, у моју отаџбину, али како је и тамо призната украјинска црква, са оцем Амвросијем, тада искушеником, и оцем Нектаријем отишао сам у манастир Клисина у Босни. Али, будући да није било добро да два братства живе у истом манастиру, тешка срца напустили смо тај манастир и августа прошле године дошли у Добреш - вели отац Пајсије.
Када су стигли у Добреш, отац Пајсије је питао шта ће ту да ради. Пореклом је Немац, али му је Немачка постала веома страна, у срцу је Грк, говори једанаест језика, али не зна српски. Убрзо је увидео да боље нису могли да добију.
Два Аустријанца, Грк, Турчин...
У ДОБРЕШУ, окруженом прелепом природом и богоугодним миром, су ђакон Нектарије, родом из Срема, који је са родитељима живео у Аустрији, где се и замонашио, и отац Амвросије, некада Давид (24) из Бургеланда у Аустрији, који се после три и по године искушеништва замонашио крајем априла.
- Долазим из строге католичке породице, отац ми је католички ђакон, али ми је породица одобрила да постанем православни монах. Монах је онај ко нема ништа осим Бога. То је срећа. Једноставно, то је била Божја воља. У православљу се осећам веома слободно - наводи отац Амвросије.
Повремени гост и искушеник скита Добреш је и Спиридон из Грчке, а ових дана требало би да дође Турчин, који је примио православну веру и који жели да постане монах.
- Србија ми је у души. Постала је моја домовина. Осећам се као код куће. Овдашњи верници су нас веома добро прихватили, а на богослужења нам долази велики број људи из Србије, Немачке, Аустрије и Румуније. Служим на старословенском и старогрчком. Православље има посебну лепоту, без обзира на то да ли је реч о појању, чинодејствима, богослужењима и иконографији. Једино сам тужан што видим да се традиционалне ствари одбацују, да се Христ избацује и да људе постављамо на његово место - каже отац Пајсије, а на питање да ли жели да оде из Србије, одговорио је: "Јок".
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)