НЕВЕРОВАТНО ОТКРИЋЕ У РИБНИЦИ КОД МИОНИЦЕ: Пронашли 12 нових врста инсеката, од којих шест живи само ту и нигде више у свету
У СПОМЕНИКУ природе "Рибница" у селу Паштрић код Мионице, пронађено је 12 нових живих врста, од којих се шест може наћи само у овом делу Србије и нигде у свету! Реч је о новим врстама пужева, риличара и стонога.
Значајна открића резултат су шестомесечних истраживања која је, у оквиру пројекта "Грађани за СДГ 15.1", организовао Еколошки покрет "Оквир живота" из Мионице. Учествовало је 13 стручњака Биолошког факултета у Београду и 29 тзв. грађанских научника. Забележене су 944 врсте, међу којима највише инсеката - 456, а више од 130 је заштићено српским и међународним законима.
- Открили смо, између осталих, две нове врсте пужева, једну риличара и три стонога. Оне још немају латинска имена, нити ће њихове фотографије бити доступне јавности, док стручњаци Биолошког факултета у Београду не објаве научне радове о томе. Тада ће нове врсте добити званична имена - каже биолог Ивана Радовић из Еколошког покрета "Оквир живота" у Мионици.
ДА ОСТАНЕ НЕТАКНУТО
ПРОСТОР клисуре реке Рибнице представља рефугијум, што значи да су врсте ту нашле склониште у време када су се дешавале глобалне климатске промене - објашњава др Далибор Стојановић са Биолошког факултета у Београду. - Подручје Рибнице је значајно и због будућих промена, зато мора да остане сачувано и нетакнуто. У свету тренутно постоји глобална криза биодиверзитета. Велики број врста нестаје и пре него што су откривене, иако имају велики значај. Тај значај није само научни, већ се временом открива да користе и човеку, у области фармације, медицине, индустрије...
Циљ пројекта било је истраживање ширег подручја Споменика природе "Рибница" у Паштрићу, да би се дошло до података о живом свету, на основу којих би се, евентуално, предложило проширење овог јединственог природног драгуља Србије. Наиме, подаци из литературе показали су да је ово заштићено подручје премало и да би требало да се обухвати већи део клисуре реке Рибнице.
- Наш теренски рад у Рибници подржан је од ИМПЕТУС пројекта, који финансира Хорајзон Европа програм за истраживање и иновације - каже Ивана. - Свака нова откривена врста представља карику која сведочи развој и диверзитет живог света. Нисмо очекивали да ћемо забележити овако велики број врста, чак више од 900, у овом делу Србије. Нисмо ни помишљали да ћемо открити нове врсте, а све то указује да је Рибница веома важан простор за биодиверзитет.
Споменик природе "Рибница" простире се на 28 хектара и под заштитом је државе као непокретно културно добро од изузетног значаја. Рибничка пећина станиште је чак 15 врста слепих мишева, од укупно 32 колико их живи на подручју Србије! Шалитрена пећина је значајно археолошко налазиште...
ГРАЂАНИ У НАУЦИ
ПОЈМОВИ "волонтерска наука", "грађанска наука", "грађани у науци" представљају, најкраће речено, учешће грађана у неком научном истраживању, од прикупљања, анализе до систематизације података. Данас је грађанска наука веома популарна у свету. Укључивање грађана у научне пројекте подстиче радозналост и боље разумевање науке, а истовремено обезбеђује повезаност професионалних научника и јавности. Њоме се баве појединци, тимови или мреже волонтера.
- Пројекат је, такође, показао да грађанска наука има велики значај и потенцијал у истраживању живог света - каже Ивана. - Грађански научници, независно од степена образовања и узраста, могу да посматрају живи свет око себе и да дођу до веома важних сазнања и података. Списак врста до којих смо у Рибници дошли није коначан и са истраживањима ћемо наставити. Осим тога, покренућемо кампању заштите биодиверзитета и дома више од 900 врста живог света...
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)