У ДОМУ ВОЈСКЕ У НИШУ ОДРЖАН СКУП "ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ": Србију су хтели да претворе у прах и пепео
СИМБОЛИЧНО, у 12.44, да би свет подсетили на важну резолуцију Савета безбедности УН, али и на 78 дана НАТО агресије на СРЈ, 1999. године, у Нишу је јуче, у Дому војске, одржан комеморативни скуп под називом "Да се не заборави".
Пре четврт века, 24. марта 1999, западна војна алијанса извршила је злочиначку агресију на нашу земљу, агресију без преседана у историји ратовања. Ниш је тих месеци био један од градова који је поднео велику жртву, а 25 година касније његови грађани подсетили су на све жртве ,међу којима су цивили, труднице и деца.
На комеморативном скупу било је речи о НАТО агресији и о херојској одбрани наше земље коју су предводили Војска Југославије и припадници МУП, као и о геополитичким и политичким консеквенцама које је НАТО агресија имала и оставила на државу Србију после потписивања војно-техничког споразума у Куманову. Присутнима су се обратили државни секретар Министарства за рад, историчар проф. др Дејан Антић и генерал-пуковиник Владимир Лазаревић, командант Приштинског корпуса у време бомбардовања.
- Циљеви НАТО су били заиста монструозни. Требало је, како они кажу, претворити Србију у прах и пепео, уништити војску, приморати је да клечи и моли, поразити и понизити српски народ, отети му Косово и Метохију. То су покушали, али снагом наших бранилаца и наше државе ти циљеви се нису остварили. Сами су морали, после 78 дана, да траже да се УН укључи у решавање проблема КиМ, што је и учињено доношењем Резолуције 1244. И наша комеморативна свечаност почиње у 12.44, јер подсећамо свет на ту резолуцију. То је међународно право и оно важи за све чланице УН, па крајње је време да после четврт века важи и за нашу земљу. Када свему томе додамо да је уништена држава, њена економија и почињен најтежи злочин јер је више хиљада људи изгубило животе, међу њима 78 деце и 1.139 полицајаца и војника - рекао је генерал Лазаревић.
Он је нагласио да је НАТО агресија на нашу земљу поступак без преседана у историји ратовања, и да се поставља питање зашто је на крају 20. века извршен такав злочин против човечности, и то без икакве одговорности и кајања.
- Али, нема одговора четврт века, а да не говорим где је кајање и где је одговорност за злочине - казао је Лазаревић.
Државни секретар Министарства за рад Дејан Антић каже да је скуп организован како бисмо се сетили свих страдалих Срба у НАТО агресији, и да је веома важно да говоримо о српском страдању и српском херојству.
- Доласком на власт председника Александра Вучића прича о српским херојима, Кошарама, Паштрику, која је до тада била запостављена, добила је на значају. И ми сада слободно говоримо о свему томе. Јако је важно говорити о српском страдању и јунаштву. Петар Кочић је рекао да је отаџбина једна велика њива на којој се сеје и жање. Ми жањемо оно што су сејали наши преци, а сејемо оно што ће сутра жети наши потомци. Да би они могли да жању добро семе, да би били добри Срби, да не би заборавили своју истину, свој национални идентитет, ми смо дужни да се сећамо наших страдалника и хероја који су бранили нашу земљу 1999. године, али и 1998. у анти-терористичким акцијама - нагласио је Антић.
КАСЕТНЕ БОМБЕ УБИЛЕ 14 ЦИВИЛА
НА мети агресорских пројектила Ниш је био од првог дана НАТО агресије, у неким данима чак и два и више пута дневно. Касарна "Стеван Синђелић", војна команда и дечја клиника за рехабилитацију погођени су 5. априла, а најстрашније злочине алијанса је починила у мају. Најпре 7. маја, када су град на Нишави засули касетним бомбама и убили 14 цивила, као и два дана касније, када је повређено исто толико грађана.
Одлука о бомбардовању тадашње СРЈ донета је, први пут у историји, без одобрења Савета безбедности Уједињених нација, а наредбу је тадашњем команданту савезничких снага, америчком генералу Веслију Кларку, издао Хавијер Солана, тадашњи генерални секретар НАТО.
СРЈ је нападнута под изговором да је кривац за неуспех преговора у Рамбујеу и Паризу о будућем статусу покрајине Косово и Метохија, као и да би спречили наводну хуманитарну катастрофу. НАТО је 24. марта, пре равно две и по деценије, започео бомбардовање Савезне Републике Југославије, и ваздушни удари су трајали до 10. јуна 1999.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)