НА ОВОМ МЕСТУ ЈЕ ПОДЛЕГАО РАНАМА СЛАВНИ ВОЈВОДА: Аустријанци ископали гроб српског јунака и сликали се са његовим телом (ФОТО/ВИДЕО)

С.БАБОВИЋ

02. 11. 2023. у 21:55

ТОГ 31. октобра 1915. године тешко је рањен славни војвода Војислав Танкосић, али је Аписова десна рука, обавештајац и човек из сенке Видовданског атентата поживео све до 2. новембра.

НА ОВОМ МЕСТУ ЈЕ ПОДЛЕГАО РАНАМА СЛАВНИ ВОЈВОДА: Аустријанци ископали гроб српског јунака и сликали се са његовим телом (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: С. Бабовић

Историја је потврдила да је легендарни мајор рањен у груди приликом борбе у Игришту, надомак Великог Поповића, али су га његови саборци, међу којима је био Ђуро Шарац, шаторским крилом пренели до воза, а потом допремили до резервне војне болнице у Трстенику.

У старој згради Основне школе "Свети Сава", данас познате као зграда Комитета, радио је др Димитрије Милић са медицинским сестрама Кола српских сестара.

- Знамо да је Танкосић свега два дана поживео у болници, а како је аустроугарска војска напредовала и Танкосић био врло тражен, рањенику су поскидали све еполете и друга обележја - предочава, за "Новости", Јелена Вукчевић, историчарка. - Мистерија се наставила и после смрти, за коју поп Стеван Николетић бележи да се догодила 20. октобра по старом календару. До данас нисмо сигурни, где је мајор тачно почивао до историјског откопавања.

Потомак Војислава Танкосића, београдски инжењер у пензији Градимир Николић, аутор књиге "Мирно спавај војводо", сведочио је за "Новости" да је постоји неколико неистражених верзија о локацији тих првих хумки.

-Једни тврде да су га сахранили одмах иза болнице, да је потом кришом пребачено тело на друго место, али да је један апотекар то видео и касније информацију у вези с тим открио Аустријанцима - испричао је "Новостима", Градимир Николић, унук Милеве Николић, рођене сестре мајора Воје, који није имао потомства. - Друга варијанта је да је био закопан негде код манастира Љубостиња. Постоји могућност и да је тај апотекар лажно проказао место хумке, можда и по нечијем задатку, како би се сакрила права локација. То је чудна прича, као и све друге које прате Танкосића, одговорног за рад врло ефикасне српске тајне службе на терену.

Смрт великог војводе дубоко је погодила српску војску, а Аустријанцима је дала крила.

Нису се смирили док нису обавили ексхумацију, а леш и гроб фотографисали.

- Аустријанци су после детаљне претраге и распитивања код месних власти, ипак, пронашли гроб и после стручне експертизе, утврдили да се ради о легендарном комити, који им је толико загорчавао живот - истражује Милорад Белић, аутор књиге "Комитски војвода Војислав Танкосић" (Ваљево, 2005).

ИЗВЕШТАЈИ ОКУПАТОРА У ШТАМПИ

"КРАЈ Воји Танкосићу. Демон светског рата, подстрекач убиства престолонаследника Воја Танкосић, мајор српске војске, чије је изручење у ултиматуму тражила наша влада од Србије. Мајора Танкосића сустигла је казна...". извештавала је аустријска и мађарска штампа на данашњи дан, 1915.године.

Славни мајор живео је само 35 година. Био је учесник кључних историјских дешавања у Краљевини, активан члан Народне одбране, један од оснивача "Црне руке", командовао стрељањем браће краљице Драге Машин у Мајском преврату 1903. године... Био је истакнути учесник балканских ратова и Првог светског рата, одликован Карађорђевом звездом, активни комитски војвода.

Као да његов живот није био довољно узбудљив, народ је почео да обогаћује сећање на њега бројним легендама. Једна од најпознатијих је да је лично ишамарао Черчила у Београду 1903.године.

Једина неспорна легенда био је сам мајор. Његова мајка Миља пренела је посмртне остатке свог сина 1922.године у Београд. Сахрањен је на Новом гробљу. Тачно место првог гроба Војислава Танкосића у Трстенику до данас је непознато.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи