ЧУВАЊЕМ ОБИЧАЈА ПОКАЗУЈУ ДА СУ ТУ: Буњевци у Суботици обележили Велико прело

Јелена Лемајић

06. 02. 2024. у 10:00

ПРЕ тачно 145 година, Буњевци у Суботици, тадашњој вароши на ободу Аустроугарске царевине, обукли су народну ношњу, окупили се на прелу и властима показали ко су и какви су.

ЧУВАЊЕМ ОБИЧАЈА ПОКАЗУЈУ ДА СУ ТУ: Буњевци у Суботици обележили Велико прело

Најлепше девојке добиле су и поклоне, Фото Ј. Л.

Од тада је буњевачки народ прошао много тога, и лепог и ружног, али прело су сачували до данашњих дана.

Као што обичаји налажу, уз приснац, кромпирачу и фанке, Буњевци су и ове године приказали како се некад дружило, певало и играло.

- Прело је наш стари обичај, који смо донели у ове крајеве пре више од три и по века, а обележавамо и данас. Прво јавно Велико прело одржано је 1879. године, до тада се одржавало по кућама и салашима - подсећа Сузана Кујунџић Остојић, председница Буњевачког националног савета. - Овај дан је за нас изузетно важан, тада је прво јавно окупљање Буњеваца када смо властима хтели да поручимо да смо ту. А ту смо и данас, у великом броју. И љубоморно чувамо оно што је наше: наш језик, нашу културу и нашу историју, али и делимо са свима са којима заједно живимо.

Колико је прело значајно за Буњевце говори и чињеница да је Дан Великог прела проглашен за један од четири национална празника. Важан дан буњевачкој националној мањини честитао је градоначелник Стеван Бакић подсећајући на све што је у протекле три и по године урађено за ову заједницу, између осталог на увођење буњевачког језика и писма, поред српског, мађарског и хрватског језика и писма, у равноправну службену употребу.

- Наша држава Србија је била и остаје посвећена заштити и континуираном унапређењу индивидуалних и колективних мањинских права. Буњевци већ четири века живе на овим просторима. Једној бројчано малој националној заједници сигурно није било лако да прође кроз све бурне догађаје и изазове које је то време носило. И да се одупре да не ишчезне и утопи се у друге, да сачува и да предано и посвећено развија своју традицију, своју веру, свој језик и обичаје, своју културу - истакао је градоначелник Бакић.

Фото Ј. Л.

Као што обичаји налажу, одабрана је најлепша прељска песма а то су стихови Габријеле Диклић "Сићања". У надметању за најлепшу прељу учествовало је 13 девојака у традиционалној буњевачкој ношњи, а први пут за најлепшу проглашене су две - Јована Видаковић и Дуња Такач. Иза њих су биле Мартина Војнић Хајдук и Милица Саулић.

- Ово је други пут да сам проглашена за најлепшу прељу и то ми је велика част, али ми је и драго што ленту делим са другом девојком јер су све заиста лепе и у предивној ношњи - каже Јована Видаковић, студенткиња Економског факултета. - Фолклор играм 14 година, а ношња коју носим је најстарија у нашем КУД "Железничар Братство".

За Дуњу је учешће на такмичењу за најлепшу прељу један од најлепших начина очувања обичаја.

- Ово је један од лепих обичаја које треба да сачувамо и драго ми је што сам овде.

Изненађена сам што сам проглашена за најлепшу јер заиста има пуно лепих девојака - додаје Дуња, ученица Економске школе "Боса Милићевић".

Фото Ј. Л.

Подршка

- ДРАГО ми је што је време када Буњевци нису били у могућности да свест о својој посебности јавно изражавају далеко иза нас. И што данас с поносом можемо да кажемо да је управо у нашој земљи националним мањинама обезбеђен највиши ниво права у култури, информисању... Локална самоуправа ће и убудуће подржавати неговање идентитета како буњевачке, тако и свих других националних заједница на простору града Суботице - обећао је градоначелник Бакић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији