НА МОЋНУ КАРТАГИНУ СЕЋАЈУ ЈОШ САМО ТЕРМЕ: У Тунису, на месту древног града од ког су стрепеле империје
У АНТИЧКО доба, када је Картагина била моћна феничанска колонија на обали Средоземног мора, цео свет је знао за њену снагу. А и данас, посетиоци овог археолошког локалитета у Тунису осећају пулс давних времена како тихо одјекује. Посета Картагини није само путовање кроз време, већ и урањање у богату и сложену прошлост Медитерана.
Сунце је било високо на небу док смо се спуштали низ стари камени пут према обали. Ходамо по местима по којима су некад газили феничански трговци. Овде, међу остацима некадашњег царства, као да духови прошлости шапућу приче ветровима Средоземног мора. Остаци древне Картагине подсећају на славну прошлост града који је био кључна поморска сила античког доба. У њему су се родиле војсковође и вешти трговци, а сваки камен носи трагове некадашње славе. Локалитет, заштићен као светска баштина Унеска, откривен је - случајно. Остаци Картагине нађени су током реновирања палате Хабиба Бургибе, првог и доживотног председника Туниса.
- Претпоставља се да је много античких остатака под земљом. Картагина је подигнута 865. године пре нове ере, као град-држава, колонија феничанског града Тира - каже туристички водич Јелена Урсуљановић. - Грађевине на локалитету саградили су само Картагињани. Но, Римљани су после победе у Трећем пунском рату цео град преорали и посули сољу, да "никад више ништа не роди". Грађани који су напад преживели, продати су у робље. Постојала је чак и забрана насељавања области Картагине, која се примењивала око двеста година од краја рата. Римљани су касније овај простор преобликовали према свом начину живота. Сачуване су римске терме, али и оне су доласком вандала прилично уништене.
Пажњу нам привлаче остаци некадашњих монументалних терми из времена римског владара Антонијуса из другог века, које су се користиле за разоноду, забаву и дружење. На мапи се види централни базен који је био повезан са Средоземним морем. Постојао је систем водоснабдевања, а аквадукт је био дугачак 132 километра.
- Терме нису биле доступне свима - каже Урсуљановићева. - Само су богатији могли да их користе. У близини су се налазиле теретане. Легенда каже да су жене гледале мушкарце док тренирају, вирећи из свлачионице. У то време било је забрањено да буду са мушкарцима у истим просторијама. Терме су имале још једну намену: свако ко је улазио први пут у град морао је да се окупа, јер су владале заразне болести.
Тунис је крајем другог века пре нове ере био центар римске провинције Африке и житница римске империје. Зато се у Картагини сачувало највише трагова њиховог присуства: остаци импозантног купатила тројице римских императора, два полусрушена мермерна стуба, делови мозаика... Зидови од камена пешчара и остаци гробља сећају на Феничане, док успомену на Византинце чува једна гробница подигнута на месту римског резервоара за воду. Живот овог града најбоље се сагледава кроз импресивну збирку експоната у оближњем музеју. Тамо је и макета која показује како је древна Картагина, заправо, изгледала.
- Древни пунски град је потпуно уништен, па су га Римљани касније обновили. Данас је једна од најексклузивнијих општина града Туниса. Овде се налази званична резиденција председника државе - каже Урсуљановићева и показује нам високу ограду на брду лево од локалитета. - Овде су резиденције многих амбасадора, богатих трговаца, досељеника. На улазу је и амбасада Србије.
Присећамо се легенде о краљици Дидони или Елиси, сестри Пигмалиона, краља Тира. Она је наводно основала град. Краљица је, каже предање, затражила од суседног владара Хијарбаса, берберског краља, дозволу да оснује краљевство на његовој земљи. Он јој је понудио комад земље величине говеђе коже. Паметна краљица исекла је кожу на веома танке траке и тако исцртала границе Картагине. Због тога се Картагињани понекад у литератури називају "децом Дидоне".
- Рођена из брака мита и истине, ова феничанска колонија била је једна од највећих трговачких сила на Медитерану, а до пунских ратова и највећа поморска сила. Од ње су зазирале најмоћније државе тог доба и Грчка и Рим - каже нам.
Како историју пишу победници, тешко је сазнати како су Феничани заиста живели. Њихова писана историја нестала је у уништеним библиотекама Тира и Картагине.
Да не ражалосте Тита...
У ТУНИСУ се о Титу и данас говори с поштовањем, јер је СФРЈ, 1957, прва признала независност ове државе. А, како су Тунишани доживљавали Тита, можда, најбоље говори његова посета Картагини. Древни Картагињани су имали суров обичај да у "тешким временима" боговима жртвују децу виђенијих људи, о чему сведоче мали камени гробови. Тунишани су се уплашили да би та прича, док ју је слушао могла да ражалости Тита. Зато су све време његовог боравка у Картагини бацали из авиона латице јасмина и ружа да би бар мало ублажили стрес којем је, како су веровали, Тито био изложен док је слушао ту тужну причу.
Ханибал је пред вратима
РИМ и Картагина су водили три пунска рата, која су трајала готово век.
- Картагина је имала снажну војску и чувеног војсковођу Ханибала. Док је био на њеном челу, Картагина је била највећа претња Риму. Тако је настала изрека Hanibal ante portаs или "Ханибал је пред вратима", која се и данас користи када некоме или нечему прети највећа опасност. Битке које је Ханибал водио против Римљана учиниле су га једним од највећих стратега и војсковођа свих времена. Први пут у историји ратова Ханибал је употребио слонове. После битке код Кане, када је огромна и моћна римска војска доживела један од највећих пораза, Ханибал није успео да понови успех. Био је пред "вратима" Рима, али га није освојио. Битка код Заме одредила је будућност Картагине. Ханибал је изгубио, са њим и Картагина - каже Урсуљановићева.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)