ЛИЧНИМ ПРИМЕРОМ ПОДСТИЦАО ВОЈНИКЕ: Државном церемонијом на Новом гробљу у Београду обележено 107 година од смрти Војводе Радомира Путника
ПОЛАГАЊЕМ венаца и поменом, на Новом гробљу у Београду обележено је 107 година од смрти војводе Радомира Путника. Државну церемонију предводио је Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а почаст славном војсковођи одале су и делегације Министарства одбране и Војске Србије, удружења грађана за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, као и представници борачких организација.
Обраћајући се присутнима министар је подсетио да је војвода Путник био један од највећих војсковођа Србије, чији су наслеђе и допринос оставили дубок траг и у нашој историји и у колективној свести српског народа.
- Војвода Путник, као војни стратег, био је симбол храбрости, одлучности и пожртвованости. Био је вођа који је личним примером подстицао војнике да часно и савесно бране своју отаџбину. Његова мудрост, стратегија и војничко умеће који су били кључни у борбама, дефинисали су ток не само српске историје, него историје Балкана, али и Европе - казао је Старовић.
Он је додао да је народ док се присећа војводе Путника позван и дужан да, учећи кроз историју, како ону у школи, тако и ону која се препричава у српским домовима, преноси вредности његовог лика и дела на будуће нараштаје.
- Учећи о његовој посвећености, истрајности, храбрости и вери, сами себе учимо како се бори и како се чува слобода и правда српске државе - поручио је министар.
Организатор комеморативног окупљања је Одбор за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Владе Србије.
У РЕДУ НАЈВЕЋИХ ВОЈСКОВОЂА
ТЕШКО болестан, војвода Радомир Путник је са Крфа пребачен у Ницу да настави лечење, где је и преминуо 17. маја 1917. Готово деценију касније, 6. децембра 1926. године, његови посмртни остаци су пренети у отаџбину. Сахрањен је 7. децембра на Новом гробљу уз све државне и војне почасти. Уврштен је међу највеће војсковође Првог светског рата и српске ратне историје.
Војвода Радомир Путник, рођен у Крагујевцу 12/24. јануара 1847, био је два пута начелник Главног генералштаба, пет пута Министар војни и начелник Штаба Врховне команде Војске Краљевине Србије у Балканским и Првом светском рату. Иако већ тешко оболео, ипак је у околностима које су биле веома неповољне по Србију, успео да организује повлачење српске војске преко албанских и црногорских планина, на албанско приморје. Током повлачења, у Скадар је стигао 6. децембра 1915, а већ 9. јануара наредне године је пребачен на Крф, где се лечио до септембра.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)