ОТКРИВЕН ГРОБ ИЗ РАНОГ БРОНЗАНОГ ДОБА: Крај покојника, у згрченом положају, пронађени и делови накита од племенитог метала.
Током овогодишњих међународних археолошких истраживања на локалитету Свињаричка чука, у близини Царичиног града, у новоотвореној сонди откривен је гроб највероватније из раног бронзаног доба. Крај покојника, у згрченом положају, пронађени и делови накита од племенитог метала.
Археолози су наставили рад и на истраживању раније откривених културних слојева старијег неолита, датованих у прву половину шестог миленијума пре нове ере, односно старчевачке културе.
Ископавањима су регистровани остаци конструкције од плетери и лепа, са пратећим јамама за стубове, који највероватније представљају остатке неког стамбеног објекта, а настављено је и исраживање остатака једног објекта који је спаљен.
Током овогодишњих ископавања пронађен је велики број керамичких фрагмената, људских и животињских фигурина, оруђа од различитог материјала као и других артефаката из свих периода заступљених на локалитету.
- У сонди која је отворена током овогодишње кампање, у централном делу локалитета, ископано је око 20 метара квадратних како би се потенцијално истражила аномалија која је добијена геомагнетним мерињима. У јужном делу сонде регистрован је гроб, највероватније из раног бронзаног доба – прича археолог Владимир Стевановић, виши кустос Народног музеја у Лесковцу – Гробна конструкција састојала се од камених плоча које су формирале правоугаону цисту, а покојник је на дно цисте положен у згрченом положају на левом боку.
У гробу су откривени и делови накита од плементитог метала, наушница и огрлице, положене поред главе покојника. Упоредо са ископавањима трајао је и процес прања, сушења и обраде налаза, а кампања је трајала месец дана, од половине августа до половине овог месеца.
Истраживачи за следећу годину планирају наставак радова у већ ископаним сондама као и ширење централне сонде како би се установило евентуално постојање нових гробова. У међувремену, сонде су заштићене најлоном и слојем земље, док су профили ископа заштићени џаковима испуњеним земљом. Истраживачи додају да је локалитет ограђен како би био недоступан у периоду између две кампање.
МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА
Свињаричка чука лежи на благо узвишеној обали Свињаричке реке недалеко од Лебана. На овом локалитету, у оквиру аустријско-српске научне сарадње, истраживања трају шест година. Досадашња сазнања потврђују дуготрајно насељавање ове речне терасе и то од старијег и средње неолита, позног бакарног доба, средњег и позног бронзаног доба, старијег гвозденог доба и средњег века. Кампању финансира Аустријски арехолошки институт у Бечу, а партнери на пројекту су Археолошки институт из Београда и лесковачки Народни музеј.
Препоручујемо
ЛЕСКОВАЦ СЛАВИ ДАН ГРАДА: Обележен дан ослобођења у Другом светском рату (ФОТО)
11. 10. 2023. у 15:05
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)