ПИРСИНГОМ СЕ УКРАШАВАЛИ У ПРАИСТОРИЈИ: У току пролећна кампања истраживања археолошког локалитета Свињаричка Чука код Лебана (ФОТО)

Игор Митић
Игор Митић

26. 03. 2024. у 06:45

У НАРОДНОМ музеју у Лесковцу стручњаци више институција радили су на обради и документовању археолошког материјала прикупљеног претходних година, током систематских археолошких ископавања, на праисторијском локалитету Свињаричка чука у селу Штулац, код Лебана.

ПИРСИНГОМ СЕ УКРАШАВАЛИ У ПРАИСТОРИЈИ:  У току пролећна кампања истраживања археолошког локалитета Свињаричка Чука код Лебана (ФОТО)

фото: Народни музеј Лесковац

Локалитет представља потврду да је Балкан кључни регион за разумевање неолитизације Европе и сведочанство је о насељима старим чак осам миленијума.

Ова пролећна кампања део је вишегодишње међународне сарадње лесковачког Народног музеја, Археолошког института из Београда и Аустријског археолошког института.

фото: Народни музеј Лесковац

- Додатном и даљом обрадом материјала, предмети и подаци које смо добијали током археолошких истраживања наћи ће се у новим научним публикацијама и донети ново светло у стручној и широј јавности о животу у праисторији у Лесковачкој котлини, али и на подручју централног Балкана - истакао је виши кустос Владимир Стевановић, археолог и руководилац Праисторијске збирке лесковачког музеја.

Циљ овогодишње кампање је и то да се материјал са Свињаричке Чуке припреми за презентацију широј јавности наредне године која ће на нивоу државе бити Година археологије.

фото: Народни музеј Лесковац

Ту су пронађени остаци старчевачких кућа и артефакти од изузетног значаја датовани у периоду између 8.000 и 5.500 година пре наше ере. Међу налазима је велики број комплетно стилизованих људских, типично старчевачких, и реалистичних фигурина људи и животиња.

Значајни налази су и алати, од којих су неки израђени од нелокалних материјала, керамичке посуде, жртвеници, привесци и накит, као и поједини примерци оновремене уметности. Интересантне су и лабрете односно пирсинг накит као и кашика од кости стара 8.000 година.

Свињаричка Чука је била стално насеље у каменом добу најмање неколико стотина година. Има и налаза из бакарног, бронзаног и гвозденог доба што говори о томе да су на овом простору људи живели бар 6.000 година.

Привезак и фигурине

ПРИВЕЗАК од нефрита, полудрагог камена, пронађен је у слоју из 5.700 година пре наше ере. Камен обрађен у облику човека са израженим грудима и перфорираним очима је примерак који је углачан до најситнијих детаља у изузетној доброј техници и таквог у Србији нема. Значајни су и налази две фигурине из бронзаног доба. Ради се о представама жена са дугим хаљинама које се шире при дну. Оне потичу из другог миленијума пре наше ере.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ЗВЕЗДА СЕ ПОХВАЛИЛА: Ових пет странаца иду с Маракане - весели