СА ТИТОМ ПРИЧАО О ПРОИЗВОДЊИ АТОМСКЕ БОМБЕ: У Дому Војске промоција књиге "Милутин Миланковић и одбрана отаџбине" Слободана Стојановића

Д. Матовић

02. 04. 2024. у 14:00

МИЛУТИН Миланковић (1879-1958) је живео чврсто стојећи на земљи, усредсређен на свој научни и инжењерски рад. У исто време био је маштар, сањалица, који је пловио васионским пространствима. Био је аполитичан, политика га није интересовала, али се она занимала за њега. Догађаји су, наизглед, пролазили поред њега, али је у свима био, вољом или преко своје воље, активни учесник, сведочећи на својеврстан начин о њима.

СА ТИТОМ ПРИЧАО О ПРОИЗВОДЊИ АТОМСКЕ БОМБЕ: У Дому Војске промоција књиге Милутин Миланковић и одбрана отаџбине Слободана Стојановића

Фото: D. Milovanović

Овако о великом научнику говори пуковник у пензији Слободан Стојановић, аутор књиге "Милутин Миланковић и одбрана отаџбине" која ће бити представљена данас у 14.00 у Дому војске у Београду. Књига, о којој ће осим аутора на промоцији говорити рецензенти др Славко Максимовић и Милан Станимировић, и проф. др Владан Кузмановић и Милица Сандић, својеврстан је документ о немерљивој љубави за властите корене и отаџбану. Миланковић је упорношћу истраживача градио видљиве и невидљиве мостове, повезујући Земљу са Сунцем и спајао веома удаљене области попут астрономије и геологије.

Фото: Д. Миловановић

Аеродроми које је радио Миланковић

- Његов допринос науци бележе и признају све светске научне институције, а његова отаџбина бележи још један: оданост матици - каже Стојановић. - Размишљао сам како да са позиција родољубља, традиције, морала и патриотизма истражим Миланковићев живот и деловање. И, да ли то његово деловање може бити путоказ, као што је несумњиви узор у научној сфери.

Трослист српске науке

 

СТОЈАНОВИЋ је један од оснивача удружења које носи име славног научника, једног од најцитиранијих научника на свету и творца најтачнијег календара. Када је пре 17 година основана ова асоцијација, само једна улица у Београду је носила Миланковићево име. Данас 43 града имају улицу са његовим именом, осам школа и више од 30 установа.

- Све ово радимо да би Србија једног дана добила његов музеј. Тесла, Пупин и Миланковић су тролист српске науке. Али, Миланковића се најмање сећамо. Можда зато што је он све што је кључно створио у Србији. Сматрао је да једино овде може на прави начин да помогне свом роду - каже Стојановић.

Стојановић је у књизи сагледао турбулентно време у коме је Миланковић живео:

- За разматрање Миланковићевог односа према патриотизму значајна су два догађаја. Први се догодио док је био грађанин Аустроугарске, инжењер у бечкој фирми Барона Питела, а други када је као српски држављанин допринео знатној уштеди државних средстава током изградње пруге Ниш-Књажевац. Пројекат такозване Трансбалканске железнице подразумевао је да део пруге која би повезивала југоисточну Русију и Румунију са Јадранским морем прође долином Тимока. На том делу вијугаву реку требало је прећи чак 19 пута, што је значило направити исто толико мостова. Миланковић је, међутим, изградио пројекат за само један мост, који је употребљен за све остале. Како је знао да је ово изузетно значајан пројекат за државу, није желео да прихвати хонорар. Сматрао је да је то његова патриотска обавеза.

Фото: Д. Миловановић

Детаљ са изложбе

О Миланковићевом патриотизму сведочи и што се после позива колега да предаје на Београдском универзитету одрекао тридесетогодишњег аустријског држављанства и узео српско. Мало је познато да је 15 година радио за војску и морнарицу.

- Као потпредседник Српске академије наука, водио је Тита у обилазак зграде. Други сусрет са њим одржан је 9. септембра 1948. Тито је са Александром Белићем, тадашњим председником САН, Миланковићем и Павлом Савићем разговарао о изради атомске бомбе у Југославији - каже Стојановић.

Фото: Д. Миловановић

Сарадња са војском

У јавности није било доступних информација са тог састанка, али је Миланковић сачинио забелешку која се чува у архиви САНУ. Аутор књиге је у архиву пронашао и белешку једног "удбаша" о Миланковићу:

- Написао је да припада чувеној математичкој клики професора Београдског универзитета, да је више непријатељ, него пријатељ. Написао је и да отаљава предавања, што није било тачно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера