НЕПОЗНАТА ПРИЧА ИЗ МАНАСТИРА ЉУБОСТИЊА: Игуман завршио у логору, чувао је архив Владе (ФОТО/ВИДЕО)
ТРСТЕНИК - ЈЕДАН игуман и песник завршио је у логору у време Првог светског рата.
Био је Божји слуга у манастиру Љубостиња, где су после Косовског боја у 14. веку као монахиње живеле кнегиња Милица Хребељановић и песникиња Јефимија.
Више од пет векова касније, једна друга, тиха фигура обележила је манастирски живот, али и песништво. Драгоцена сведочанства о труду Севастијана Путника (1879-1951) чува Народна библиотека „Јефимија“, који је због родољубља завршио и на робији.
Незаслужено мање познати широј јавности, игуман љубостињски Севастијан пореклом је из Баната, села Самош у општини Ковачица.
- Рођен је као Стеван Путник, најстарији од тројице синова оца Милоша и мајке Пијаде, који су били вредни и побожни паори - записала је Гордана Јованов, Севастијанова потомкиња, ауторка монографије „О Самошу“ 2000. године.
Нажалост, нема података о његовом детињству, школовању и монашењу. У библиотеци "Јефимија" напомињу, позивајући се на више извора, да као зрео младић из фрушкогорских манастира, од 1900. до 1908. године, „попут Јована Јовановића Змаја и других образованих војвођанских Срба“ објављује своје песме у разним књижевним и забавним часописима, најчешће у „Босанској вили“ и сомборском „Голубу“, користећи разне псеудониме: Путник, Путник Ст, Севастијан, Перић Севастија.
Путник се појављује у манастирима Раковац, Првина Глава, Фебек, а верује се да се његов судбински пут у Љубостињу одиграо у време балканских ратова. На почетку Првог светског рата, у време аустроугарске окупације у јесен 1915. године, јеромонах Севастијан заједно са јеромонахом Рувимом из Пољне бива оптужен да је скривао део архиве српске Владе.
Отеран је у ропство.
- Севастијан Путник је као заробљеник од 1916. до 1919. године рат провео у логору Ашах у Аустрији - наводи истраживач, библиотекар Иван Величковић у библиотечком лексикону, заснованом на више извора. - Након Великог рата јеромонах Севастијан Путник се вратио у Љубостињу, где га је владика жички господин Николај Велимировић, приликом посете манастиру 1919. године, одликовао Црвеним појасом „за досадање реновање у монашкој дужности као и јавном раду његовом“.
Јеромонах из Баната постаје игуман и старешина Љубостиње 1921. године.
- Отац Севастијан је још млад човек, Банаћанин по пореклу, насмејан и љубазан, племенит господин, пун искрених, топлих речи и кротких покрета - записао је Милан Кашанин, знаменити српски историчар уметности 1924. године. - Он има велику библиотеку, добру кујну и јако вино. Дивно прича, а и пише: има од њега једна мала монографија о Љубостињи.
Игуман Севастијан је у трстеничком манастиру био све до 1930. године, када је премештен у манастир Вујан, а потом у манастир Драча. О њему, нажалост, нема података све до почетка Другог светског рата, када је као избеглица из манастира Вољавчке склања у Студеницу.
Претпоставља се да је по ослобођењу избегао у родни Банат. Упокојио се 5. фебруара 1951. године у Самошу и сахрањен је на Источном православном гробљу. Ту је код улаза у самошку цркву постављена спомен-плоча посвећена Севастијану Путнику.
ТРАГ У СТИХОВИМА
ВРЕДНЕ писане трагове оставио је игуман Севастијан. Објавио је књиге „Манастир Љубостиња, Чачак“, 1921, “На водама Вавилонским“ Крагујевац, 1926, „Манастир Љубостиња“, друго издање, Крушевац и „Крици божјег црва“, Београд, 1940. године.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)