УМЕСТО МИС, ЗЕВС ИЗАБРАО РАТ: На Иди, сада Каздагу, у Егејској Турској, где је по предању одржан први избор за најлепшу жену (ФОТО)

Борис Субашић

08. 11. 2023. у 20:00

ИЗБОР за мис света, први у историји, одржан је на гори Иди и завршио се - Тројанским ратом.

УМЕСТО МИС, ЗЕВС ИЗАБРАО РАТ: На Иди, сада Каздагу, у Егејској Турској, где је по предању одржан први избор за најлепшу жену (ФОТО)

Фото:Б.Субашић

Организатор такмичења била је богиња раздора Ерида којој нису послали позивницу на свадбу краља Пелеја и богиње Тетиде. Она је увређена и бесна улетела на славље и бацила на гозбену трпезу златну јабуку уз речи: "Нека је узме најлепша". Сујетне олимпске богиње су се почупале око јабуке раздора и планина Ида је постала позорница првог избора за мис, а доцније Зевсова ложа из које је посматрао Тројански рат.

Тако је говорио водич Бариш Токташ док смо се пењали серпентинама уз падине Иде, данашњег Каздага, изнад Едремитског залива у Егејској Турској. Упутили смо се ка ложи олимпског громовника на вису Адатепе који избија из бока планинског масива који се простире на 700 километара квадратних.

Фото:Б.Субашић

Позорница првог светског избора за мис на Иди

Боје и мириси успутних шумарака маслина, борова и чемпреса који расту из наранџасто-црвеног тла прошараног сивим стенама делују натприродно. Путник је просто разочаран што не види фантастична бића из митова која су Иду настањивала и пре Хелена и њихових Олимпских божанстава.

Фото:Б.Субашић

Магични пејзаж Иде изнад Јужног Егеја

Довели су их древни Фригијци, који су око 12. века пре нове ере овде стигли са Балкана, из данашњег српског Подунавља. Они су Иду називали планина Богиње Кибеле, Велике мајке, прародитељке свега што постоји. Њене лепе свештенице су живеле као виле у планинским гајевима и учествовале у раскалашним фригијским свечаностима. Са таквом репутацијом није чудо што је ова планина изабрана за позорницу надметања у лепоти.

Фото: Википедија

Рубенсова визија тешког избора тројанског принца Париса, која је богиња најлепша  

- Зевсова супруга Хера, његова омиљена кћи Атина и богиња љубави Афродита дошле су са Иде код Зевса са златном јабуком раздора и тражиле да он пресуди којој од њих припада - причао је Бариш. - Громовник се нашао у необраном грожђу, како да пресуди између жене, кћери и богиње која је знала за све његове тајне љубавне авантуре, а било их је напретек. Мудро се извукао рекавши им да је најбоље да судија избора за мис буде Парис, лепи син Тројанског краља, који је живео на Иди. Све три богиње - кандидаткиње су варале и покушале да га корумпирају обећавајући му куле и градове. Афродита је била најуспешнија, са понудом да ће му обезбедити љубав најлепше смртнице, Јелене.

Фото:Википедија

Богиња раздора Ерида је својом залтном јабуком закувала Тројански рат

Парис је прогласио Афродиту за мис, а ова му је помогла да заведе и отме Јелену. Љубоморне губитнице једва су дочекале да помогну Ахајцима који су тражили освету. Да би задовољиле сујету, Троја је морала да пропадне. Ова прича свуда делује као лепа легенда, осим на Иди у сутон, када сунце искри кроз тамне силуете борова изувијаних ветром с мора.

На стази ка врху Адатепе тада се срећу многи заљубљени парови, који подсећају да је ово планина вечне магије и љубави.

Фото:Б.Субашић

Зевсова осматрачница на којој су Хелени подигли олтар

Захваљујући њој и Афродити, казују хеленске легенде, тројанска лоза ипак није угашена. Богиња љубави је, казује мит, лутала Идом, наишла је на наочитог тројанског племића Анхиса и освојила га. Плод романсе био је Енеј, легендарни јунак Троје, који је после пропасти града отпловио на Запад. Етрурци са Апенина су помињали Енеја у својим легендама, а када су их Римљани покорили уз благо и жене узели су им и предање: прогласили су Енеју за оснивача Рима. Мудрујући о боговским ласцивним авантурама стигли смо на равни врх Адатепеа. Под древном маслином указала се велика озидана конструкција налик огромном огњишту, антички жртвеник, а иза њега оријашки цилиндрични камени стуб у који су уклесане спиралне степенице до платоа врха. Њега су мукотрпним радом изравнале неке древне руке и направиле ритуални комплекс. Крај њега влада гужва парова који уживају у заласку сунца над Јужним Егејем и погледу на оближње острво Лазбос.

Фото:Б.Субашић

Остаци Зевсовог олтара

- То је Зевсов олтар подигнут на месту са кога је громовник гледао Тројански рат - објашњавао је Бариш. - Многи ме питају како је могао да га гледа, када се Троја одавде уопште не види. Одговор је, логично, да је реч о божанству коме је све могуће, па и да гледа кроз планину на Тројанску равницу. Мени ипак изгледа вероватније да је Зевс побегао у ову лепоту да одмори од љутње богиња, жене и кћери, незадовољних резултатима избора за мис.

Фото:Б.Субашић

Заљубљени парови на античком светилишту

САВРШЕНИ МИР И ТИШИНА

Фото:Б.Субашић

Сеоски туризам на божанској планини

У ЗЕЛЕНИЛУ Адатепеа крију се камене зграде истоименог старог медитеранског села уских улица, некада већински насељеног Грцима. После размене становништва Грчке и Турске многе куће су деценијама остале пусте. Крајем деведесетих у село су дошли људи из великих градова којима су досадили гужва и врева. Обновили су куће и започели нови живот. Углавном се баве туризмом, јер гости из приморја воле да дођу у савршени мир и тишину божанске планине Иде.

Фото:Б.Субашић

Чудесни пејзажи Иде

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ТЕНИСКА РЕВОЛУЦИЈА: Велика промена на Аустралијан опену