ДОСТОЈНИЈЕ ОБЕЛЕЖЈЕ ТВОРЦУ СРПСКОГ УСТАВА: Ускоро рестаурација надгробног споменика Димитрију Давидовићу на старом гробљу у Смедереву

Јелена Илић

18. 02. 2024. у 07:00

ПИСАЦ Сретењског устава Димитрије Давидовић умро је сам и заборављен 1838. године у Смедереву, а тај му је усуд и постхумно остао. Ипак, део неправде ускоро ће бити исправљен.

ДОСТОЈНИЈЕ ОБЕЛЕЖЈЕ ТВОРЦУ СРПСКОГ УСТАВА: Ускоро рестаурација надгробног споменика Димитрију Давидовићу на старом гробљу у Смедереву

Фото :Н. Живановић

Из Регионалног завода за заштиту споменика културе у Смедереву стиже вест да ће надгробни споменик на Старом гробљу у Смедереву бити реконструисан. Реконструкцију надгробног споменика, прву након његовог постављања, финансираће Ротари клуб Смедерево, а радови би ускоро требало да почну - закључак је састанка одржаног недавно у Регионалном заводу за заштиту споменика културе у Смедереву.

- На састанку смо утаначили детаље санације и конзервације надгробне плоче, ограде и платоа. Изабран је извођач радова, и очекујемо да ће, након завршетка потребне процедуре, радови почети у марту - каже Игор Шошкић из Ротари клуба Смедерево. И то није све. Познати вајар Зоран Кузмановић обновиће и спомен-плочу која се налази на Карађорђевом дуду - месту где је некада била кућа Димитрија Давидовића.

Рођени Земунац, несвршени студент медицине у Бечу, кнежев секретар, творац Сретењског устава, новинар, дипломата и покретач "Новина сербских", првих новина на тлу Србије, овиме ће коначно добити достојно обележје. Истовремено, биће исправљена и неправда због заборава у којем је провео последње дане. Давидовић је, због болешљивости, последње три године живота провео у Смедереву.

Добио је кућу у центру Смедерева, код Карађорђевог дуда, и имање са 60 стабала шљива. Скончао је сам, у беди, 6. априла 1838. у 48. години. Ниједне новине, па ни оне које је основао, нису пренеле вест о његовој смрти. Сахрањен је на свом имању, а тек касније, његове мошти су пренете на Старо гробље и положене поред црквице Успења Пресвете Богородице из 15. века. На захтев Бечке академије наука, тек деценију касније, пронађена је надгробна плоча на којој и данас, једва видљив, стоји епитаф - "Димитрије Давидовић, сав Србин".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру