ИЗВОЗИЛИ СМО ГА У ТРИ ЗЕМЉЕ: Пре 190 година у Крушевцу је почео да се производи барут (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

03. 12. 2023. у 19:32

ПРЕ 190 година на територији Крушевца почео је да се производи први барут.

ИЗВОЗИЛИ СМО ГА У ТРИ ЗЕМЉЕ: Пре 190 година у Крушевцу је почео да се производи барут (ФОТО)

Foto:Fabrika Trajal,U vremenu starog Krusevca

У пионирску производњу упустио се извесни Димитрије Петровић, звани Мита, Латичне и његов помоћник Михајло Јанковић, који је и формално основао прву барутану.

Иако се производио у Великом Шиљеговцу код Крушевца, барут се продавао свуда у Србији, чак се и извозио у Бугарску,Турску и Грчку.

- Производња барута подразумевала је претварање ћумура у прах, који би се уз додатке шалитре и сумпора месио као тесто – истраживао је енциклопедиста Крушевца Слободан Симоновић. - Потом се „тесто“ туцало дрвеним маљевима, после чега би се се сушило. После финалне обраде, добијао се ловачки барут, нешто крупнији за обичне пушке, још крупнији користио се за пушке са већим оловом, а најкрупнији за прангије и топове.

Оснивање државне барутане „Обилићево“ по указу краља Милана Обреновића 1889.године, означило је нову историјску фазу у производњи барута.

- Овом приликом краљ Србије Александар Први, у присуству својих намесника и министара, постави данас темељ другој српској војној барутани, на реци Расини, те да се у њој справља убојна спремна за одбрану ново задобивене слободе и самосталности народа српског - записано је приликом постављања темеља „Обилићева“, чију традицију су касније наставиле фабрика „Милоје Закић" и Корпорација „Трајал“.

Душан Дражић(1934-2023), дугогодишњи новинар „Тањуга“ дошао је до драгоцених података у вези са оснивањем ове барутане у оквиру прославе 500.годишњице Косовског боја. Дражић пише да је план за барутану израдио је инжењер Тодар Селескоић.

 Камен темељац освештао је митрополит Михајло.

- Снажна војна барутана добија је има народног јунака - записао је Душан Дражић. -

Сама прослава била је свечана и пред великом масом народа. Камен темељац оложен је на имању г.Симића на Расини, по сата од Крушевца, коју је држава откупила.

Са тим откупом, држава је увела и монопол. Иако је производња била уницифицирана, барут више није био исти. „Обилићево“ је правило тзв. бездимни барут, који се добијао хемијских путем. Технологија се усавршавала после Првог светског рата, када барутана постаје Војно - технички завод Обилићево, где се осим нитроцелулозног барута, прави и активни угаљ, производње заштитне маске.

Фабрика постаје од виталног значаја за Краљевину. Отуда и не изненађује што постаје кључна мета априлског бомбардовања Крушевца 1941.године.

Резервни мајор Драгутин Вучић, радник барутане, био је прва жртва бомби.

- Дужност је преча од ручка, рекао је мој деда када смо га молили да остане бар на ручку и само је продужио на посао, на дежурство – присећао се за „Новости“ Драгутинов унук, Бранко Вучић. - Када се све стишало, када су прекинули да гађају, деда се није враћао. Отац је пошао до фабрике да га потражи. Нашао га је контузованог поред жице, код имања Илића, књижничара. Неколико дана су га лечили у болници, па пустили кући. Повремено је долазио свести, али су ране биле претешке. Умро нам је у кући, 27. априла.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)