ОВАЈ МЛАДИ КРУШЕВЉАНИН ЈЕ ЧУДО: Никола српску историју преточио у композицију, свира 7 инструмената, а одбио је да ради у Холивуду (ФОТО)
ИЗГЛЕДА немогуће представити дугу, силовиту и величанствену историју српског народа кроз музику, али управо то је успело младом Николи Д. Поповићу (21), из Крушевца, најбољем дипломцу једног солунског универзитета.
Са највишим оценама, он је одбранио дипломски рад компонујући и продуцирајући дело "Словенска митологија", која представља оригинално путовање Срба кроз векове, од досељавања на Балкан, преко борбе за очување идентитета током средњег века, једнако тешких битака за ослобођење и уједињење свих територија током класизицма и романтизма, све до последњих изазова у постмодернистичко време.
У албум од 35 минута са седмоминутним композицијама, насловљеним старословенским боговима и богињама стало је све: крв, зној, радост, љубав, слобода, борба, рат, бриге у миру. И свака од композиција, које ће на посебном це-деу бити објављене, симболично, на Видовдан 2024. године, настајале су, између осталог, у подруму зграде у Крушевцу, где ствара овај талентовани музичар.
- Професори су сугерисали да овакву комплексну тему оставим за мастер, односно докторске студије, али поставио сам себи задатак да у иностранству покажем колико смо заиста изузетан народ, талентовани и способни, кроз историју, готово непобедиви - прича за "Новости" Никола, дипломирани музички продуцент. - Ангажовао сам фантастичне сараднике, професоре и менторе, који су на мене оставили значајан утицај, од Средње музичке школе "Стеван Христић", па све до ментора на факултету у Грчкој. Ту си и моје колеге, као и врхунски инструменталисти из Крушевца и Србије.
Супервизор пројекта на Метрополитен колеџу у Солуну (Универзитет Источни Лондон), био је чувени Констандинос Фрагопулос, ментор Анастасиос Кокинидис и то су само нека од изузетних имена од којих је Никола учио током студија.
Гусле, тарабуке, бузуки, клавир, електронска и класична гитара, црквена звона, ватра, али и таласи реке и ветар, нашли су своје срећно место као елементи сложеног дела. Звукови из природе снимани су на Копаонику. Музичко ходочашће спојило је пет делића мозаика, под називима "Перун", "Дајбог", "Русалка", "Морава" и "Световид". Сједнила су и Николино порекло, мешовито, грчко-српско, па су отуда на албуму и грчки инструменти, које овај даровити младић свира од детињства.
- Почео сам свирајући гитару, наставио са клавиром, а данас свирам и бузуки, гусле, синтисајзер и друге инструменте. Њих око седам - каже Никола. - Сваки инструмент има своју причу и сви су ми једнако драги. Ипак, себе сам одувек видео као продуцента. Студирање у мултиетничком Солуну помогао ми је да осим знања, стекнем и одличне контакте са врхунским музичарима и професорима, код којих сам имао праксу.
Никола је завршио факултет за само три године и већ прошле добио понуду за посао у новоотвореном холивудском студију. Уместо високих хонорара, одабрао је свој Крушевац.
- Вратио сам се и нисам се покајао - каже нам Никола. - Предајем у дивном колективу, музичкој школи, коју сам завршио, имам и натпросечне ђаке, амбициозне и дисциплиноване. Желео сам да некако својим знањем помогнем и ученицима, граду, држави, народу. Да све што знам, пренесем. Наставићу да промовишем нашу културу, јер редовно путујем, а очекује ме и академско усавршавање.
Борац на сваком пољу
ОСИМ што је дипломирао на Факултету уметности, завршава Факултет физичке културе, компонује, продуцира и предаје музику у школи, Никола се бави и спортом. Тренира практично стрељаштво, џудо и карате.
Истраживање националног идентитета није и једини Николин повратак коренима. Планира да се пресели у Лаћислед код Александровца, одакле је његов отац и ту живи у брвнари. Већ је посадио око 40 аутохтоних сорти воћа и поврћа. Природа све може да излечи, поручује Никола, који у међувремену постиже да студира и Факултет физичке културе, где је на четвртој години.
- Ништа не може бити тешко, уколико то волиш - поручује Никола. - Недељно сам путовао по 800 километара целих шест месеци док сам радио дипломске композиције.
Важно је, каже Никола, да је човеку стало, да зна своју мисију. А она никада не сме бити сасвим себична и можда, као и у његовом случају, сасвим посвећена традицији и народу из кога смо потекли.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (4)