ЗНАЊЕМ НАНИЗАЛЕ ЧЕТИРИ МЕДАЉЕ: Успех ученица из Србије на 13. Европској математичкој олимпијади за девојке у Грузији

Д. Матовић - Ј. Ћосин

19. 04. 2024. у 21:24

ИЗВАНРЕДНИМ знањем четири младе и талентоване ученице из Србије освојиле су медаље на 13. Европској математичкој олимпијади (ЕГМО) за девојке у Грузији.

ЗНАЊЕМ НАНИЗАЛЕ ЧЕТИРИ МЕДАЉЕ: Успех ученица из Србије на 13. Европској математичкој олимпијади за девојке у Грузији

Фото: Математичка олимпијада

Нина Шушић, мали матурант београдске ОШ "Вук Караџић" окитила се сребром, а бронзано одличје освојиле су Ана Илић и Неда Живановић, ученице трећег разреда Гимназије "Светозар Марковић" из Ниша, као и Ања Тешевић, ђак 1. разреда Математичке гимназије у Београду.

Успех су оствариле у оштрој конкуренцији 212 такмичарки из 54 земље. Сву подршку током надметања имале су од вођа српског тима: др Милоша Стојаковића, професора Природно-математичког факултета у Новом Саду и Данице Зечевић са Математичког факултета у Београду.

- Европска математичка олимпијада за девојке увек је диван догађај за све, можда управо јер нагласак уопште није на такмичарској атмосфери и задацима, већ на повезивању са другим тимовима и екскурзијама, учењу о другим културама и развијању креативности. Земља домаћин се увек сјајно потруди да свима приреди незаборавно искуство: и нама из Европе и за више од 20 гостујућих земаља из свих делова света - каже за "Новости" Нина, која се са тимом тек вратила из Грузије.

На такмичење које је одржано од 11. до 17. априла, свака земља шаље четири најбоље такмичарке и зато је велики изазов "упасти" у екипу. За успех су, каже Нина, потребни љубав према науци, упорност и посвећеност:

- Вештине критичког и брзог размишљања, поступно решавање проблема и на папиру и у стварном животу и свесно редуковање напетости и стреса, увек су невероватно корисне у животу, а ове врсте такмичења их многоструко развијају.

За Ању, учешће на такмичењу је било дивно искуство:

- Лепо смо се дружили, стекла сам нове пријатеље. Али, задаци су били много тешки. Првог дана такмичења били су мало лакши него другог, но успеле смо све четири да добијемо медаље. Такмичим се од трећег разреда основне школе, а до сада ми је највећи успех био сребрна медаља на јуниорском балканском такмичењу. Лепота математике је у размишљању и проналажењу нових идеја за решавање задатака. Срећна сам кад успем после дуго размишљања да откријем решење. Моји кажу да сам чим сам научила да причам, научила и да бројим, сабирам и одузимам.

Нишлијке Ана и Неда готово углас кажу да припреме за математичка такмичења код њих никада не престају, још из нижих разреда основне школе, али да се на крају огроман труд исплати и да медаља за Србију има непроцењиву вредност.

Шетње и две екскурзије

УЧЕНИЦЕ су први пут имале прилику да посете Грузију. Иако није било много прилика за самосталне изласке, вишак времена искористиле су да прошетају великим парком који је спајао хотеле где су били смештени учесници и обиђу пар знаменитости.
- Организатори су после такмичења припремили две екскурзије на којима смо обишли њихове две познате пећине, део националне баштине, а прошли смо аутобусом и кроз главни град Тбилиси - каже Неда Живановић.

- Било је изазовно ускладити школске, приватне и такмичарске обавезе. Али, осећај који ме је обузео док сам стајала на бини са медаљом око врата и држала заставу моје земље је јединствен. Колико год тешко било, на нама је да одлучимо шта је вредно нашег зноја и награда за уложени труд никада неће изостати - прича нам Ана.

На такмичења из математике иде од 6. разреда, први пут је учествовала на интернационалном, и задовољна је пласманом:

- У два такмичарска дана радиле смо по три задатка, а најтеже ми је било јутро пред само такмичење: неизвесност и напетост док сам седела у непознатој школи и учионици пуној девојака и чекала задатке да стигну. Али трема уме да буде и пријатељ. Чим поглед падне на задатке она постаје као неко гориво, снага да ускочите у тај непознат свет и наредних четири и по сата постојите само у њему.

Њена другарица Неда каже да осим знања и припреме још много чинилаца утичу на резултат, попут концентрације, брзине и на крају мало среће.

- Спремање никад није искључиво за једно такмичење. Све што радим у току године ми помаже при решавању задатака које добијем на надметању. Рад је био континуиран и интензиван. Математика захтева одређену самосталност, али је припреми доста помогла додатна настава код професора Милоша Милосављевића - истиче Неда.

Професор Милосављевић, пак, истиче да је поносан на успехе својих ученица које су наставиле традицију освајања медаља у овој школи, јер су ученици математичког одељења Гимназије "Светозар Марковић" досад освојили више од 100 олимпијских медаља из информатике, математике и физике.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину