ОЛУЈА НА СУНЦУ И СРБИЈИ ДОНЕЛА ПОЛАРНУ СВЕТЛОСТ: Необичан природни феномен осветлио север наше земље
СПЕКТАКУЛАРНИ визуелни феномен, који иначе може да се види у арктичком кругу, изненадио је у недељу грађане Бачке Паланке, Нове Црње, Кањиже, Сомбора, Врбаса и Каћа. На небу изнад ових градова, поларна светлост позната под именом аурора бореалис појавила се као црвена светлост.
Овај феномен, карактеристичан за околину Земљиних полова, ретко се виђа на малим географским ширинама, али је овај пут изненадио Европљане, па се осим у Србији видела у Словенији, БиХ, Хрватској, Аустрији, на Криму, чак и у области Пуља у Италији. Изнад Холандије небо је било зелено и плаво, широм Русије црвено и зелено.
Научници тврде да је ову изузетно ретку појаву изазвала интензивна соларна олуја категорије Г3 (максимум је Г5) која је стигла до Земље, па је због своје јачине на Арктику виђена и у току дана уз присуство сунчеве светлости, што се догађа једном у десет година. Истовремено, из руског Института за геофизику саопштено је да су открили снажне сметње у магнетном пољу, што може проузроковати проблеме са електронским системима.
- Вероватно су ову појаву проузроковале појачане активности на Сунцу - каже за "Новости" Лука Поповић, директор Астрономске опсерваторије Београд. - Аурора бореалис се обично виђа знатно северније, а настаје када се субатомске честице Сунца каналишу у атмосферу помоћу Земљиног магнетног поља.
Поларна светлост осветлила је већи део Велике Британије и Ирске у суботу увече све до делова јужне Енглеске, укључујући Стоунхенџ.
- На Земљу са Сунца долећу наелектрисане честице у виду ветра и то је потпуно природна појава. Земља, међутим, има магнетно поље које штити од тога да оне не доспевају у ниже слојеве атмосфере, осим на половима - каже за "Новости" Јован Алексић из Астрономског друштва "Руђер Бошковић". - На северном и јужном полу постоје пролази који подсећају на левак, кроз које те честице стижу на Земљу. Поларна светлост настаје када се наелектрисане честице са Сунца сударају са молекулима гаса у ваздуху који затим ослобађају фотоне светлости. Кисеоник производи зелено светло, а азот узрокује да небо сија црвено.
Прелепа игра светлости
БОЖАНСТВЕНЕ игре светлости настале интеракцијом Сунца и Земљине атмосфере, у зависности од стране хемисфере називају се Аурора бореалис (северна светлост) и Аурора аустралис (јужна светлост) док је заједнички именитељ за обе Аурора поларис (поларна светлост) или само Аурора. Боја поларне светлости зависи од елемената са којима реагују честице соларног ветра. Због судара са њима, атоми кисеоника на нижим надморским висинама емитују зелену боју (557,7 нм), а они на вишим, браонкастоцрвену (630 нм). Атоми азота емитују, пак плаву и црвену.
Магазин "Њу сајентист" објавио је у септембру да се очекује да ће поларна светлост ове године бити јача него претходних година, због пораста активности на Сунцу. Астрономи су открили да Сунце има познати циклус активности са периодом активности од непуних 11 година. Током 11 година активност Сунца, расте од неког минимума, достиже максимум, и онда опет полако падне на минимум. И тако укруг. Што је већи број пега, већа је активност Сунца, више има соларних олуја и експлозивних процеса на Сунчевој површини. Касније је схваћено да и појава поларне светлости на мањим географским ширинама прати ову правилност.
- Ерупције на Сунцу се стално дешавају. Некада нека од њих погоди Земљу, што може да проузрокује поремећај магнетног поља. Соларна олуја може да поремети рад сателита и телекомуникационих уређаја - наглашава Алексић.
Светлосно загађење и аеросоли
АСТРОНОМИ истичу да је све теже уочити поларну светлост из јужнијих предела, чак и када су геомагнетске олује јаке, због великог светлосног загађења и количине аеросола у ваздуху. Светлост градова која се рефлектује о прашину у атмосфери далеко је јача од светлости која потиче од Аурора.
У новинским чланцима забележена је појава поларне светлости у Београду и северним деловима Србије у јануару 1938, виђана је и 1958, потом 8, 9. и 11. новембра 1991, као и у ноћи између 6. и 7. априла 2000. Последњи пут, аурора бореалис над Србијом је виђена 2003.
Пре него што је наука пружила објашњење за настанак поларне светлости, различите културе придавале су јој митске особине, које су се на појединим местима и дан-данас одржале попут легенди. У многим старим културама аурора је од давнина побуђивала знатижељу. На пимер, Абориџини имају неколико стотина прича које се баве значењем ауроре, махом је повезују са великим бакљама које су запаљене на небу како би људима послале одређене поруке. Најстарији познати запис о поларној светлости је из 2600. године пре нове ере у Кини, када је описана као јака светлост која се креће око звезде Су из сазвежђа Беи-Доу. За назив аурора бореалис, који се појавио тек 1619, заслужан је Галилео Галилеј. Он је овај феномен назвао по римској богињи јутра. Ипак, он је имао погрешно схватање да ауроре настају услед преламања сунчеве светлости у атмосфери. Тек је 1902. норвешки физичар Кристијан Брикленд закључио да поларну светлост узрокује струјање гаса у вишим слојевима атмосфере.
Препоручујемо
КАКВА НАС ЗИМА ОЧЕКУЈЕ: Биће сасвим другачија него прошла - снега ће бити, ево и када
31. 10. 2023. у 09:09
УСКОРО НАС ОЧЕКУЈЕ ПРВИ СНЕГ У СРБИЈИ: Ево какво време доноси почетак новембра
30. 10. 2023. у 18:43
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)