СВЕТСКО ОТКРИЋЕ У ВИМИНАЦИЈУМУ: Ископана чуваркућа Римљана (ФОТО)

Борис Субашић

02. 11. 2023. у 18:04

АРХЕОЛОЗИ су у Виминацијуму дошли до открића светског значаја: изузетно ретког амулета који је штитио римске куће од урокљивих очију и црне магије. Римљани су амајлију у облику крилатог фалуса са звончићима звали тинтинабулум и стављали су је изнад улазних врата да непрестаним звецкањем тера зле силе.

СВЕТСКО ОТКРИЋЕ У ВИМИНАЦИЈУМУ: Ископана чуваркућа Римљана (ФОТО)

фото: Археолошки институт

- Довољно је рећи да чувени Британски музеј са жаљењем каже да не поседује тинтинабулум, који је имао функцију "чуваркуће", да бисмо илустровали прворазредни светски значај овог открића на Виминацијуму - каже за "Вечерње новости" археолог др Илија Данковић, научни саветник у Археолошком институту. - Тинтинабулум од бронзе, изузетно луксузне израде, какав је могала себи да приушти само нека значајна личност, пронашли смо у остацима улаза у велику кућу, с краја 2. или с почетка 3. века, у главној улици престонице римске провинције Горње Мезије.

фото: Археолошки институт

Откриће из Виминацијума је светска сензација

Научници објашњавају да фалусоидне амајлије за Римљане нису имале еротски или ласцивни карактер, већ су сматране ефикасним оружјем у борби против црне магије и истовремено доносиоцем среће.

- Амулети у виду фалуса, често су ношени око врата, урезивани су и цртани на зидовима, налазили су се на пехарима за испијање вина - набраја др Данковић. - Представљани су на видним местима, да призову просперитет и одврате лопове и друге неподобнике.

Археолози кажу да ће виминацијумска "чуваркућа" тинтинабулум тек заблистати после конзервације. У свету су откривена два или три у Италији и један у Малој Азији.

- Наш тинтинабулум није највећи, али је међу најраскошнијим од до сада пронађених. Сачуван је у целини, са висећим украсима и звонцима, што је изузетна реткост - објашњава др Данковић. - Овакви примерци су у рангу оних ретких пронађених у срцу римске империје. Централни део композиције чинио је фасцинум, магично биће са телом у виду крилатог фалуса на ногама, са својим властитим фалусом и репом у виду фалуса. Веровало се да то појачава његово дејство оружја против урокљивог ока кога су се Римљани веома бојали. На такав фасцинум су била окачена четири звона која су звуком терала зле духове. Колика је моћ приписивана фасцинуму показује термин фасцинација настао од његовог имена.

фото: Археолошки институт

Тинтинабулум чувао кућу од црне магије и служио звонце на вратима
Научници појашњавају да су тинтинабулуми антички пандан данашњим хватачима ветра, али је њихова улога и симболика у римском свету била далеко слојевитија и значајнија.

- Они су качени испред врата кућа или соба, да правећи звук на ветру и необичним изгледом растерују зле силе - каже др Данковић. - Управо из овог разлога је власник зграде у Виминацијуму окачио тинтинабулум испред своје капије. Сматрао је да он има моћна магијска својства која могу да му помогну. Да амајлија није била увек ефикасна сведочи чињеница да смо је пронашли у шуту куће која је нестала у пожару.

фото: Археолошки институт

Др Илија Данковић са великим открићем

До сензационалног открића дошао је стручни тим Археолошког института који чине Саша Реџић, Илија Данковић, Младен Јовичић, Кристина Живковић и Петар Којадиновић. Они су после 50 година обновили ископавања на простору стамбених четврти Виминацијума, у потрази за сведочанствима о свакодневици његовог становништва.

фото: Археолошки институт

Археолошки тим на локалитету Виминацијум

- После лоцирања главне улице, декумануса, широке 10,4 метра и ископавања сложене канализационе мреже, започели смо ископавање крај колонаде стубова који су припадали згради великих димензија - каже др Данковић. - Управо испред ове зграде смо дошли до несвакидашњег открића, кућне амајлије тинтинабулума, које је још једном потврдило да је Виминацијум један од најзначајнијих локалитета на територији моћног Римског царства.

фото: Археолошки институт

Тинтинабулум из Помпеје

НАЈВЉИВАО ГОСТЕ

ТИНТИНАБУЛУМ је деловао и као амајлија и као најављивач гостију, а некада их је било више извешених и по унутрашњости дома, каже др Илија Данковић:

- Били су окачени близу прагова у радњи или кући, испод перистила, око унутрашњег дворишта или баште, поред спаваће собе или венереума, где би их ветар изазивао да звецкају. Такође су направљене да звоне као звона на вратима, а низ њих је било везано уже закачено за звоно.

фото: Археолошки институт

Фалусни чуваркућа на керамичкој посуди из Виминацијума

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ ОРЕШНИКА: Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.

24. 11. 2024. у 15:26

Коментари (0)

РАФА НЕ ЗАСЛУЖУЈЕ ОВАКАВ ОПРОШТАЈ: Надалов тренер упутио тешке речи организаторима турнира