СМЕТА ИМ СВЕТИЊА ПОСВЕЋЕНА ЖРТВАМА НОВОСАДСКЕ РАЦИЈЕ: Најаву градње храма на Штранду део опозиције осуђује, а неки грађани спремају протест

Ј. Симић/З. Грумић

01. 03. 2024. у 22:01

НАЈАВА изградње цркве на Лиману узбуркала је страсти у Новом Саду. Док део опозиције из редова ЛСВ, Покрета "Доста је било" и Грађанског покрета "Браво" осуђује ову намеру, а група грађана која себе назива "независним члановима Месне заједнице Лиман" најављује протесте, из власти поручују да су згрожени поводом за негодовање јер је реч о месту које није само купалиште већ и место једног од највећих страдања Новосађана у Другом светском рату током злогласне Рације у јануару 1942.

СМЕТА ИМ СВЕТИЊА ПОСВЕЋЕНА ЖРТВАМА НОВОСАДСКЕ РАЦИЈЕ: Најаву градње храма на Штранду део опозиције осуђује, а неки грађани спремају протест

Парцела на Штранду предвиђена за цркву, Фото Приватна архива

Како "Новости" сазнају, будући храм на Лиману биће посвећен Светим мученицима бачким који су пострадали јануарских дана 1942, али и свим страдалницима од 1941. од окупације Бачке, па до завршетка Другог светског рата. Богомаља ће имати архитектонски изглед сличан цркви СПЦ у Охриду. Свети мученици бачки канонизовани су пре две године, а за дан сећања на њих одабран је датум - 23. јануар.

Стручњаци са којима су "Новости" разговарале наводе да ће, узимајући у обзир близину будућег меморијалног центра и овај храм представљати део те целине. Тиме ће се, како наводе, одужити дуг према пострадалим Новосађанима, који су у највећем броју управо на том месту убијени или гурнути у залеђени Дунав.

Новосадска четврт Лиман има 30.000 житеља, али нема ниједну цркву. Изградњу првог храма СПЦ у овом делу града, у оквиру Плана за регулацију рекреативног подручја Штранд-
-Кабел размотриће одборници Скупштине Новог Сада наредног уторка, а потом га проследити на јавну расправу. Намера је, како је наведено, да се повећа број верских објеката на територији града Новог Сада, зелених површина, као и естетско унапређење дела  Градског приобаља и формирање специфичног идентитета и симболике града у целину са градским купалиштем Штранд. Овај предлог је, иначе, део раније усвојеног Генералног урбанистичког плана Новог Сада за период до 2030.

Мађарски фашисти убијене бацали у Дунав под лед, Фото Архив Града Новог Сада

Не чекајући реч одборника и стручњака за планирање, медијску расправу покренула су удружења грађана и део опозиције. У њиховим замеркама, претеже став да цркви није место на зеленој површини у близини Штранда, "најлепшег купалишта на Дунаву". За недељу у подне, група грађана која себе назива "независним члановима Месне заједнице Лиман", најављује протестно окупљање.

Осврнувши се на "извргавање руглу" плана који предвиђа повећање броја верских објеката, за шта постоји потреба у полумилионском граду какав је Нови Сад, а у којем вековима у слози и љубави живе многе верске заједнице, градоначелник Милан Ђурић запитао је да ли је у позадини свега напад на СПЦ?

- Да ли ће онима којима данас смета изградња православне цркве, сутра сметати храм неке друге конфесије? Да ли је то новосадски, кад већ људски није? - рекао је Ђурић уз опаску да су "маргиналци у недостатку политичког програма и идеја, ударили на светиње".

На мрачан период историје у близини градског купалишта, подсећају из Градског одбора СНС.

- Да ли су они који олако критикују идеју подизања храма на Штранду свесни да је најлепша дунавска плажа била и место највећег масовног страдања наших суграђана у јануару 1942. године - пише у саопштењу ГО СНС у Новом Саду и истиче да би се подизањем цркве после 82 године исправила историјска неправда заборављања овог страшног ратног злочина.

Споменик жртвама на Кеју, Фото Н. Карлић

У саопштењу се наводи и да је "ради јавности, важно напоменути да је место које је одређено да се подигне храм сада неуређена површина која ће се планским документом коначно уредити".

- Свеопшти медијски напад против племените идеје о подизању храма у Новом Саду говори да они који су унели политику раздора и насиља у наш свакодневни живот, настављају рад на дестабилизацији и урушавању сваке нормалности - додаје се у саопштењу.

Новосадска рација је стравичан злочин када су мађарски фашисти, њихове војно-полицијске снаге, од 21. до 23. јануара 1942. убиле и под лед у Дунав бациле од 1.300 до 2.000 Срба, Јевреја и Рома.

Мученици бачки, Фото Приватна архива

Верници иду на Грбавицу

ИДЕЈА о подизању храма на Лиману стара је деценијама, а да постоји потреба за храмом, сведоче и колоне људи о празницима који стрпљиво чекају да присуствују литургијама на Грбавици. То најбоље илуструје колика је духовна жеђ становника Лимана за својим храмом. Зашто би Лиману било ускраћено оно што други делови града имају - питају из ГО СНС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА СЕ ОВО ДОГОДИЛО: Незапамћени хаос у свлачионици Денвера након победе над Лејкерсима