ЛЕЛИ ОПЕРИСАЛИ НЕПОСТОЈЕЋИ ТУМОР, НАКОН ЧЕГА ЈЕ УМРЛА: Страшна трагедија породице Томашевић због које су тужили УКЦ у Крагујевцу

В. Илић

09. 02. 2024. у 08:20

ПОРОДИЦА Томашевић из Јежевице код Чачка покренула је тужбу против Универзитетског клиничког центра (УКЦ) у Крагујевцу због, како тврде, погрешног лечења и непружања одговарајуће медицинске помоћи, услед чега је у августу прошле године преминула њихова миљеница Лела (40). Наиме, њени отац Радиша и сестра Тина, иначе лекар специјалиста интерне медицине у клиници у Берлину, тврде да су Лели доктори крагујевачког УКЦ беспотребно оперисали главу услед неосноване сумње на тумор мозга, кога заправо није ни било, што је касније и утврђено хистопатолошким налазом, као и резултатима обдукције.

ЛЕЛИ ОПЕРИСАЛИ НЕПОСТОЈЕЋИ ТУМОР, НАКОН ЧЕГА ЈЕ УМРЛА: Страшна трагедија породице Томашевић због које су тужили УКЦ у Крагујевцу

Фото: Приватна архива

Након што су се Томашевићи пожалили на поступање лекара и осталог медицинског особља, Клинички центар је оформио унутрашњу лекарску комисију, која се изјаснила да није било пропуста у лечењу. Реаговало је и Министарство здравља, па је тренутно цео поступак лечења "под лупом" спољашње комисије, на чијем челу су стручњаци из Београда.

Све је почело када је Лели одједном било лоше почетком јуна 2023. године, била је конфузна и није могла да стане на ноге. Одмах је примљена у чачанску болницу, најпре на интерно, па потом и на одељење неурологије, будући да је скенер указивао на инфаркт мозга. Њена сестра Тина тврди да је у старту одрађена лоша тријажа.

Фото: Приватна архива

ПРЕМИНУЛА Лела Томашевић

- Код инфаркта мозга врло је драгоцен сваки минут, а код ње су чекали 24 часа да ураде хитни скенер главе. Самим тим су изгубили драгоцено време, односно првих осам сати од појаве симптома, за отклањање узрока инфаркта, у њеном случају тромба тзв. тромболизом. С обзиром на то да је каснила битна дијагностика, каснила је и основна терапија лечења, односно разређивање крви - рекла нам је др Тина. - Колеге су много биле концентрисане на узгредне симптоме, на пример на повишену глукозу у крви, који су их успорили да открију и лече основни узрок Лелиног хоспитализовања. Њено стање је било акутно, животно угрожено и колеге у Чачку то, нажалост, нису препознале. Чекали су да прође неколико дана, да би је пребацили у терцијарну установу, у УКЦ у Крагујевцу. Тамо је одмах урађен магнет главе, који је, према закључку лекара, указивао на тумор на мозгу и то најгору могућу форму: глиобластом. Тако су на самом почетку њеног лечења у Крагујевцу водили Лелу под погрешном дијагнозом и тиме је погрешно лечили. Заправо нису је ни лечили од онога што је имала, а то је био инфаркт мозга, већ су навукли беспотребне компликације које су је убиле.

Фото: Википедија

КОНТРОЛА Универзитетски клинички центар у Крагујевцу

С обзиром на то да су, како каже наша саговорница, радиолози били несигурни у дијагнозу, предложена је додатна дијагностика која би указала или уклонила сумњу на тумор мозга. Реч је о спектроскопији, која се одрађује искључиво у Клиничком центру Србије у Београду.

- Спектроскопија је била неопходна диференцијална дијагностика која би поштедела Лелу погрешног лечења и тиме насталих додатних компликација. Дијагностика, нажалост, није одрађена зато што колеге нису биле у могућности да умире пацијента у оном степену који дијагностика захтева. Простим језиком речено, нису умели да седирају пацијента већ су очекивали да јако болестан пацијент себе умири - навела је Тина.

Оно што је породицу Томашевић, како кажу, озлоједило јесте што су чекали месец дана на операцију, ако су већ неурохирурзи толико били сигурни у своју тврдњу да се ради о тумору мозга и да је у том случају операција први и основни вид терапије. Притом, додаје Тина, Лели је у међувремену клиничко стање било много и стабилно боље.

- Чак сам, и као лекар, рекла њеном доктору да сумњам у њихову дијагнозу, и молила да то провере, да одраде додатну дијагностику или је пребаце у Београд, а он ми је на то одговорио да одведем сестру у Берлин и да је тамо лечим, додавши да ће је одмах скинути са листе својих пацијената. Била сам згрожена таквим одговором, таквом неколегијалношћу - рекла нам је Тина.

Отац Радиша додаје да Лела није имала основну негу:

- Оскудевала је и у основној хигијени: нису је прали, нити умивали, нити чешљали, али је нису ни хранили, нити јој давали течности да пије.

Често је, вели, била у прљавој пелени, од лежања су јој се створили декубитуси, а касније је добила и клостридију.

ВАНРЕДНА СПОЉНА КОНТРОЛА РАДА

У ДОСТАВЉЕНОМ извештају интерне комисије се наводи: "У дијагностици и лечењу и нези пацијенткиње Леле Томашевић није било пропуста у лечењу које је спроведено у складу са уобичајеном праксом у складу са важећим протоколима и у сагласности са савременим медицинским ставовима."

- У циљу утврђивања да ли је током лечења пацијенткиње Леле Томашевић у УКЦ Крагујевац поступано у складу са доктринарним принципима лечења, упућен је захтев Министарству здравља Србије за спровођење спољне провере квалитета стручног рада над радом здравствених радника УКЦ Крагујевац који су учествовали у њеном лечењу. Министарство здравља је издало решење о спровођењу ванредне спољне провере квалитета стручног рада Центра за неурохирургију УКЦ Крагујевац - речено нам је у Министарству здравља. 

- Када су решили да је коначно оперишу, иако за то, испоставиће се, није било потребе, каснији хистопатолошки налаз показао је да тумора уопште није било. Када смо тај налаз предочили доктору који ју је оперисао, он нам је, на наше запрепашћење, рекао да је то баш и очекивао. Ништа нам тада није било јасно, јер је пре операције тврдио да се ради о тумору, те да је операција неопходна - казао нам је Лелин отац Радиша. - Свашта сам преживео тамо: да вичу на мене, да ме истерују из болнице, да ми не саопштавају у каквом је стању моја ћерка, па чак и да ми уопште не јаве да је преминула, већ сам случајно позвао и медицинска сестра ми је то саопштила... Они су моје дете убили и зато ћу их тужити. Знам да ништа њу не може да врати, али желим истину!

После Лелине смрти, родитељи су тражили и обдукцију, која је такође утврдила да покојница није имала тумор на мозгу. 

БОНУС ВИДЕО:

СРЕЋНИ У КУЋИ ОД СЛАМЕ И БЛАТА: Ивана и Душан се вратили из Кине и започели живот на обронцима Ртња

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!