ПОД КАМЕНОМ МЕЉЕ НАЈБОЉЕ БРАШНО: Никола је четврта генерација која одржава воденичарску традицију на Црници код Параћина (ФОТО/ВИДЕО)

Зорана Рашић
Зорана Рашић

30. 01. 2024. у 07:00

ОД ПРАДЕДЕ Милоја, преко деде Радомира и оца Љубише, до најмлађег Николе Миловановића, који има само 28 година.

ПОД КАМЕНОМ МЕЉЕ НАЈБОЉЕ БРАШНО: Никола је четврта генерација која одржава воденичарску традицију на Црници код Параћина (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: З. Рашић

Безмало век воденички точак не престаје да се окреће на њиховом имању, у кориту реке Црнице која даје живот Забреги, селу надомак Параћина. Воденица је саграђена 1936. године и жито се на њој меље увек на исти начин. Испод камена. Само је Николин деда стари објекат, од блата, морао да обнови јер је претио да се сруши, а млађе генерације целу причу заокружиле су рибњаком.

Није да је овај младић био на муци кад је одлучио да остане на селу после завршене Више хемијске школе, прехрамбени смер, у Крушевцу. То му је било некако природно. Само је наставио да ради оно што је радио пре тога. Преузео је на себе пољопривредно газдинство, а воденичарство, које девет деценија "живи" у његовој породици, подразумевало се да се не гаси.

 

Фото: З. Рашић

Никола Миловановић

- Некада, док још нису постојали модерни млинови на струју који се сада користе у домаћинствима, ова воденица је радила даноноћно. Људи су чекали у реду, ту су и ноћивали. Био је то веома уносан посао. Сада мештани мељу највише бели кукуруз за проју и мање интегрално пшенично брашно. Три камена су тренутно у функцији. Воденица ради тако што вода пада са висине од скоро три метра и окреће точак испод. Удара у пераја и преко металне осовине преноси енергију на горњи камен. Он је покретан и окреће се, а испод њега је фиксирани камен. Помоћу чекетала наштелујем којим темпом житарица упада у камен и онда, притиском, зрна се мељу између та два камена - објашњава наш саговорник принцип рада воденице.

Брашно млевено на овај начин сматра се много квалитетнијим од индустријског. Приликом обрта камена не долази до загревања, па се не мења структура брашна. Сем тога, меље се цело зрно, док се у млиновима на струју одбацују клица и омотач и тако губе најхранљивији састојци.

 

Планови младог домаћина

У ПОРОДИЦИ Миловановић Никола је пето дете. Четири старије сестре су се удале, а син јединац остао са родитељима. Оженио се, има супругу Данијелу, трогодишњег Ђорђа и петомесечну кћерку Љубицу. Млади домаћин и отац вели да се у Забреги деца и те како рађају. Село је живо. Све је атрактивније због кањона Црнице и културног наслеђа, па Никола размишља о ресторану и развоју туризма.

Зими на воденици има највише посла због слава, открива нам Никола. Ко нема свој бели кукуруз за проју, дође да купи, а Миловановићи и даље услугу наплаћују кроз ушур. Некад су од џака од педесет кила узимали један багаш, а сад је ушур десетак одсто јер су и џакови различити. У просеку, када је камен оштар и има доста воде, за сат времена самеље 50 "кила".

- Има доста обавеза око воденице јер је систем стар. Брзо се нешто поломи, па мора да се отклони квар. Временом се и камен истроши па се мења, а повремено, кад се иступи, скида се и откива, односно оштри. Уз ову воденицу мој отац је још пре тридесетак година направио два базена за рибњак. Кад сам завршио школовање, проширили смо капацитете. Тако сад имамо укупно шест базена са калифорнијском пастрмком. Спојили смо традицију и рибњак, а од та два посла цело домаћинство живи.

 

 

Мештани долазе по брашно и рибу, нарочито кад је пост. Никола купује млађ и узгаја пастрмку до најмање 250 грама. Највећи проблем је кад Црница надође и замути се, што се дешава кад су веће падавине. Извор реке је у Сисевцу, удаљен око осам километара. Кад водостај порасте, лишће и грање мора да се чисти да би се кроз базене обезбедио проток речне воде и довољно кисеоника за рибу. Тад мора да се обрати пажња и на воденицу.

- Једини прекид у раду смо имали баш за време велике поплаве 2014. године. Црница је тад била подивљала, па је брана пукла. Воденица тад није радила три месеца - присетио се Никола.

Четири воденице у Забреги

У ОВОМ занимљивом параћинском селу у клисури Црнице раде четири воденице, а некада их је било у функцији пет, објашњава Владан Вучковић, директор општинске Туристичке организације.

- Некима река тече буквално кроз двориште, па је нормално да то искористе. Мештани околних села, из Поповца, Стубице, Буљана, долазили су пре овде запрегама да мељу жито. Најукуснији кукуруз је бели "осмак", тако га зову јер има осам редова у клипу. То је домаћа сорта, даје мањи принос, али је зрно слађе. Осим у Забреги и манастирске воденице у Извору, других воденица нема на територији параћинске општине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље

21. 12. 2024. у 21:27

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ова девојка је шокирала све понашањем на Светском првенству, а њена земља је сад повукла невероватан потез