ЈЕДНА ОД НАЈПОЗНАТИЈИХ СРПСКИХ ЦРКАВА ДАНАС СЛАВИ СВОГ ЗАШТИТНИКА: Налази се у срцу средњевековне престонице (ФОТО/ВИДЕО)

С.БАБОВИЋ

09. 01. 2024. у 17:13

ЦРКВА Лазарица у Крушевцу, позната и као дворска богомоља кнеза Лазара Хребељановића, данас слави свога заштитника, Светог Стефана.

ЈЕДНА ОД НАЈПОЗНАТИЈИХ СРПСКИХ ЦРКАВА ДАНАС СЛАВИ СВОГ ЗАШТИТНИКА: Налази се у срцу средњевековне престонице (ФОТО/ВИДЕО)

Foto:S.Babović

То је само један од бројних разлога због којих верници сматрају ову цркву посебном. Претпоставља се да је подигнута као и сам град, са утврђењем од 1371. до 1378. године у славу рођења деспота Стефана Лазаревића. Никада није рушена.

У овој цркви, чува се вратни пршљен кнеза Лазара, а део моштију уз специјалне мере заштите похрањен је у стакленој кутији, обложен у кивоту. Као вредне реликвије, ту се чувају и делови моштију, симболично, Светог Вида, по коме се и празнује Видовдан, и Јелене Балшић, Лазареве ћерке.

– Лазарица никада није претварана у џамију, што је била судбина многих православних цркава – испричао је „Новостима“ свештеник Жељко Марковић, старешина цркве Лазарица. – Повремено су је Турци како би се наругали, претварали у коњушницу или барутни магацин, али већи део грађевине је веран средњовековном периоду. На томе треба захвалити и архитекти Пери Поповићу који је 1904. радио реконструкцију цркве и поново открио моравску пластику, 17 розета и старе куполе.

Иконостас Лазарице израдили су припадници Охридске школе1844. године. 

Прво звоно у ослобођеној Србији које нас и данас служи у Лазарици, поклон је вожда Карђорђа из 1812. године. То, међутим, није случај са Милошевим звоном, које је поклоњено 1833, али трајно изгубљено у балканским ратовима.

Црква Лазарица заузима централно место у остацима Лазаревог града, који се први пут спомиње 1387. године у повељи дубровачким трговцима. Делови Донжон куле, остаци западног и источног зида, сачувани су трагови некадашње српске престонице.

Сведочанства о свештеницима цркве Лазарице од 1833. године до данас чувају се у библиотеци ове богомоље, заједно са више од 3.500 наслова. Међу њима је и јеванђеље на црквено-словенском језику, из 1836. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

ПОРУКА КОЈА СЛАМА СРЦА: Ангелина Топић се опростила од жртава новосадске трагедије