ОД ГОСПОДЕ, ДО БУНТОВНИКА И ХИПСТЕРА: Како су бркови, кроз историју и време, постали инспирација за изложбу (ФОТО)
НЕКАДА су бркови били симбол мушкости, полне и социјалне зрелости.
Зато су младићи жељно ишчекивали да им израсту. То је нарочито било изражено у 19. веку. Ни на једној слици из тог доба не може се видети одрастао мушкарац без тог украса на лицу.
Данас је, међутим, ситуација обрнута. Бркови су одраз бунта и жеље да се буде другачији. На сцену су их вратили хипстери, који их углавном носе са брадом, мада је све више оних који су почели и да их фазонирају.
Култ ношења бркова први су, како се верује, још у 15. веку увели хусари - окрутни плаћени војници угарског краља Матије Корвина. Сматрало се да је баш у тим густим длакама на њиховом лицу - обликованим у тзв. "мађарском стилу" - лежала тајна њиховог успешног ратовања, па су и друге војске широм Европе увеле обавезу ношења бркова.
- У француској војсци то правило је важило за време Наполеона, а у Енглеској од 1860. до 1916. године. Укинуто је током Првог светског рата из практичних разлога, зато што војници од њих нису могли да навуку гас-маске, а и хигијенски услови на ратиштима су били лоши - објашњава етнолог и антрополог Ивана Јовановић Гудурић, која је детаље свог истраживања приказала у путујућој изложби Музеја града Новог Сада "Украс мушког лица - брк".
Неки историчари сматрају да су управо енглески војници заслужни за повратак бркова у европске модне трендове током 19. века. Тада су најпопуларнији били бркови у "волан стилу", који су такав назив добили зато што су имали облик волана на бициклу.
- Овај стил карактеришу крајеви који су изразито увијени нагоре. Да би се то постигло мушкарци су морали да их пуштају до одређене дужине и да користе воскове, како би добили жељени облик. Постојале су читаве колекције помада за негу и фарбање бркова, браде и косе, које су се посебно оглашавале у локалној штампи - додаје ауторка изложбе.
Уз "мали волан", овај стил је до почетка 20. века био општеприхваћен код различитих узраста, професија и класа, за разлику од сличног, али много елегантнијег "империјалистичког стила", који су неговали само припадници краљевских породица и виших класа. Један стил је, међутим, био универзалан за све - први брчићи.
Најпознатији светски мустаћи
У СВЕТУ бркова најпознатији су они које су носили Адолф Хитлер и Салвадор Дали.
Хитлерови брчићи сматрају се најзлокобнијим у историји човечанства. Иако је у младости имао дугачке бркове, на препознатљиву дужину их је скратио током Првог светског рата, како би могао да носи гас-маску. Није желео у потпуности да их се одрекне, јер је њима сакривао своје изразито велике ноздрве.
Далијеви танки, а дугачки бркови били су познати под називом "10 и 10", јер су асоцирали на казаљке на сату које показују управо то време. Интересантно је то да су остали у том положају и 27 година након његове смрти, што је установљено 2017, приликом ексхумације његовог балсамованог тела.
И Стаљин је остао препознатљив по својим густим брковима у тзв. "морж стилу", који наликују брковима ове животиње, а карактеришу их густе длаке које падају преко уста.
- Бркови се појављују у периоду одрастања мушкарца, када он постаје и полно и социјално зрео. Они су означавали да је младић сада спреман да уђе у свет одраслих, да се ожени, заснује своју породицу, постане мајстор свог заната - истиче саговорница "Новости".
Томе су момци у оно време тежили - да се јасно види да су довољно стасали да се буду прихваћени као одрасли - за разлику од данашњих генерација, које се брију чим примете прве длачице.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
РУС КОМЕ СЕ КЛАЊА ЦЕЛА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Да није било њега Ким не би владао - дао руку за Великог вођу (ФОТО)
СКРОМНИ руски сељак из Сибира променио је историју Северне Кореје. Династија Ким Јакову Новиченку највише дугује што је данас на власти.
05. 11. 2024. у 09:14
Коментари (0)